fbpx Ekmek Teknesi | Mamak Havadis

Ekmek Teknesi

Hükümet tarafından TBMM’ye sunulan yeni istihdam paketi plan ve bütçe komisyonunda kabul edildi, ardından genel kurula gelecek. Bunun üzerine TÜRK- İŞ 81 ilde eşzamanlı olarak eylem kararı aldı, gerekirse ‘genel grev’e gidecekleri kararlılığını açıkladı. Bu yasa daha önce de gündeme geldi büyük tepkiler sonucu rafa kaldırıldı. O tepkiler içinde TÜRK- İŞ ve Vatan Partisi’nin büyük etkisi olmuştu.

Bu paket esas olarak 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, iş güvencesi ve işe iade davası açma hakkını tümüyle ortadan kaldırmaktadır. Böyle bir paket en başta Cumhurbaşkanına ve hükümete bir tuzaktır. Yani hükümet kendi kendine tuzak kuruyor, hem de göz göre göre.  Bu pakete kimler karşı? En başta bütün işçi sendikaları, memur sendikaları, meslek odaları, kitle örgütlerinin tamamı karşı. Siyasal düzlemde bütün partilerin üye veya seçmeninin tümü bu pakete karşı, Ak Partili işçi de. İşçi sınıfı Türkiye çapında tek vücut olmuş. Peki, bu çalışanların aileleri, yakınları yok mu? Esnaf nasıl iş yapacak onu etkilemez mi? Onun için işçiyi karşınıza alırsanız bütün bu kesimleri karşınıza almış olursunuz. Aslında Türkiye’yi karşınıza almış oluyorsunuz. Bu durumda hükümetin değil, düşmanın işine yarayacak. Zaten ABD merkezli kuvvetler Türkiye’yi “ekonomik kriz, yaratıcı yıkıcılık”la tehdit etmiyor mu? Al sana fırsat… Onun için işçilerin ekmek teknesine dokunmak işçiye kaybettirdiği gibi, hükümete de kaybettirir.

Dünya ve Türkiye tarihinde işçi sınıfının haklarına ve emeğine dokunan hükümetler ya yanlışından dönmüştür, ya da yıkılmıştır. Türkiye’de 15- 16 Haziran, 89 Bahar Eylemleri, 90’lı yıllar Zonguldak işçi eylemleri ve TÜRK- İŞ genel grevi hala hafızalardadır. Bu mücadele sonucu Yıldırım Akbulut hükümeti yıkılmıştı.

Türkiye büyük sorunlarla karşı karşıyadır. Dışarıdan ve içeriden düşmanla mücadele ediyoruz. Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan, Kıbrıs, Ege haklarımızı koruma mücadelesi veriyoruz. Azerbaycan’ı işgal eden Ermenistan büyük darbeler alıyor. Daha da önemlisi ABD destekli FETÖ- HDP/PKK- IŞİD terör örgütleriyle başarılı bir savaş verdiğimiz koşullarda, bu paketin meclisten geçmesi bu mücadeledeki başarıya gölge düşürecek, iç cephede bölünme yaratacak ki, buda düşmanın arayıp da bulamadığıdır.

Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere; hükümet yetkililerine, siyasi parti genel merkezlerine ve bütün milletvekillerine sesleniyoruz. Türkiye’nin geleceği için işçinin yanında saf tutunuz, bu pakete onay vermeyiniz.

Vatan mücadelesi emeğe verilen değerle daha güçlü olur.

“EMEK EN YÜCE DEĞERDİR” sözü bunun için anlamlıdır.

ÖNERİMİZ ŞUDUR: Bu paket geri çekilmeli, sendikaların önerileri alınarak işçi haklarını koruyacak şekilde yeniden düzenlenmeli.