fbpx DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ, | Mamak Havadis

DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ,

Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 11 Ekim 2012 tarihi, "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak ilan edilmiştir.

Cinsiyetçilik ve eşit olmayan görev dağılımı, UNICEF tarafından paylaşılan rapora göre oldukça küçük yaşlarda başlıyor. Bir yardım kuruluşuna göre dünya genelinde her yedi saniyede bir kız çocuğu evlendiriliyor. Tabi ki, insan yaşamının bir gereği olarak kız çocukları evlendirilir ama çocuk yaşta değil, evlenme çağına gelindiğinde ve koşullar oluştuğunda, kız çocuklarımızı ana ve babalar olarak evlendirmek ayrıca da ana ve babalar olarak sorumluluklarımız arasında olup, aynı zamanda da boynumuzun borcudur.

İnsanın evlenmesi değil, zamanında ve mutlu olarak gönül rızası ile evlilik müessesesinin yerine getirilmesi toplumda mutlu, huzurlu ve sağlıklı bireylerin, ailelerin ve toplumların oluşmasına zemin teşkil eder. Özellikle Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün çocuklarla ilgili söylemiş olduğu bir söz “ Vatanı korumak, çocukları korumakla başlar ” öz deyişi çocuklarımızın maneviyatlarını ve değerlerini anlatmak için sanırım kafidir.

Peygamber efendimizde “ Kız çocuğu nimettir, berekettir. ” buyurmuştur ve peygamberimiz kız olan torunu Ümame’ yi Mekke’ de taşıyarak namaz kılardı. Zaten yıllardır bilinen ve yadsınamaz bir gerçektir, özgüvenli ve değer duygusu ile yetişen kızlar mutlu ve başarılı kadınlar olur, başarılı kadınlar da dünyaya değer katar. Kızlarımız toplumumuzda olmazsa olmaz değerlerimiz, güçlü ve mutlu yarınlarımızın sağlam ve sarsılmaz ana temelleridir. Kız çocukları ailelerin, toplumların ve nesillerin ana ve temel direğidir. Toplumların her alanda başarılı olması kız çocuklarına vermiş olduğu değerlerle örtüşür. Kız çocukları bir gülücüğü ve hareketiyle anne babaya enerji, sinerji, moral ve motivasyon sağlar. Ben kendimden örnek verecek olursam, kız çocuğu babası ve kız torun dedesi olmanın anlatılamayacak kadar çok büyük bir mutluluk vesilesi olduğunu belirtmek isterim.

Bu anlamlı ve önemli bir günde, küçücük kız çocuklarının çalıştırılmadığı, insanca ve medeniyet ölçülerinde yaşatıldığı, istismara uğramadığı, evlendirilmediği, şiddet ve aşağılama görmediği, okutulduğu mutlu bir dünya ümidiyle tüm anne, abla, hala, teyze, nine ve kız çocuklarımızın  “ Dünya Kız Çocukları Gününü ” kutlar, sağlık, huzur, mutluluk, başarı dolu nice yarınlar dilerim.