fbpx Covid-19 ve Obezite Cerrahisi | Mamak Havadis

Covid-19 ve Obezite Cerrahisi

            Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi kabul ettiği ve dünya nüfusunun büyük bir kısmının bu enfeksiyonu geçireceğini öngördüğü Corona virüs salgını maalasef  ülkemizde de yayıldı. En fazla obezite cerrahisi yapılan ülkelerden biri olan Türkiye’de bu süreçte obezite cerrahisi olmayı düşünen hastalar varsa ne yapmalıdırlar? Diğer bir soru da Covid-19 salgınından önce tüp mide, gastrik bypass gibi obezite ve metabolik cerrahi yapılmış olan hastalar neler yapmalıdır?

            Bu sorulara cevap için öncelikle Covid-19 bilgilerimizi tazeleyelim, Covid-19 damlacık yoluyla bulaşır yani bildiğimiz grip enfeksiyonu İnfluenza virüsü gibi, ancak grip enfeksiyonu ile arasında bazı önemli farklar vardır. İnfluenza çoğu hastada üst solunum yolu enfeksiyonu gibi geçirilir; Covid-19 enfeksiyonu ise gençlerde üst solunum yolu enfeksiyonu gibi, lakin ileri yaşlarda ve kronik bronşit, kalp yetmezliği gibi ek hastalığı olanlarda alt solunum yolu enfeksiyonu, pnömoni ve solunum yetmezliğine bağlı ölümlere bile ne yazık ki sebep olabilmektedir. Covid-19 enfeksiyonunun henüz kesin tedavisi ve aşısı yok, hastalığı belirtisiz veya hafif  üst solunum yolu enfeksiyonu gibi geçirenlerle ağır geçirenler arasındaki en önemli fark bağışıklık sistemidir. Covid-19 lu hastaların tedavisinde uygulanan antiviral ajanlar, oksijen ve diğer tüm tedavilerin amacı bağışıklık sistemine destek olmaktır.

           Obezite ve metabolik cerrahide ilk 2 hafta sıvı ağırlıklı, sonraki 2 hafta püre tarzında, birinci aydan sonra katı gıdalarla beslenilir. Burada ameliyattan sonraki ilk ay önemlidir, zaten en fazla kilo da bu ayda verilir. Ameliyat sonrası ilk ay düşük kalori ile beslenir, protein, mineral ve vitamin ihtiyacı bu ayda daha fazla olur. Obezite ve metabolik cerrahi sonrası ilk ay Covid-19 enfeksiyonuna yakanan bir hastanın bağışıklık sistemi yetersiz kalabilir, bu da hastanın enfeksiyonu ağır geçirmesine sebep olabilir, bu yüzden obezite ve metabolik cerrahi için Corona virüs salgınının geçmesini beklemek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu arada daha önce obezite ve metabolik cerrahi geçiren hastaların kaygılanmalarına gerek yok, beslenmelerine dikkat etsinler, toplumdaki her vatandaşın yapması gerektiği gibi hijyen kurallarına uyma, zorunlu olmadığı sürece toplu alanlara gitmeme, evde kalma gibi kurallara uysunlar yeterli olacaktır.