fbpx DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ(DSÖ):TÜRKİYE'yi BEŞ RİSKLİ ÜLKE İÇİNDE SAYIYOR. | Mamak Havadis

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ(DSÖ):TÜRKİYE'yi BEŞ RİSKLİ ÜLKE İÇİNDE SAYIYOR.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, son 2 haftada(28 Mayıs itibariyle) Avrupa’da kümülatif olarak vaka sayısını en çok artıran 5 ülkeyi sıraladı. Ülkeler arasında Türkiye de var!

Corona virüsü salgınında dünya çapında vaka sayısı 5.7 milyonu geçerken Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge açıklamalarda bulundu.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen online basın toplantısında Kluge, güncel veriler ile ilgili detayları paylaştı.

DSÖ’nün Avrupa ofisine corona virüsü vakalarının gelmesinin üzerinden tam dört ay geçtiğini söyleyen Kluge, “Avrupa’da bugüne kadar 2 milyondan fazla doğrulanmış Covid-19 vakası tespit edildi. Trajik olan ise 175 binden fazla insanın ölmesi oldu.

DSÖ’nün elindeki verilere göre Covid-19’dan ölenlerin yüzde 94’ü 60 yaşın üzerinde ve yüzde 59’u erkek. Yaşamını yitirenlerden yüzde 97’sinin en az bir rahatsızlığı vardı. Bu hastalıklar arasında başı çeken ise kardiovasküler rahatsızlıklardı” dedi.

Türkiye de listede

Son 14 gün içerisinde Avrupa bölgesindeki vaka sayısının yüzde 15 arttığını açıklayan Dr. Kluge, “Avrupa’daki vaka sayısı küresel vakaların yüzde 38’ine denk geliyor ve Avrupa’daki ölümler dünya çapındaki ölümlerin yüzde 50’sine denk geliyor” ifadesini kullandı.

Kluge, son 14 gün içerisinde kümülatif olarak vaka sayısında artış yaşayan 5 ülke olduğuna dikkat çekerken, “Vaka sayısı en çok artan ülkeler Rusya, Birleşik Krallık, Türkiye, Belarus ve İtalya. İspanya, İtalya, Birleşik Krallık ve Fransa’daki ölümler, Avrupa’daki ölümlerin yüzde 72’sine denk geliyor” ifadesini kullandı.

Dr. Kluge, “İnsanlar olmadan ekonomi olmaz” derken, sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalarının uygun bir şekilde gevşetilmesi gerektiğini dile getirdi.

Bizde son zamanlarda AVM'ler açılıp bir takım gevşemeler hayata geçerken, mutlaka uluslararası deneyimlerden ve gözlemlerden faydalanılması gerektiği de aşikar.Siyasi kaygılarla değil,bilimle hareket etmek, bir kişinin bile canını tehlike etmemek gerekiyor. Maalesef acılarla yoğrulmuş ülkemizde bizim yeni acılara katlanma gücümüz  kalmadı. 

*Evde Kal,Sağlıklı Kal TÜRKİYEM. 
*Karanlıklar Bitecek,Güneş Doğacak BİRGÜN

mustafaakgul06@gmail.com