fbpx "Corona Virüs'' Fırsatçıları ve Panik : | Mamak Havadis

"Corona Virüs'' Fırsatçıları ve Panik :

Corona virüs Dünya sağlık örgütü tarafından pandemi ilan edildi. Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde,  çok sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen genel isim olan pandemik hastalıklar olarak isimlendirilir.  Biz burada toplum olarak sınıfta kaldık, Bu Covid 19 virüsü toplumumuza temizlik alışkanlığının ne kadar gerekli olduğunu gösterdi. Mahallelerimiz, sokaklarımız, camilerimiz, cem evlerimiz, toplantı ve kültür merkezleri gibi toplumun büyük ilgi gösterdikleri yerler tertemiz, pırıl pırıl, sürekli ilaçlanıyor olması gereken de buydu.

 Unuttuğumuz temizlik kültürünü tekrar kazandırdı. Şunu da bir kez daha öğrendik, aramızda ne kadar çok fırsatçı varmış. makarnadan, kolonyaya %200 fiyatlar arttı, görsel  ve yazılı basında Covid 19 virüsüyle yatıp virüsle kalkıyoruz, 7 den 70'e kadar halk korkutulup paniğe sevk ediliyor, kaş mı yaptılar göz mü çıkardılar belli değil?

Bu durumda fırsatçıların, dolandırıcıların ve kötü niyetlilerin iştahını kabartıyor. Panik yönetimi devreye girmeli bu paniklerin yersiz olduğu, virüsten çok paniğin insanı öldürüp, psikolojik zarar vereceği  halka öğretilmelidir. Devletimiz güçlü, sağlık konusunda Avrupa'dan hatta çoğu ülkelerden çok daha iyi.

İnancımız gereği  Nisa Suresi 78-79 ayetlerinde yaratıcımız olan Yüce Allah Söyle buyuruyor;

Bismillahirrahmanirrahim

 (78) Nerede olursanız olun ölüm sizi yakalar; sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile!  kendilerine bir iyilik dokunsa '' Bu Allah'tan'' derler, başlarına bir kötülük gelince de '' Bu Senden '' derler.'' Hepsi Allah'tandır'' de. Ne oldu bu adamlara ki bir türlü sözü anlamıyorlar.(79) sana gelen iyilik Allah'tandır, Başına gelen kötülük ise nefsindendir. Seni insanlara elçi gönderdik; şahit olarak da Allah yeter.

Korkmak paniğe kapılmak yersiz, sadece bizi korkutmak isteyenlerin işine geliyor, istatistiklere göre , WHO'nun 44 bin kişi üzerindeki araştırma verilerine dayandırdığı;

%81'i hafif atlatıyor

%14'ü ciddi geçiriyor

%5'i ağır hastalanıyor

Covid 19'dan ölenlerin oranı ise %1 ile %2 arasında hastalığın 9 yaşın altındaki çocuklarda pek görülmediği, 80 yaş üzerinde ve solunum yolları hastalıkları olanlarda ise ölümcüllük oranı çok yükseliyor diyor WHO. Bu verilere göre korkmak yersiz paniğe kapılmak yersiz, özümüze dönmeliyiz. Her konuda tertemiz olmalıyız, Hijyen konusunda ve Ahilik konusunda temiz olmalıyız, fırsatçılar bizden değildir, sınıfta kaldık.  Yemek yerken soluk borumuza kaçan bir yabancı maddeden ölme riskimiz Corona virüsten çok çok daha fazla bunu unutmayalım. Bu vesileyle, öz veriyle can siper hane, tıp çalışanlarımızın 14 Mart tıp bayramı kutlu olsun. Sağlıcakla kalın.