fbpx ''BİZ KUSURA BAKIYORUZ'' | Mamak Havadis

''BİZ KUSURA BAKIYORUZ''

            TÜVTÜRK Araç muayenelerini 10 dakikada yapıyor. Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu ile bu kapsamdaki yönetmeliklerde düzenlenen belge, ceza ve muayene ücretleri 2020 yılı için yeniden belirlenmişti. Söz konusu ücretlerde, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2020 yılı için belirlenen yüzde 22,58'lik yeniden değerleme oranında artışa gidilmişti. 
          Buna göre, yıl başından itibaren KDV dahil muayene ücretleri, otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerde 377,60 liradan 462,56 liraya, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklarda 279,66 liradan 342,2 liraya, traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerde 142,78 liradan 174,64 liraya yükseldi. Araç grubuna göre 2020'de uygulanacak KDV dahil araç muayene ücretleri şöyle (Türk lirası):  Araç Grubu Eski ücret Yeni ücret (KDV dahil)  Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler 377,60 462,56  Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork 279,66  342,2  Traktör (römorklu ve römorksuz), motosiklet, motorlu bisiklet 142,78  174,64
               Araç Muayenesinde Nelere Bakılıyor?
• Muayene istasyonuna gidildiği zaman öncelikle muayenesi yapılacak aracın şasi numarası, yakıt tipi ve koltuk sayısı gibi tescil bilgilerindeki veriler karşılaştırılır.
• Motor havuzu içerisinde bulunan hortumlara, akü ve akü bağlantılarına, aracın elektrik tesisatına bakılır.
• Fren test cihazı ile fren sisteminin kontrolünde ön aks fren sistemi sol ve sağ tekerleklerin fren kuvvet değerleri çıkarılır. Ön aksta yapılan tüm kontroller arka aksta da yapılır. Fren verimi en az % 50 olmalıdır.
• Araç içinde şoför koltuğunun sabitliği ve emniyet kemerlerinin durumu gözden geçirilir. Araç görüşü için de camlar, silecekler, silecek suyu, kalorifer, korna, yan ve dikiz aynaları detaylı bir şekilde incelenir.
• Aracın alt kısmında oluşabilecek sıvı, yağ ve yakıt kaçakları, egzoz, ön ve arka aksların süspansiyon sistemi, fren sistemi, hortumlar, rekorlar, kablolar kontrol edilir. Paslanma, sızıntı ve hasar olup olmadığına bakılır.
• Aydınlatmalar trafikte güvenle seyahat etmek için görme ve görülme açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple kısa, uzun ve varsa sis farlarının ayarları da yapılır.
       Bu işlemler 10 dakika sürmekte karşılığında Prof Dr. muayene ücretinden de fazla muayene ücretleri alınmaktadır. Bu Allah'tan revamı? Yağ Bakımı yapılsa, firen balataları değişse, Filitreleri değişse, normal servis bakımı A'dan Z'ye yapılsa 300 TL ödeme çıkıyor iken sadece muayene ücretleri 462,56 TL tutuyor. Kendimiz muayene olduğumuzda ek ücret şöyle;
Devlet hastanelerinde muayene tutarı : 6 Türk lirası
Eğitim ve araştırma hastanelerinde : 7 Türk lirası
Üniversite hastanelerinde : 8 Türk lirası
İlaç masrafı olarak emeklilerden %10, çalışanlardan %20 kesinti
          Reçeteler için 3 Türk lirası, üç kutudan sonrasında yazılacak olan ilaçlar için her bir tanesi için 1 Türk lirası.Hususi hastanelerde maksimum yüzde 200 nispetinde fark, Ortez ve vücut haricinde kullanılan protezlerde yüzde 10, yüzde 20 oranlarında tutar talep edilmektedir.
        Kusura Biz bakıyoruz, el insaf, el vicdan sözün bitiği yer artık. Araçlarımız tabi ki muayene edilmeli ama bu fiyatlara edilmemeli makul ve mantıklı bir fiyat olmalı!!! Korkuyorum ki bu gidişle  TÜVTURK araçlarımızı muayene karşılığı elimizden alacak. 2021 Fiyatları belirlenirken lütfen mantıklı bir fiyat belirlensin. Allah'a ısmarladık, Hoşçakalın.