fbpx ÇOCUKLARDA İSTİSMAR - 8 | Mamak Havadis

ÇOCUKLARDA İSTİSMAR - 8

İstismar; bir yetişkinin bilerek  veya bilmeden çocuk üzerinde onun sağlığını, psikolojik, fiziksel ve sosyal gelişimini olumsuz etkileyen davranışlar sergilemesidir. Çocuğun ruhsal dünyasında tamiri olmayan gelişimine zarar veren unsurlardır. Çocukluk çağında, genelde en yakınları tarafından istismara uğramak, travmaların en ağırıdır.

Çocuk İstismar Sebeplerine Bir Bakalım;

*aile içi şiddet

*sosyoekonomik durumun iyi olmaması

*mutsuzluk,mutlu olamama

*psikolojik sorunların olması

*üvey anne baba

*anne-babada alkol veya madde bağımlılığının olması…

Bilinçli ve zarar verici, tek yada çok kez uygulanan davranışları fark etmek, kabul etmek onun sona ermesi için ilk adımıdır.

İstismara uğrayan çocukların ileri yaşlarında bu davranışı başka çocuk üzerinde uygulamasını psikolojik rahatlığa ermesiyle engelleyebiliriz. Rehabilite edilmelidir. Yine de içinde bir dürtü kalmaktadır. Kimi kin öfke, kimi haz duygusu barındırır.

İstismar eden kişi;  çocuğu elinin altına almak için,

* Suçluluk hissi vermek,

* Utanç duygusu taşımasını sağlamak,

* Yıldırarak yıpratmaya çalışmaktadır.

İstismarcı anne-babalar kendi istek ve heveslerini çocuğun üzerinde karşılamaya çalışan, kendi arzularını ön planda tutan, duygularını kontrol  edemeyen insan tipindedir. Bir de yakın çevremizdeki insanlar vardır. Akrabalarımız, yakın komşularımız, evimize güvenip aldığımız insanlar….

Çocuğumuzu emanet  ettiğimiz  insanların çocuklarımıza davranışlarında gözlemci,  kontrollü olalım. Kendi elimizle teslim ettiğimiz en kıymetlimize bilmeden  zarar gelmesine izin vermeyelim.

Mutlu olmak sanattır. Doğuştan kazandığımız bu sanatı kimsenin elimizden almasına izin vermeyelim.  Unutmayın; kişiler hayatımızda biz ne kadar izin verirsek o kadar varlar.

Çocuk Gelişim Uzmanı   Hava  KOCAASLAN