fbpx CUMHURBAŞKANININ AÇIKLAMALARI VE GERÇEKLER@ | Mamak Havadis

CUMHURBAŞKANININ AÇIKLAMALARI VE GERÇEKLER@

AKP’li Cumhurbaşkanı bugün, İstanbul'da SGK hizmet binalarının açılışında yaptığı konuşmada, emeklilerle iligili bir dizi açıklamada bulundu. Ne yazık ki, devletin tepesinden gelen bu açıklamalar, gerçeği yansıtmıyor. Konuşmayı izleyince ister istemez, insanın aklına, acaba birileri, Cumhurbaşkanına yanlış bilgi mi? veriyor sorusu geliyor. Eğer birileri yanlış bilgi veriyorsa Cumhurbaşkanının kendisine yanlış bilgi verenleri ivedilikle çevresinden uzaklaştırması gerekiyor. Yok eğer birileri yanlış bilgi vermiyor da, Cumhurbaşkanı, parti Genel Başkanı sıfatıyla bunları söylüyorsa durum gerçekten vahim. Zira bu ülkede yaşayan, yakşalık 13 milyon emekli ile onların dul ve yetiminin, %75'i açlık sınırı, tamamı ise yoksulluk sınırı altında aylık alıyor. 

Ne diyor Cumhurbaşkan “Emekli maaşlarını insani düzeyde hayat sürdürülebilecek seviyeye çıkardık." Peki sayın Cumhurbaşkanı, madem öyle, toplam dünya nüfusunun %67'sini bünyesinde barındıran, 37 ülke için yapılan, Emeklilerin Refah Durumu araştırmasında, Türkiye neden, 34. sırada yer alarak, en kötü üçüncü ülke oldu. Haziran 2018'de asgari ücret altında maaş alan emekli yok diyen Cumhurbaşakanı, şimdi ise "Hiçbir emekli maaşının bin liranın altında kalmamasını sağladık diyor. Peki, SGK verileri ne diyor? İşte rakamlar, Türkiye de şuanda, 847 bin 643 emekli 1000 TL veya altında, 248 bin 126 emekli 1000 TL ile 1100 TL arasında, 220 bin 250 kişi 1100 TL ile 1200 TL arasında 6 milyon 850 bin 523 emekli ise 2000 TL’nin altında emekli maaşı almaktadır. Sayın Cumhurbaşkanı gördüğünüz gibi milyonlarca emekli, asgari ücret altında maaş alıyor. Peki asgari ücret nedir? Asgari ücret gerek uluslararsı sözleşmelere göre, gerekse Türkiye Cumhuriyeti anayasasına göre, her yurttaşın aile bireyleriyle, birlikte yaşamlarını idame ettirmek için alması gereken en alt ücrettir. Emeklilerde dahil, ülkede yaşayan her bir yurttaşın, asgaride bu ücreti almasını sağlamak devletin görevidir. Yani en üst makamında oturduğunuz. Deyim yerindeyse 17 yıldır tek başına yönettiğiniz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, milyonlarca emekliye, imzaladığı uluslararası belgeler ile Anayasa gereği vermesi gereken, en alt ücreti bile vermemektedir.

Cumhurbaşkanı "Bayramlarda biner lira ikramiye vermeye başladık" diyor ancak, yüzbinlerce hak sahibi, emekli dul ve yetimi, maaş bağlama oranına göre bin liranın altında ikramiye alıyor. Örneğin, ölen emekliden eşine bağlanan maaş, esas maaşın %60'i ise hak sahibi eş 600 tl. alıyor. Emekli maaşını 4 kat artırdık, kesintilerini kaldırdık” diyen Cumhurbaşkanı, emekli maaşlarından hangi kesintiyi kaldırdığınızı kimse bilmiyor, çünkü zaten kesinti yoktu. Aksine sizin döneminiz de, yüzbinlerce emeklinin maaşından, haberi olmadan, dernek aidatı adı altında kesinti yapılıyor. Ayrıca sizin çıkardığınız 5510 sayılı kanunla, eskiden parasız olan sağlık hizmetleri için, emeklilerden, katkı katılım payı, muayene ücreti, istisnai tıp hizmeti ücreti, ilaç parası adlarıyla para alınıyor ve bunlar maaşlarından kesiliyor. Emekli maaşlarını 4 kat artırdık diyen sayın Cumhurbaşkanı, peki temel tüketim mallarının fiyatları kaç kat arttı. Biz artık, takıp edemiyor ve hesaplayamıyoruz, siz açıklasanızda bizde bilsek. Siz ne derseniz deyin, döneminizde, 2017 yılı sonu itibariyle emekli maaşları, milli gelire göre %34, asgari ücrete göre ise %28 geriledi. Çünkü eskiden emekli maaşlarının hesaplanmasında, çalışılan herbir yıl için açıklanan büyüme oranlarının tamamı dikkate alınırken, sizin getirdiğiniz 5510 sayılı kanunla, büyüme oranlarının sadece %30'u dikkate alınıyor.

Kısacası partili Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamanın, bilimsel verileride de, ülkenin resmi verilerinde de herhangi bir karşılığı yoktur. Bunun böyle olduğunu yoksulluk ve açlıkla boğuşan milyonlarca emekli gayet iyi bilmektedir.