fbpx COVID19 ile Savaşan Çocuklar | Mamak Havadis

COVID19 ile Savaşan Çocuklar

– Benim Kahramanım Sensin 
  Ansızın okulların kapanması ve uzaktan eğitim süreci ile birlikte olağanüstü yaşantılarla, COVID19’la, canlı derslerle tanışan çocuklarımız kolay günlerden geçmiyor. Evlerde geçen uzun bir süre, alışkanlıkların değişmesi, çocukların sosyal- psikolojik etkileri üzerine bir de çocuklarımız evlere dünyayı taşıyan medya – sosyal medya-  ile çocuklar için doğruluğu ve uygunluğu olmayan görsellere erişim sağlayabiliyor. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak için hepimize bir görev düşüyor.
   İşte bu bağlamda Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok kurum işbirliğinde çocuklara COVID19’u anlamaları için yeni bir hikaye kitabı hazırlandı. Kitabın ismi COVID19 ile Savaşan Çocuklar – Benim Kahramanım Sensin. Üstelik Türkçe çevirisi mevcuttur. Kitaba ulaşmak isteyenler yazının sonundaki linkten ulaşılabilir. Hikayenin kahramanı Ario çocuklarımızın virüs ile nasıl baş edeceği ve yaşantılarımızın değişmesi sonucu duygularını nasıl kontrol edebileceğimize dair yol gösteriyor.
  Kitap giriş bölümünde büyüklere notlar ile başlıyor. Hikaye çocuklara ebeveynleri, öğretmenleri ya da bakım verenleri tarafından okunmalıdır. Çocukların tek başına okuması tavsiye edilmemektedir. İkinci not ise daha sonra ‘Kahramanlar İçin Eylemler’ eki ile devam edeceğini bildiriyor.
  Son sözleri ‘İnsanları korumak için hepimiz yardım edebiliriz’ olan Benim Kahramanım Sensin kitabı ile birlikte çocukların toplumsal durumlarda tepki verme becerisi ile bitiyor.
 Her çocuk özeldir fakat her çocuk aynı zamanda birçok ortak özelliğe de sahiptir. Hiçbir çocuğumuzu ayırt etmeden COVID19 sürecinde yanında durmak, anlatmak ve bu süreci atlatmak zorundayız. Zor günlerimizde  gördüğümüz gibi insanlığın payidar ortak özelliği ‘hiç kimseyi ayırt etmeden’ eşitlikle olacaktır.

https://interagencystandingcommittee.org/system/files/2020-04/My%20Hero…