fbpx EBEVEYN VE ÇOCUĞUN GÜVENLİ AYRILMASI - 4 | Mamak Havadis

EBEVEYN VE ÇOCUĞUN GÜVENLİ AYRILMASI - 4

Daha önce de anlattığımız üzere ,anne; kaygılarından arınıp kendini bebeğine bırakabilir ise; 0/2 yaş döneminde güvenli bağlanma sorunsuz gerçekleşmiş olur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğin her mızıldanması bir ihtiyacının göstergesidir. Anne bebeğin yanında olmalı, ihtiyacını vaktinde ve yeterince karşılamalıdır. Yataktaki sıralama; bebek, anne,baba şeklinde olmalıdır.Bağlanma döneminde bebek anne sütü almalı,alamıyorsa anne bebeğe daha fazla tensel temasta bulunmalıdır.

Gelelim Sağlıklı Ayrılma Dönemlerine;

2 / 4 Yaş Dönemi  Güvenli  Ayrılma

Bağlanma süreci  bazı çocuklarda 18 ayda, bazılarında ise; 2,5 yılda tamamlanır. Bu çocuğun anne ile ruhsal doyuma ulaşması ile ilgilidir. Güven duygusu oluşmuş çocuklar bu dönemde kaygılanmaz, ayrılmamak için zorlanmaz. 2 yaşından sonra anneden kopamama,  ruhsal doyuma erişmemiş olmanın işaretidir. Güvenli ayrılma dönemi,  adım adım gerçekleşir.

Ayrılma dönemi sırayla; sütten kesme, tuvalet alışkanlığı, anne yatağından ayırma, odadan ayırma şeklinde olmalıdır.

Çocuk Güven Duygusunu  Nasıl Kaybeder?

Çocuk, ebeveyn tarafından hayal kırıklığına uğratılmamalıdır. Çocuk annesinin onu koşulsuz sevdiğine inanmıştır. Örneğin; anne eşiyle tartışır “ bıktım artık bu hayattan ,sizi terk edeceğim” derse, güven duygusu zedelenir.Bu söylem annenin o anda psikolojik bunalması sonucu gelişmiştir. Çocuklar ebeveynine  güvenir, annesinin bu sözlerinden sonra bir şey yok gibi davranması  çocuğun gözünde anneyi; yalan söyleyen, başkalarına iki yüzlü davranan olarak şekillendirir. Anneye karşı bağı zarar görür.

Annesinin kendine duygu ve davranışlarını sorgulamaya başlar. Gerçek olup olmadığı konusunda tedirginlik yaşar. Aslında çok bunaldığımız zamanlarda ağzımızdan çıkan küçücük bir kelime dünyayı keşfederek büyüyen, algılayarak kendini geliştiren o muhteşem varlığa biz istemeden ne çok zarar veriyor. Farkında olmadan psikolojik şiddet uygulayıp en ağır cezayı uyguladığımızı bilmemiz gerekir.

4 / 6 Yaş Dönemi Onarma

Bağlanma döneminde eksik kalan duygusal yoksunlukların oyun ve oyalanma ile onarılmaya çalışıldığı dönemdir. Ebeveyni  ile bağ kurmakta zorluk çeken, duygusal yoksunluk içinde olan, ihtiyaçları vaktinde karşılanmayan, içsel heyecanları ebeveyni  ile karşılayıp yeterli hazzı almayan  çocuklar oyun eğilimi içindedirler. 4/6 yaş döneminde anne-babanın gözü kulağı çocuğun üstünde olmalıdır. İyi gözlemlemeli, hatalarını, yanlış davranışlarını iyi analiz edip ; telafi  etmelidir.

Ebeveyn onarım döneminde; çocuğuna koşulsuz sevgi sunmalı, anne de şefkatli yönünü öne çıkarmalıdır.

Çocuklar da Aidiyet Hissi

Çocuk ailesinde değer görmeli, nerede aşağılanıyor, duygularına nerede saygı duyuluyor, eleştirilmiyor ise; orayla aidiyet duygusu gelişir. Kimse sevilmediği, sevmediği bir yerde bağ kurmak istemez. Önce çocuğunuzun varlığını hissedin , ona da bunu hissettirin. Konuşmasını dinleyin, onu görmezden gelmeyin, küsmeyin, cümlesini tamamlamadan cevap vermeyin. Çocuğunuzun varlığını onaylayın. Nazını, ağlamasını, huysuzluklarını, kaprislerini, rahatsızlıklarını önemseyin.

UNUTMAYALIM!

O muhteşem varlıklar bizlerin istediği şekilde değil; onları geliştirdiğimiz takdirde şekillenecekler.

Çocuk Gelişim Uzmanı   Hava  KOCAASLAN