fbpx EBEVEYN VE ÇOCUĞUN SAĞLIKLI BAĞLANMASI - 3 | Mamak Havadis

EBEVEYN VE ÇOCUĞUN SAĞLIKLI BAĞLANMASI - 3

Anneler ne iş Yapar?

Eğer bir çocuk; hırçın,sinirli, tahammülsüz, uyumsuz ise, dikkat dağınıklığı problemi yaşıyor ise, insanlarla sınırlı derecede iletişim kuruyor, duygularını ifade edemiyor,  ne istediğini bilmiyor,sakinlikle problem çözemiyor, nereye tutunup kimden duygusal açlığını gidereceğini bilmiyor ise tüm bu problemlerin güvenli bağlanma ve ardından da aile ile kurulacak sağlıklı bir aidiyet ile önlenebileceğini unutmayın. Anne tüm bunların kaynağını en başta fark edebilendir.

Çocuğun Anneye  Güvenli  Bağlandığını  Nasıl  Anlarız?

Bunu test edebiliriz;

* Bağlanabilmiş çocuklar yüzme esnasında rahat olur, paniklemez. Parkta oyun oynarken yüksekten korkmaz, endişe duymazlar.

* Dört yaşından itibaren merdiveni yalnız çıkabilir. Anne aşağıdan el sallar, çocuk yukarda  anneyi görür. Bu esnada çocuk korku ve kaygı duygusunu üzerinden atar. Okul döneminde ki çocuklar için bağlanma; anne ve babanın çocuğu üzerinde tesir gücüyle ölçülür.

* Çocuk;  ceza almadan,kıyaslanmadan, sert sözcüklerle uyarılmadan anne babasını dikkate alıyor, onların kendisine rehberlik etmesine izin veriyorsa güvenli bağlanmış, istenilen bağ sağlanmıştır.

Eğer anne kaygılarından arınmış şekilde kendini bebeğine bırakabilirse; 0-2 yaş döneminde bebeğin güvenli bağlanması sorunsuz gerçekleşmiş olur.

0-2 Yaş Dönemi Güvenli  Bağlanma

Kişilik gelişiminin en önemli ayağı bu dönemde oluşur. Güvenli bağlanabilen kişinin ruhu kendini emniyette hisseder. Kaygı ve korkulardan  arınmış, güçlü benlik yapısına sahip olurlar. Anneyle kurulan bağ; babaya, aileye ve yaşamına da bağlanmanın ilk aşamasını oluşturur. Bağlanmada güven ; ruhu ve duyguları geliştirir. Bebeğin suratında rahatlık oluşur ve vücudunu kasmaz. Korku ve kabusları, anneyi bırakmama gibi durumları  yaşamaz. Sevgiyi hisseder, karşısına bunu doyasıya hissettirir. Bağlanmayı  doyasıya yaşamış bebekler bağlanmaması gereken kişilere ortamlara ağlamaz. 

Aslında bebek dünyaya geldiği an itibariyle anne kucağında ondaki tüm enerjiyi süzgecinden geçirir.

İstek dışı yada istenerek yapılan  bir bebek  olduklarını güçlü hisleriyle algılarlar.

Bağlanamayan Çocuklar Nasıldır Bakalım?

Sebepsiz ağlayan, derin uykuya geçemeyen, uykudan sıçrayarak uyanan, karnı aç olduğu halde emmeyi istemeyen huzursuz bebeklerdir. Biraz daha büyüdüğü zamanlar ebeveynine karşı gelen,inatçı, söz dinlemeyen çocuk olurlar.

Bağlanmamış çocuklar; huzursuz, agresif, kaygılı olurlar. Acıkır  yemek yemek istemez, canı sıkkındır dışarı çıkmak istemez, sürekli problem üretirler.

Bağlanamayan anneler de çocukları ile yorulur, isteklerinin bitmediğini düşünür. Oysa  sağlıklı bağlanma kurmuş anneler;  çocuğunun sıcaklığını, varlığını, onun heyecanını kendi ruhunda hissedip enerji alırlar. 

Aslında dünyaya gelen kendinizden bir parça,  geldiği ilk an itibariyle bir birey olduğunu  bakışı ve sizi koklamasıyla bunu defalarca hissettiriyor, o   minicik elleri çaktırmadan her an sizi keşfediyor.

 

Çocuk Gelişim Uzmanı   Hava  KOCAASLAN