fbpx ÇOCUKLARDA FİZİKSEL İSTİSMAR - 9 | Mamak Havadis

ÇOCUKLARDA FİZİKSEL İSTİSMAR - 9

İstismar çeşitlerinden  Fiziksel  İstismarın tanımına bakalım:
Anne babanın ya da çocuğa bakmakla yükümlü kişilerin çocuğa zarar vermesi, fiziksel güç kullanması, şiddet kullanmasıdır. Psikolojik bozukluğa sebep olan, gözle görülebilen, günümüzde en yaygın istismar türüdür.Genellikle geçmişinde fiziksel istismara uğrayan kişiler, çocuğuna yahut bakmakla yükümlü olduğu çocuğa aynı davranışta bulunmaktadırlar.
Tüm toplum ve statülerde belirgin olan fiziksel istismar;
*eşler arası iletişimsizlik,
*rızasız yapılan evlilikler,
*üvey anne ya da üvey  baba olması,
*çocuk hakkında tek taraflı karar alınması,
*çocukta engel durumunun olması ( bedensel, zihinsel, hiper aktiflik…)
*ailede ki kültür yapısı,
*ekonomik yaşanılan sıkıntılar sonucu artış göstermektedir.
Peki, fiziksel istismarı kimler uygular?
Aile içindeki anne, baba, çocuğa bakmakla görevli kişi, evde birlikte yaşadığı büyükleri, akrabaları, akranları, öğretmenleridir.
Fiziksel İstismar Belirtileri Neler Bakalım?
Çocukta psikolojik bozukluk, korku, ürkeklik, vücudunda kesikler, yanık, morluk, çürük izleri, şişlikler, ısırık izleri, kırık, çıkık, sigara yanığı izleri gibi sıralayabiliriz.
Fiziksel istismar gören çocuk; yaşadığını ileri ki hayatında ayna gibi yansıtır, çocuklarında da bu davranışı uygular. Kaygılı, içine kapanık, aşırı saldırgan, şiddet gösterme eğilimindedirler.Ör: Ergenlik döneminde ki bir erkek çocuğunun sürekli küfürlü konuşması, evinde ya da kaldığı yerdeki eşyalara zarar vermesi, kırıp parçalaması, çevresindeki  kişileri küfrederek tahrik etmesi, saldırganlık eğiliminde olması, dengesiz hareketlerde bulunması, akranlarını ve çevresindeki insanları huzursuz ederek bundan mutluluk hissi alması çocukluğunda  fiziksel istismara uğradığının belirtisidir. Çocukluğunda sevgisiz ve değer verilmeden yetiştirilmiş bu ergen; bilinç altındaki bastırılmış duıygularını  güç odağı olarak göstermeye çalışır.
Unutmatın!
Armut dibine düşer.
Çocuklarımıza doğduğu günden başlayarak verdiğimiz sevgi, ilgi, ve eğitim onların  bunu ileri yaşlarında ayna gibi yansıtarak toplumda ki varoluşlarını belirler.
Çocuk Gelişim Uzmanı   Hava  KOCAASLAN