fbpx EKOLOJİ  BİRLİĞİ MAYIS 2020 RAPORU | Mamak Havadis

EKOLOJİ  BİRLİĞİ MAYIS 2020 RAPORU

Ekoloji Birliği "EKOLOJİK YIKIMLAR ve MÜCADELELER" Başlıklı  - Mayıs'2020 Raporunu da yayınladı.

 İşte O Rapor;

Ekoloji Birliği olarak Kovid-19 sürecindeki ekolojik yıkım projelerini raporlamış ve Mayıs ayı başında kamuoyu ile paylaşmıştık. Her ay yaşanan ekolojik tahribatları ve verilen mücadeleleri raporlamaya devam ediyoruz. Mayıs ayı içerisinde gerçekleşen ekolojik yıkımları ve mücadeleleri bölge, il, tarih ve konu bazında listeledik. Detaylı listeyi ekte bulabilirsiniz.
 
MAYIS AYINDA EKOLOJİK YIKIMLAR DEVAM ETTİ
 
Mayıs ayında toplam 83 ayrı ekolojik tahribat gerçekleşti. Bu tahribatların bölgelere göre dağılımında Marmara Bölgesi 17 tahribatla birinci sırada. Ege Bölgesi 11 tahribatla ikinci, Karadeniz ve Akdeniz Bölgeleri 9’ar tahribatla üçüncü ve dördüncü sırada yer alıyor.  Güney Doğu Anadolu’da 6, Güneydoğu Doğu ‘da 5, İç Anadolu’da ise 4 tahribat var. Birden fazla bölgeyi etkileyen 1 ekolojik tahribat yaşandı.
 
Bu ayın ekoloji gündeminde; Altın/metalik madencilik, SİT alanları ve korunan alanlarının statülerindeki değişiklikler, termik santrallerin ve sanayi tesislerinin havayı kirletmeleri, dereler ve nehirlerdeki kirlilikler, şüpheli orman yangınları, çok sayıda imara açılan yerler, kamusal alanların talanı yer aldı. HES’ler yine gündemdeydi. Doğa savunucularına cezalar sürdü. Diğer yandan gündemde doğanın talan edilmesine karşı çıkanların yaptıkları açıklamalar, ÇED’lere itirazlar ve açılan davalar da var.
 
Detaylı raporumuzdan öne çıkan başlıkları bulabileceğiniz bu özeti sizlerle paylaşıyoruz:
 
Hava kirliliği devam ediyor, temiz hava solumak istiyoruz!
 
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, "Türkiye 2019 Hava Kirliliği Raporu" yayımladı. Rapor Türkiye'de, kent ölçeğinde en az 75 milyon kişinin kirli hava soluduğunu ortaya koydu. Hava kirliliği bu denli devam ederken havayı kirleten fabrikalar ve termik santraller Mayıs ayında da çalışmaya devam etti, kimi projelerdeki arızalar zehirli gazların açığa çıkmasına neden oldu.
Aydın’da Maren Enerji’nin jeotermal borularında patlama meydana geldi. Patlama ile açığa çıkan zehirli gazların 42 gün havada askıda kalacağını belirtildi. Ayvalık’ta pirina fabrikalarından şehre yoğun duman ve ağır koku yayılıyor. İzmir’de PETKİM’in bacasından yayılan yoğun siyah dumanlar yöre halkını tedirgin ediyor.
 
Ağaç kesimleri ve şüpheli orman yangınları:

 
Kocaeli Dilovası’nda, halkın zeytinlik bölgesi olarak tarif ettiği 100 dönümlük alan üzerine inşa edilecek tır parkı projesi için kazı çalışmalarına başlandı. Şırnak’ta kalekolların yol ve alanları için 2 aydır ağaç kesimi yapıldığı ortaya çıktı. Muğla İkizköy’de Yeniköy Termik Santrali için planlanan ve Trabzon Düzköy’de ağaç kesimleri halk tarafından durduruldu, Elazığ’da Orman Bölge Müdürlüğü’nün ağaç kesim projesini durdurma çağrıları yapıldı. Giresun Espiye’deki ormanların neden kesildiği ilgililere soruldu, yanıt bekleniyor. Bursa Kirazlıyayla'da yapılmak istenen maden için ağaçların kesilmesine izin vermeyerek oturma eylemi yapan vatandaşlar gözaltına alındı.
 
Saros Körfezi’ndeki gazlaştırma terminali ve boru hattı projesinin açıklanan ÇED raporunda 7 bin 591 ağacın kesilmesinin planlandığı bilgisi yer aldı. Çanakkale’de imarsız çalışan Saroz RES projesinde 5 bin ağacın kesilmesi planlanıyor.
 
Mayıs ayında yaşanan yangınlarda Antalya Kaş’ta 25 dönüm maki ve zeytinlik alan zarar gördü, Bodrum ve Milas’taki 55 hektarlık alan kül oldu. Ordu’daki altın madenine yaklaşık 500 metre mesafedeki bal ormanında çıkan yangın nedeniyle 150 dönümlük alan kül oldu. Bu yangınların bilinçli olarak ve planlanan projelere kolaylık olsun diye mi çıkartıldığı sorusuna yanıtlar aranıyor.
 
Denizler, dereler ve nehirler kirleniyor, balıklar ölüyor! Temiz su istiyoruz!
 
Büyük Menderes, Nikita Deresi ve Riva Deresi’nde kirlilik Mayıs ayında gündemdeydi. Trakya’daki Çokal Barajı’nda balık ölümleri meydana geldi. Mayıs ayında denizlerin kirletilmesi de hedefteydi; Artvin Hopa’da Kıyı ve Sahil Düzenlemesi Amaçlı Uygulama İmar Planı askıya çıktı. Bu plan denize dolgu yapılmasını da içerecek şekilde hayata geçirilmek isteniyor. Bodrum’daki Tilkicik Koyu’nda plaj yapılmak için mermer tozları ile denize dolgu yapılıyor. Muğla Boğaziçi'nde deniz betonla doldurularak havuz yapıldı.
 
Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısına dökülen hafriyatla kirletiliyor. Kamilet Vadisi’inde HES projesi nedeniyle vadiden çamur akmaya başladı. Zilan Deresi'nde danıştayın durdurma kararına rağmen yeniden HES yapımına başlandı. Rize’de Paçva Irmağı’nda yapılan ‘ıslah’ çalışması büyük tepki topladı. Artvin Şavşat'ta 28 köyü kapsayan Han Suyu üzerinde yapılmak istenen Hidroelektrik Santralı Projesine karşı yöre halkı direnişe geçti.
 
RES’lere jet hızıyla izin!
 
Kocaeli Karamürsel, Gölcük ilçeleri ve Bursa’nın İznik ilçesi sınırları içerisinde yapılması planlanan rüzgâr enerji santralı için jet hızıyla ÇED gerekli değildir kararı verildi. Mardin’de Derik, Mazıdağı ve Kızıltepe ilçelerini kapsayan RES projesinin ÇED raporu kabul edildi. Proje kapsamında kurulacak olan rüzgar türbinleri Roma döneminden kalan tarihi Rabat Kalesi ve tarihi GAP şelalesini tehdit edecek. Aydın Karacasu’daki RES projesinin de kapasite artışı gündemde.
 
Altın şirketlerine, ocaklara, termiklere ve boru hatlarına onay!
 
Koza Altın İşletmeleri, Eskişehir’de ikinci Siyanürlü Atık Barajı yapımına başladı. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi, Çöçelli Mahallesi’nde çimento fabrikalarına doğal malzeme sağlayacak kalker ocağı ve kırma-eleme tesislerine ÇED onayı verildi. Samsun’daki Kavak Şahin Dağları’ndaki 12.000 hektarlık alanda TÜPRAG Madencilik tarafından maden arama faaliyetlerine başlandı. Bergama’da Aktaş Madencilik‘e ait granit ocağının faaliyet alanının genişletilmesi için gerekli ÇED süreci başlatıldı.
 
Denizli Avdan’daki termik santrale ve Saros Körfezi'ni bitirme projesi olarak anılan FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi’ne ÇED onayı çıktı.   Balıkesir Sındırgı’da CVK Madenciliğe ait altın madeni kapasite artışı projesi gündeme geldi. Yine Tümad’a ait Balıkesir İvrindi-Burhaniye’deki üretime başlayan  Altın Madeni Projesi alanına Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve heyetinin madeni ziyaret ederek aklama çabası yaşam savunucularını isyan ettirdi.
 
Kaz Dağları’nda altın madenine karşı nöbet tutan doğa savunucularına para cezası kesildi, destek yürüyüşlerine izin verilmedi.
 
SİT Alanları, Korunan alanlar, Tarihi Mekanlar Yok Ediliyor!
 
Korunan Alanlar Yönetmeliği değiştirildi, SİT alanları entegre tesislere ve bütünüyle madencilere açıldı. Nitelikli Doğal Koruma Alanları”nın ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kullanım Alanları”nın ve Anıt Ağaçların ayırt edici özellikleri ve tanımları değiştirildi. Meryemana Tabiat Parkı’nın bir bölümünün sit kapsamından tamamen çıkarıldığı, büyük bölümünün ise birinci derece sit alanı özelliğinin “nitelikli doğal koruma alanı” şeklinde değiştirildiği belirtildi.
 
Tarihi Hasankeyf ile birlikte Batman'da şimdiye kadar en az 50 köyü sulara gömen ve toplamda 199 yerleşim yerini sular altında bırakan Ilısu Barajının ilk tribün açılışı yapıldı. Hasankeyf’te tarihin yüzde 80’i sular altına gömülürken sadece yüzde 20’si gün yüzünde kalmış durumda.
 
Antalya'nın Kumluca ilçesinde bulunan ve 1. derece sit alanı olan dünyaca ünlü Olympos Antik Kenti’nin sit derecesi düşürülerek 3. derece arkeolojik SİT alanına çevrildi. Çeşme Dalyan Burnu, Gediz Deltası, Bornova Karaçam, Doğanbey Burnu, Selçuk ve Şirince’nin de olduğu bölgelerde koruma statüsü 3’üncü dereceye düşürüldü.
 
Erzurum'un Narman İlçesindeki UNESCO'ya jeopark olarak önerilen kırmızı peri bacalarının bulunduğu vadinin girişine Narman Belediyesi tarafından iki katlı turistik tesis yapılıyor. Tunceli Halvori Gözeleri Millî Parkı’na bungalov ev tipi otel işletmeciliği için ihale yapılacağı öğrenildi. Gökpınar Gölü'nün doğal sit alanı olarak tescil edilmesi için çalışmalar devam ederken, Sivas Valiliği "Gökpınar Gölü Bungalov Evleri Yapım İşi" projesi için ihaleye çıktı.
 
Datça-Emecik-Alavara Mevkii’nde mutlak korunması gereken bir alanın SİT statüsü, ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak ilan edilerek yapılaşma ve madencilik faaliyetlerinin önü açıldı. 3. dereceden doğal sit olarak tescilli, doğal nitelikte, üzerinde yapılaşma bulunmayan Antalya'nın Gazipaşa İlçesi, Burhan ve Sarıağaç mahalleleri kıyı şeridinin "Turizm Tesis Alanı" olarak planlanmasına ilişkin açıklama yapıldı.
 
Teşvikler, büyük projeler, imar rantları, inşaatlar doğayı yok ediyor
 
Türkiye’nin en büyük kirletici sanayilerinin yer aldığı Kocaeli’ye 43 yeni tesis için teşvik verildi. Projede demir-çelik tesisleri ve savunma sanayi gibi yatırımlar yer alıyor. Pistleri yok edilen Atatürk Havalimanı Milli Emlak’a devredildi. TMMOB Mimarlar Odası, Atatürk Havalimanı’nın iki pistinin kullanılamaz hale gelmesi ile ilgili suç duyurusunda bulundu.
 
Çeşme’de turizm alanı açmak için verilen acil kamulaştırma kararının iptalinden sonra projenin tümünün iptal edilmesi istenildi.
 
İstanbul Fatih’teki tarihi Yedikule Bostanları’nda bulunan ve tarihi 1735’li yıllara dayanan 7 bin 538 bin metrekarelik bostan arazisinin Fatih Belediyesi tarafından hobi bahçesine dönüştürüldüğü ortaya çıktı. Mimarlar Odası, Ankara’da "Yeşil alan yapıyoruz." denilerek yıkılan tarihi tören pistinin altına otopark yapımı inşaatının başladığını bildirdi. Ankara’da 90 bin metrekarelik inşaat alanı için Söğüt İnşaat’a satılan araziye, 2 cümlelik emsal değişikliği ile 450 bin metrekarelik inşaat yapıldığı ortaya çıktı.
 
TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Gölbaşı’na yapılması planlanan millet bahçesi ile halkın ihtiyaçlarının gözetilmediğini, sermayeye peşkeş çekildiğini duyurdu. İstanbul’da Çatalcaspor’un sahası yıkılmaya başlandı, yerine millet bahçesi yapılacak, Kilyos’ta ise konut alanı olarak belirlenmiş parsel, otel yapılacak şekilde düzenlenerek 4 bin 586 metrekarelik inşaat alanı, yaklaşık 5 kat arttırılarak 24 bin metrekareye çıkarıldı.
 
Aydın'ın Koçarlı ilçesinde tarım arazilerinin üzerinden geçecek olan Turizm Yolu'nun yapımına başlandı, yöre çiftçisi yolun yapımına tepkili. Validebağ Korusu’nun temizlik gerekçesiyle Üsküdar Belediyesi’ne tahsis edilmesine tepki gösterenler bunun koruyu ranta açmak olduğunu dile getiriyorlar. Ordu Büyükşehir Belediyesi, yürütmeyi durdurma kararı olan yerde kararı uygulamayıp duvar genişletmesi yapıyor. Tunceli’nin Ovacık ilçesinde köylüler tarafından kullanılan araziler özel şirkete tahsis edildi, bölgenin tarımı ve hayvancılığı bundan olumsuz bir şekilde etkileniyor. Mardin’de kayyum yönetimi taşınmazlar arasında olan okul, sağlık tesisi ve parklar için ayrılan alanları satılığa çıkardı.
 

Davalar, İtirazlar, ÇED süreçleri hız kesmedi!
 
Alamos Gold’un Kazdağları’ndan tahliye edilmesi için çevre örgütleri, milletvekilleri ve sanatçıların da bulunduğu 209 imzacılı bir açık mektup yayınlandı. Samsun’da Oyak Çimento’nun açmak istediği taş ocağına karşı eylemler yapıldı.
 
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İmrahor Vadisi’nde Kanal Ankara ve millet bahçesi projelerinin yapımının mahkeme kararıyla durdurulmasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projelere devam ettiği gerekçesiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde dava açtı.
 
Bergama’daki Ovacık Altın Madeni Üçüncü Atık Depolama Tesisi Projesi ile ilgili ÇED olumlu kararına itiraz edildi. Antalya Barosu da Olimpos İmar Planı’nın iptali için başvuru yapıtı. Ordu Çevre Derneği, Yason Burnu’ndaki proje nedeniyle Ordu Büyükşehir Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Antalya Dereköy Mahallesi’nde bin 500 dönümlük tarım arazisine yapılmak istenen kömür madenine karşı Tarım Topraklarını Koruma Kurulu’na itiraz dilekçeleri verildi. Çanakkale Ayvacık'ta 5 köyün ortak mera alanına yapılmak istenen JES için onaylanan plan değişikliğine itirazlar yapıldı.
Kazanımlar
 
İstanbul Kartal’da, mahkeme kararıyla, İstanbul Kartal’da Karlıktepe Mahallesi’nde Topçamlar bölgesinde 60 dönümlük parselin deprem toplanma alanı, spor alanı, park ve sosyal donatı alanı olarak Kartal halkına ait olduğu tespit edildi. Danıştay, Alpu Ovası'nda termik santral yapılmasının önünü açan Danıştay 13. Dairesinin kararını bozdu. Artvin’de Mansurat Deresi üzerindeki HES bitti ama köylülerin lehine karar verilmesi ile dava yeniden açılıyor. Ordu Altınordu kıyı dolgusu ve Gülyalı’daki çevre yolu için yapılmak istenen döner kavşak davasında çevrecilerin lehine karar verildi.
 
Çanakkale’deki Saros RES Projesi’ne Çanakkale İL Özel İdaresi tarafından imarsız çalışma yapmaktan ceza kesildi ancak aynı İl Özel İdaresi Kurumu  projeye ilişkin daha ince iki kez reddedilmiş olan Çevre düzeni planlarını kabul edildi.
                                                                                                                            ÇAYKUR fabrikasının bacasına kurulan baz istasyonu ve Samsun’da Oltan Köleoğlu Enerji’ye ait Çarşamba Biyokütle Enerji Santralı mühürlendi.  Didim Altınkum Yalı Caddesi üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait dinlenme tesisleri yıkıldı.
 
Mayıs ayı da yine ekolojik yıkım projeleri ve bunlara karşı verilen mücadelelerle geçti.
 
EKOLOJİK YIKIM PROJELERİNE HAYIR!
 
BİRLİK, MÜCADELE, YAŞAM.
 
EKOLOJİ BİRLİĞİ
 
Eş Sözcüler: Süheyla Doğan: 0533 4552102,

Coşkun Özbucak: 0542 7862773
 
                                                                                                                          Web: www.ekolojibirligi.org​      E-mail: ekolojibirligi@gmail.com        

Twitter: @ekolojibirligi

*Evde Kal,Sağlıklı Kal TÜRKİYEM. 
*Karanlıklar Bitecek,Güneş Doğacak BİRGÜN

mustafaakgul06@gmail.com

 

EK EKOLOJİ BİRLİĞİ MAYIS 2020 RAPORU

EKOLOJİ BİRLİĞİ : PANDEMİ SÜRECİNDE EKOLOJİK YIKIMlar ve MÜCADELELER -

Mart.11 - Mayıs.31


sNO    BölgeNerede /     KonumTarihKonu Başlığı    Açıklama   Link

 

1İç AnadoluANKARANisan.14 '2020Ağaç KesimiMimarlar Odası Ankara Şubesi, kentsel SİT alanı olan Saraçoğlu Mahallesi’nde ağaç katliamı yapıldığını bildirdi.https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/04/14/mimarlar-firsatcilar-agac-katliami-yapti/

2İç AnadoluANKARAMayıs.31 '2020ÇEVRE - İMAR Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Tarakuş Candan, "Yeşil alan yapıyoruz" diyerek tarihi tören pistini yıkanların, tören pistinin altına otopark yapımı için inşaata başladığını bildirdhttps://www.cumhuriyet.com.tr/haber/akmde‐dava‐surerken‐talan‐devam‐ediyor‐1742212

3İç AnadoluANKARAMayıs.23 '2020DAVA AÇMAMimarlar Odası Ankara Şubesi, İmrahor Vadisi’nde Kanal Ankara ve millet bahçesi projelerinin yapımının mahkeme kararıyla durdurulmasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projelere devam ettiği gerekçesiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde dava açtı.https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/05/23/imrahor‐vadisi‐mahkemelik/
4İç AnadoluANKARA / Etimesgut / EryamanMayıs.12 '2020İMAR RANTI90 bin metrekarelik inşaat alanı için Söğüt İnşaat’a satılan araziye, 2 cümlelik emsal değişikliği ile 450 bin metrekarelik inşaat yapıldığı ortaya çıktı.http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/gorulmemis-kiyak-1738248
5İç AnadoluANKARA / GölbaşıMayıs.26 '2020ÇEVRE - İMAR 
TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nin yaptığı basın açıklamasında Gölbaşı’na yapılması planlanan millet bahçesi projesine ilişkin “Bilimsel çalışmalar, ulusal ve uluslararası koruma kararları ve Ankaralıların sağlığı ve Ankara'nın geleceği göz ardı edilerek, bölge millet bahçesi adı altında sermayeye peşkeş çekilecektir” denild
https://www.birgun.net/haber/talan‐sirasi‐golbasi‐nda‐millet‐bahcesi‐adi‐altinda‐sermayeye‐peskes‐cekilecek‐302246
6AkdenizANTALYA / GazipaşaMayıs.20 '2020SİT
Kültür ve Tabiat Vakıfları Koruma Yüksek Kurulu kararı ile 3. dereceden doğal sit olarak tescilli, doğal nitelikte, üzerinde yapılaşma bulunmayan Antalya'nın Gazipaşa İlçesi, Burhan ve Sarıağaç mahalleleri kıyı şeridinin "Turizm Tesis Alanı" olarak planlanması üzerine, Mimarlar Odası Antalya Şubesi basın açıklaması yayımladı
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/gazipasa-sahili-betona-gomulmesin-1740061
7AkdenizANTALYA / KaşNisan.15 '2020SİT - İMARAntalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara antik kentine su taşıyan Roma döneminden kalma yaklaşık 2 bin yıllık Delikkemer’in bitişiğinde başlayan inşaatlar tepki çekti. 2 bin yıllık Roma su kemeri betona kurban ediliyo
https://www.evrensel.net/haber/377560/2-bin-yillik-roma-su-kemeri-betona-kurbanediliyor….http://www.turizmhaberleri.com/koseyazisi.asp?ID=4233
8AkdenizANTALYA / KaşMayıs.25 '2020ORMAN YANGINI Şüpheli
Antalya Kaş'ta dün gece saatlerinde başlayan yangın, 25 dönüm maki ve zeytinlik alana zarar verdi. Sosyal medyada şüpheyle yaklaşılan yangın için "Sipariş üzerine, deniz manzaralı 15 villalık yangın" , "Yangınlar da artık nasıl yakacağını biliyor! Tam otellik yanmış" gibi yorumlar yapıldıhttps://onedio.com/haber/kas‐ta‐dun‐gece‐cikan‐yangin‐suphe‐uyandirdi‐deniz‐manzarali‐tam‐15‐villalik‐906652

9AkdenizANTALYA / Korkuteli / Dereköy Mayıs.20 '2020MADEN / KÖMÜR Dereköy Mahallesi’nde bin 500 dönümlük tarım arazisine yapılmak istenen kömür madenine karşı mücadele sürüyor. Köylüler bu kez de Tarım Topraklarını Koruma Kurulu’na 3 ayrı itiraz dilekçesi verdhttp://yeniyasamgazetesi1.com/komur-madenine-karsi-mucadele/ 10AkdenizANTALYA / OlimposMayıs.9 '2020SİTAntalya'nın Kumluca ilçesinde bulunan ve 1. derece sit alanı olan dünyaca ünlü Olympos Antik Kenti’nin sit derecesi düşürülerek 3. derece arkeolojik SİT alanına çevrildihttps://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/yeni-imar-plani-ile-olympos-antik-kentinin-sit-derecesi-dusuruldu/

11AkdenizANTALYA / OlimposMayıs.27 '2020İMAR İPTAL BAŞVURU ntalya Barosu Başkanı Polat Balkan tarafından sosyal medyada yapılan duyuruda “Antalya Barosu tarafından, bugün, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na başvurularak, Olympos’la ilgili 1/25.000 ve 1/5.000 ölçekli planlara karşı itiraz edilmiştir. Bundan sonra da hukuki mücadele sürdürülecektir. Bilgilerinize sunarız.” denild https://www.antalyasokaklari.com/manset/sokak/doga/antalya‐barosu‐olimpos‐imar‐plani‐iptali‐icin‐basvuruyapti/?fbclid=IwAR11b2reb5zuNkO9nHbbVspi3Xuv_QP247k‐wV‐R56_6G9F8v668jCuGLQk

12KaradenizARTVİN / Arhavi / KamiletMayıs.20 '2020ES-HESArtvin’in doğal güzelliklerinden biri olan Kamilet Vadisi, MNG Holding’in sürdürdüğü HES projesi nedeniyle tehlike altında. Proje sonrası vadiden çamur akmaya başladı.https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/hes‐calismasi‐tahribat‐yaratti‐kamilet‐vadisinden‐camur‐akiyor‐1739636 1

3KaradenizARTVİN / HopaMayıs.14 '2020ÇEVRE-Deniz DolguArtvin İli Hopa İlçesi Nazım İmar Planı ve  Kıyı ve Sahil Düzenlemesi Amaçlı Uygulama İmar Planı 14.05.2020 tarihinde Artvin Valiliği ilan panosunda ve  ÇŞB internet sayfasında (https://artvin.csb.gov.tr/) 30 (otuz) gün süre ile Artvin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce askıya çıkarıldı. https://artvin.csb.gov.tr/artvin‐ili‐hopa‐ilcesi‐kiyi‐ve‐sahil‐duzenlemesi‐amacli‐1‐5000‐olcekli‐nazim‐imar‐plani‐ve‐1‐1000olcekli‐uygulama‐imar‐plani‐hakkinda‐duyuru408165?fbclid=IwAR2W0yDBNBNtH9rePBs0ziVMHVeznkcjsLyEwbz1t1DHJCwY5ITh3Dl8UUE
14KaradenizARTVİN / KemalpaşaMayıs.12 '2020BAZ İSTASYONUArtvin'de ÇAYKUR fabrikasının bacasına kurulan baz istasyonu halkın yoğun tepkisi üzerine mühürlendi.https://www.evrensel.net/haber/404517/caykur‐fabrikasina‐kurulan‐baz‐istasyonu‐tepkiler‐uzerine‐muhurlendi 15KaradenizARTVİN / MurgulNisan.1 '2020ES-HESArtvin’deki maden ve HES çalışmaları devam ediyor. Cengiz Holding’e ait Eti Bakır’ın işlettiği Artvin Cerattepe ve Murgul’daki maden sahalarında faaliyete ara verilmedi https://t24.com.tr/haber/cerattepe-de-maden-calismalari-devam-ediyor-piknik-yasak-dogayi-ve-isciyi-somurmekserbest,870023 1

-6KaradenizARTVİN /ŞavşatMayıs.8 '2020ES-HESArtvin Şavşat'ta bölge halkı 28 köyü kapsayan Han suyu üzerinde yapılmak istenen Hidroelektrik santralı (HES) projesine karşı direnişte.https://www.birgun.net/haber/suyumuz‐can‐damarimizdir‐300105

17KaradenizARTVİN /ŞavşatMayıs.8 '2020ES-HES - DAVAHES bitti, dava yeni başladı.Artvin’in Şavşat ilçesinde Mansurat Deresi üzerinde kurulan Hidroelektrik Santralı (HES) projesi için Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu (DİDDK), köylülerin lehine karar verdi. Böylece dava 10 yıl sonra sil baştan yeniden görülme durumuna geldi.https://www.birgun.net/haber/hes‐bitti‐dava‐yeni‐basladi‐300968 18KaradenizARTVİN / YusufeliNisan.5 '2020ES-HESArtvin Yusufeli’de Erarı Elektromekanik Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, köylülerin tepkisi nedeniyle 6 yıldır yapamadığı HES inşaatı için koronavirüs salgınını fırsat bilerek harekete geçhttps://ekolojibirligi.org/artvinde-hes-sirketi-insaat-icin-koronavirus-salginini-firsat-bildi/ 19EgeAYDIN / Didim / AltınkumMayıs.16 '2020İMAR RANTIDidim Atınkum Yalı Caddesi  üzerindeki Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait dinlenme tesisleri uzun tartışmalardan sonra yıkılmaya başlanhttps://didimgercek.com/altinkum-vakiflar-tesisleri-yikilmaya-baslad 20EgeAYDIN / DidimMart.23'2020DAVA AÇMADidim 'de planlanan TDiOSB projesine karşı AKÇED dava açtı. 21EgeAYDIN / Efeler / KızılcaköyNisan.16 '2020ÇEDAydın Efeler'e bağlı Kızılcaköy'de yapılmak istenen jeotermal enerji santrali için ‘ÇED Olumlu’ kararı verildi. https://www.birgun.net/haber/kizilcakoy-de-jes-e-ced-olumlu-karari-verildi-296817
22EgeAYDIN / Efeler / KuyucularNisan.15 '2020
EBES / EylemeBaskıEngellem eSaldırı
Aydın Efeler’e bağlı Kuyucular Mahallesi’nde jeotermal kuyusu kazma işlemi yapan firma çalışanları ile köylüler arasında arbede yaşandı. Bir yurttaş yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Kurulan jeotermal tesis önünde ayaklanan halk, JES firmasının sokağa çıkma yasağını fırsat bilip hukuk dışı yollara da başvurduğunu ifade ederek tepki gösterdi https://www.kent09.com.tr/efelerde-jeotermal-gerginligi/
23EgeAYDIN / Efeler / YılmazköyMayıs.1 '2020ES-JES
Aydın İli- Efeler İlçesi  Yılmazköy’de Çed kararı ve üretim lisansı iptal edilmiş olan Maren Enerji’nin kuyuları başka tesise bağlama girişimi sırasında jeotermal borularında patlama meydana geldi. AYÇEM, Aydın Efeler’deki JES kuyu patlaması sonrası havaya zehirli gazların yayıldığını ve bu gazların 42 gün havada askıda kalacağını belirtti.
https://www.birgun.net/haber/aydin-da-jeotermal-alanda-sicak-su-patlamasi-bolge-halki-artik-yeter-diyor-299105
24EgeAYDIN / GermencikMayıs.14 '2020ES-JESÇevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sitesinde 14.5.2020 tarihinde yayınlanan duyuru ile Germencikte yapılması planlanan Efe-8 JES için hazırlanan ÇED Raporu halkın görüşüne açıldı
http://www.akinyakan.av.tr/2020/05/germencikte-yapilmasi-planlanan-efe-8-jes-icin-hazirlanan-ced-raporu-halkingorusune-acildi/
25EgeAYDIN / KaracasuNisan.28 '2020ES-JES
UNESCO Dünya Mirası Listesine giren dünyaca ünlü Afrodisias antik kentinin bulunduğu Karacasu‘da JES için ÇED süreci başlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan duyuruya göre; Aydın valiliğinin onayı ile Karacasu’nun Ataeymir mahallesinde jeotermal için sondaj ve arama çalışması yapılacak
https://www.birgun.net/haber/antik-kente-jes-tehdidi-298500
26EgeAYDIN / KaracasuMayıs.22 '2020ES-RES
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 12.5.2020 tarihinde yapılan duyuru ile “AYDIN ili KARACASUilçesinde  KORDA ENERJİ ÜRETİM PAZARLAMA İTHALAT VE İHRACAT A.Ş. tarafından yapılması planlanan DENİZLİ RÜZGÂR ENERJİ SANTRALİ KAPASİTE ARTIŞI (22 Türbin – 74,8 MWm / 66 MWe den 27 Türbin – 99,8 MWm / 91 MWe ye çıkarılması) projesi ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliği’inin 11. maddesi kapsamında inceleme değerlendirme süreci başlattı
http://www.akinyakan.av.tr/2020/05/aydin-karacasuda-yapilmasi-planlanan-denizli-ruzgar-enerji-santrali-kapasite-artisiicin-ced-raporu-inceleme-degerlendirme-sureci-basladi/?fbclid=IwAR2VnoHg_FH9MAqicPS4MaT0BDWM0dyW7riboH5PYezcdKlmSBwpcpZSmg
27EgeAYDIN / KoçarlıMayıs.17 '2020ÇEVREAydın'ın Koçarlı ilçesinde Turizm Yolu'nun yapımına başlandı. Yolun, pamuk, bamya, kavun gibi ürünlerin ekili olduğu tarlalardan geçecek olması ise çiftçileri kızdırdı. Çiftçiler, ürünlerini hasat edinceye kadar yolun yapılmasını istemediklerini dile getir
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/4371588/turizm-yolu-ciftcilerikizdirdi?fbclid=IwAR3zyOM9_zp8u3OmkJSn9ELvMxTzhY8js74M43gpyHsvn5k7LxJb5bvtLaQ 28EgeAYDIN / KuşadasıMayıs.29 '2020UNESCOKuşadası’nın simgesi olan tarihi Güvercinada Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmeye hak kazandıhttps://www.egeyonhaber.com/guvercinada‐unesco‐dunya‐mirasi‐gecici‐listesine‐girdi/ 29EgeAYDIN / YenipazarMayıs.13 '2020NEHİR KİRLİLİKAydın Ovası'nı sulayan Büyük Menderes Nehri'nin geçtiği Yenipazar yakınlarında görülen kirlilik, endişeye neden oldu. Sudaki köpük tabakasının oluşturduğu koku ise çevredekileri rahatsız ettihttps://www.evrensel.net/haber/404607/buyuk‐menderes‐nehrinde‐endise‐veren‐kirlilik
30MarmaraBALIKESİR / AyvalıkMayıs.18 '2020END.HAVA KİRLİLİĞİ
Ayvalıklılar, pirina fabrikalarından şehre yayılan yoğun duman ve ağır kokudan şikayetçi. Bir sürü zehirli bileşik havaya karışıyor ve rüzgârla birlikte Ayvalık’ın üzerine çöküyor. Ayvalık Tabiat Platformu, pirina fabrikalarından yayılan duman ve kokuya karşı Çevre ve Şehircilik Balıkesir İl Müdürlüğü’ne birçok kez başvurdu.
https://www.gazeteruzgarli.com/ayvaliklilar‐pencere‐bile‐acamiyor‐fabrika‐dumani‐ve‐agir‐koku‐yasami‐olumsuz‐etkiliyor/
31MarmaraBALIKESİR / AyvalıkMayıs.28 '2020ÇED 
BALIKESIR ili AYVALIK, ilçesi sınırları içerisinde GÖLTAŞ GRANİT ANDEZİT NAK. MAD. İNŞ. TAAH. GIDA VE HAFR. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. tarafından yapılması planlanan GRANİT OCAĞI ALAN GENİŞLEMESİ projesi ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliği'inin 11. maddesi kapsamında inceleme değerlendirme süreci başlamıştır. ÇED Raporu İlgililere ve kamuoyuna duyurulu.
https://www.facebook.com/578790945819704/posts/1144899709208822/?d=n
32MarmaraBALIKESİR / Ayvalık / KarahayıtNisan.22 ' 2020MADENBalıkesir Ayvalık İlçesi Karahayıt Köyü yakınlarında Bilfer Madencilik Demir Projesi’nin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) duyurusu yapıldı. İtiraz dilekçesi hazırlanıyor 33MarmaraBALIKESİR / Ayvalık / SarımsaklıMayıs.30 '2020AKARSU - KİRLİLİKAyvalık’tan geçip Sarımsaklı sahiline dökülen Nikita Deresi’ndeki simsiyah akıyor. Ayvalık Tabiat Platformu duruma tepki gösterdi.https://www.evrensel.net/haber/405999/sarimsakli‐sahiline‐dokulen‐nikita‐deresi‐simsiyahakti?utm_source=paylas&fbclid=IwAR3s‐qv9kw6Zkxh1hFZHnoEg2ieV288ODVZ4tN88MBYmrIu2k6QeNzSM0oY 34MarmaraBALIKESİR / Balya / OrhanlarMart.25 '2020MADENBalıkesir Balya Orhanlar Köyü’nde Bahar Madencilik A.Ş. tarafından altın madeni arama faaliyetleri sürdürülüyor. 35MarmaraBALIKESİR / Burhaniye - İvrindiMayıs.10 '2020BASIN AÇIKLAMASI -  TEPKİ Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın İvrindi-Burhaniye sınırları içerisinde faaliyet gösteren TÜMAD Altın Madeni İşletmesini ziyaret etmesi ve şirket lehine açıklamalar yapmasına aralarında siyasi parti, çevre, sendika ve demokratik kitle örgütlerinin de olduğu 38 yapı adına Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) tarafından yapılan yazılı açıklamayla tepki gösterd https://www.ajansbakircay.com/cevre/tumad‐i‐ziyaret‐eden‐baskana‐cevrecilerden‐buyuk‐tepki‐h717.html 36MarmaraBALIKESİR / Burhaniye - İvrindiMayıs.16 '2020BASIN AÇIKLAMASIEKOLOJİ BİRLİĞİnden basın açıklaması.TÜMAD, MADRA’YI TERKET! YAŞAM SAVUNUCULARI YALNIZ DEĞİLDİR! https://www.facebook.com/578790945819704/posts/1144899709208822/?d=n 37MarmaraBALIKESİR / HavranNisan.24 '2020MADENBalıkesir Havran İlçesi’nde CVK Madencilik Kurşun Projesi Kapasite artışı İDK duyurusu yapıldı. 38KaradenizBARTINNisan.6 '2020SİTBartın Irmağı ‘’Kesin Korunacak Hassas Alanlar’’ statüsünde iken bir alta çekerek ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’’na indirildi. Böylelikle turizme açılmış oldu.http://yeniyasamgazetesi1.com/hangisi-daha-tehlikeli/ 39GüneydoğuBATMAN-HasankeyfMayıs13 '2020ES-HESHasankeyf’te tarih sulara gömüldü.Hasankeyf'te Ilısu Barajı'ndan dolayı şuan tarihin yüzde 80’i sular altına gömülürken sadece yüzde 20’si gün yüzünde kaldı” dedi.https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/hasankeyfte-tarih-sulara-gomuldu/ 40GüneydoğuBATMAN-HasankeyfMayıs19 '2020ES-HESTarihi Hasankeyf ile birlikte Batman'da şimdiye kadar en az 50 köyü sulara gömen ve toplamda 199 yerleşim yerini sular altında bırakan Ilısu Barajının ilk tribün açılışı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ilısu Barajı Enerji Santrali 1. Tribün Devreye Alınma Töreni"ne video konferansla katıldı.https://www.evrensel.net/haber/405139/erdogan‐tarihi‐yok‐eden‐ilisu‐barajinin‐resmi‐acilisini‐yapti
41AkdenizBURDUR / Yeşilova / SaldaNisan.14 '2020SİT
Salda Gölü 1.derece doğal sit ve korunan alan statüsüne sahip olmasına rağmen, millet bahçesi yapmak amacı ile iş makineleri ile Salda’ya iş makineleri ile girip bölgeye özel kumulları taşıdılar ve Millet Bahçesi kapsamında yapacakları yol ve otopark alanına serdiler. Tepkiler üzerine faaliyet durdu. 
https://yesilgazete.org/blog/2020/04/14/chp-burdur-vekili-goker-salda-golunde-calismalar-durduruldu-sucduyurusunda-bulunacagiz/ 42AkdenizBURDUR / Yeşilova / SaldaNisan.29 '2020SİTSALDA-Yeşilova Belediyesi yetkilileri, Salda gölü çevresinde yapılan inşaatlarla ilgili hiçbir şekilde izin vermediklerini söylerken, Salda Gölü manzaralı 8 konteynır evin yapımı sürdürülüyorhttp://www.cumhuriyet.com.tr/haber/rant-yagmasi-bitmiyor-sira-konteynir-evlerde-1735723
Sayfa 1 / 4
43MarmaraBURSA / Yenişehir / KirazlıyaylaNisan.1 '2020MADENBursa’ya bağlı Yenişehir ilçesi Kirazlı yayla köyü sınırları içindeki alanda Lübnanlı Maden Şirketi Meyra tarafından bakır ve çinko madeni için zenginleştirme tesisi yapılması amacıyla ağaç kesilmeye başland
https://www.birgun.net/haber/salgin-gunlerinde-agac-katliami-yapan-sirkete-tepki-bizim-agaclarimizi-kimse-kesemez294132 44MarmaraBURSA / Yenişehir / KirazlıyaylaMayıs12 '2020EBESBursa Kirazlıyayla'da yapılmak istenen maden için ağaçların kesilmesine izin vermeyerek oturma eylemi yapan vatandaşlar gözaltına alındı.https://www.gazetepatika11.com/bursada-agac-katliamina-direnen-koyluler-gozaltina-alindi-60096.html 45MarmaraBURSA / Nilüfer / ÇallıNisan.13 '2020ES-HESBursa Nilüfer ilçesine bağlı Çalı Mahallesi’nde HES Projesi çalışmaları başladı. http://www.enbursa.com/haber/bursa-da-hes-tepkisi-calililar-is-makinalarini-durdurdu-114875.html
46MarmaraÇANAKKALE / AyvacıkMayıs13 '2020ES-RES
Çanakkale Ayvacık'ta 5 köyün ortak mera alanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Transmark şirketine jeotermal enerji santrali (JES) için yapılan plan değişikliğini onayladı. Ayvacık-Gülpınar yöresinden halk ve Gülpınar Derneği ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği  Çanakkale  İL Özel İdaresi'ne itiraz  dilekçeleri gönderd
http://yeniyasamgazetesi1.com/canakkalede‐mera‐alani‐jeslere‐tahsis‐edildi/ 47MarmaraÇANAKKALE / Kaz DağlarıNisan.21 '2020MADENÇanakkale Orman Müdürlüğü Kaz dağlarında 270.güne ulaşan çadır nöbet alanını tahliyesi için tebliğde bulundu.https://www.evrensel.net/haber/402748/yasam-savunuculari-koronavirus-bahanesiyle-kazdaglarindan-cikarilmayacalisiliyor 48MarmaraÇANAKKALE / Kaz DağlarıMayıs.8 '2020EBESKaz Dağları’nı altın madenciliği ile talan etmek isteyen Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik şirketine karşı Kirazlı Balaban’da 9 ayı aşkın süredir nöbet tutan yaşam savunucularına toplamda 57240 TL para cezası kesild https://sendika63.org/2020/05/kaz-daglarinda-nobet-tutan-yasam-savunucularina-57-bin-240-tl-para-cezasi-kesildi586710/ 49MarmaraÇANAKKALE / Kaz DağlarıMayıs.11 '2020ES-JES-Ağaç KesimÇanakkale’nin Kazdağları bölgesinde 69 tribünlük RES projesinin imar planı onaylanmadan çalışma başladı, ormana beton döküldü. ÇED dosyasına göre yaklaşık 5 bin ağaç kesilecekhttps://artigercek.com/haberler/kazdaglari-na-res-tehdidi-insaat-icin-ormana-kacak-beton-doktu-yol-acildi
50MarmaraÇANAKKALE / Kaz DağlarıMayıs.21 '2020AÇIK MEKTUP
Alamos Gold, Kazdağları’ndan tahliye edilsin! Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kaz Dağları direnişçilerine verilen cezaların, Kazdağları ve diğer bölgelerdeki altın madeni projelerinin iptali, Alamos Gold’un tahliye edilmesi ve alanın rehabilitasyonu, siyanürlü altın madenciliğinin yasaklanması konularındaki 209 imzacı ile birlikte bir açık mektup yayımlad https://sendika63.org/2020/05/kazdagi‐koruma‐derneginden‐acik‐mektup‐madenci‐sirket‐kazdaglarindan‐tahliye‐edilsin588106/ 51MarmaraÇANAKKALE / Kaz DağlarıMayıs.22 '2020EBESKazdağları’ndaki Direnişçilere Destek Ziyareti Yapmak Isteyen EGEÇEP’e Izin Verilmedihttps://ekolojibirligi.org/kazdaglarindaki‐direniscilere‐destek‐ziyareti‐yapmak‐isteyen‐egecepe‐izinverilmedi/?fbclid=IwAR0V_8qQ7IeHduhkY9Jw7rlH6fpnVw7w7QuHvQmp7Tqf8m6bFv93ziaYnos 52MarmaraÇANAKKALE / Merkez & ÇanNisan.28 '2020ES-RESÇanakkale Merkez ve Çan İlçelerinde Borusan tarafından yapılan yapılmak istenen Saroz RES Projesi için İL Genel Meclisi’nde daha önce iki kez reddedilen imar planı değişikliği yeniden gündeme alındı. Plan değişikliği komisyona havale edild 53MarmaraÇANAKKALE / KumarlarMart.3 '2020MADEN - EBESÇanakkale Kumarlar Köyü’nde baraj inşa etmek isteyen Doğu Biga Madencilik isimli şirket, köylülere mera alanlarını boşaltmaları için baskı yapıldı.http://www.canakkaleolay.com/Kumarlar-koylusu-kendi-merasinda-isgalci-48951 54MarmaraÇANAKKALE / Yenice / ÇırpılarNisan.27 '2020ÇED iptalYenice Çırpılar Termik Santralı’nın “ÇED Olumlu” kararına karşı Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve TEMA’nın açtığı davada Çanakkale İdari Mahkemesi kararı iptal etthttps://www.evrensel.net/haber/403245/yenice-cirpilar-termik-santrali-ced-olumlu-karari-iptal-edildi 55EgeDENİZLİMart.24 '2020EBESPamukkale Üniversitesi Rektör Hüseyin Bağ, üniversiteye bağlı Tarım Bakanlığı ve AB destekli ‘Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi’nin öğrencilere sosyal tesis yapılmak istenen tarlasına dozerle daldı; alanda nöbet tutan iki profesörü ise tartaklad https://t24.com.tr/haber/pamukkale-universitesi-rektoru-yerli-tohum-uretim-tarlasina-dozerle-daldi-iki-profesorutartakladi,868492 56EgeDENİZLİ / Tavas / AvdanMayıs.14 '2020ÇED onayDenizli’nin Avdan Mahallesi’nde kurulması planlanan 300 MW’lık termik santralin ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca kabul edildi. Santrale karşı 16 muhtar, 2 ilçenin ziraat odası başkanı ve sivil toplum kuruluşları ortak açıklama yaphttps://www.change.org/p/tavas-avdan-da-termik-santrale-hay%C4%B1r-csbgovtr-tcenerji?signed=true
57EgeDENİZLİ / Tavas / AvdanMayıs.30 '2020ES-Durdurma
Denizli Tavas’ta planlanan Avdan TS projesinin durdurulduğuna dair AKP Denizli Milletvekilleri ve Denizli BB Başkanı tarafından açıklama yapıldı. Açıklamanın henüz resmi bir nitelik taşımadığını, Çevre Bakanlığının verilerinde de bu konuda bir duyuru olmadığını hatırlatan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, "Çevre ve ekoloji mücadelesinde durdurma işlemleri, muhalefetin tepkisini dindirme, projeyi sümen altı etme olarak tecrübe edilmiştir. Bu nedenle, resmi kurumlarca projenin iptal edildiği, 'ÇED Olumsuz' kararı verildiği duyurulmadıkça, resmi olarak açıklanmadıkça mücadelemiz sürecek" dedi. 
https://www.evrensel.net/haber/405984/chpli‐gulizar‐bicer‐karaca‐santral‐projesini‐durdurmak‐yetmez‐iptal‐edilmeli
58GüneydoğuD İYARBAKIRMayıs.17 '2020SİTUNESCO tarafından dünya mirası kabul edilen Hevsel Bahçeleri, Diyarbakır Sur’ları ile Dicle Nehri arasındaki bir bölgede yer alıyor. Kültürel bir miras olan bu alan, millet bahçesine dönüştürülmek isteniyorhttps://yesilgazete.org/blog/2019/05/17/diyarbakir-kent-ormani-imara-acildi-hevsele-millet-bahcesi/ 59GüneydoğuD İYARBAKIRMayıs.18 '2020ÇEVRE KİRLİLİĞİDiyarbakır’ın tarihi surlarıyla birlikte, 2015 yılında Türkiye'nin 14'üncü miras alanı olarak Dünya Mirası Listesi'ne eklenen Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısına dökülen hafriyatla kirletiliyorhttps://www.evrensel.net/haber/404996/diyarbakirda‐unesco‐mirasi‐hevsel‐bahcelerine‐moloz 60MarmaraEDİRNE / Keşan / SazlıdereNisan.23 '2020ÇEDKeşan’a bağlı Sazlıdere Köyü’nde yapılması planlanan Saros Gemi İskelesi projesi ile ilgili 2. ÇED için 6 Mayıs tarihinde İDK görüşmesi yapılacağı açıklandı.https://www.medyakesan.com.tr/kesan/sazlidere-2-ced-sureci-6-mayista-basliyor-h31948.html
61MarmaraEDİRNE / Saros KörfeziMart.7 '2020ÇEVRE
Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasındaki Saros Körfezi kıyısına BOTAŞ tarafından yapılması planlanan Likit Doğalgaz Taşıma Yükleme Limanı'na (FSRU), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporu vermesine karşı Saros Dayanışma Gönüllüleri, Edirne İdare Mahkemesi'nde açtığı iptal davasını kazand
https://artigercek.com/haberler/saros-a-yapilmak-istenen-likit-dogalgaz-limani-icin-ced-olumlu-kararina-iptal
62MarmaraEDİRNE / Saros KörfeziMayıs.7 '2020Ağaç KesimiSaros Körfezi’ndeki gazlaştırma terminali ve boru hattı projesi için İDK toplantısının yapılacağının duyurulmasıyla birlikte yeniden ÇED raporu hazırlandı. Raporda proje için 7 bin 591 ağacın kesilmesinin planlandığı bilgisi yer aldhttps://tele1.com.tr/sarosta-agac-katliami-8-bin-agac-botas-icin-kesilecek-160909/ 63MarmaraEDİRNE / Saros KörfeziMayıs.27 '2020ÇED OnaySaros Körfezi'ni bitirme projesi' olarak anılan FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi hakkında mahkemenin 'ÇED iptal' kararına rağmen Bakanlık, Botaş'ın itirazıyla raporu İDK'nın görüşüne sundu. İnceleme sonucu ÇED raporu Komisyonda onaylandı.https://ilerihaber.org/icerik/akpnin‐koronavirus‐firsatciligi‐tam‐gaz‐saros‐korfezini‐bitirme‐projesine‐genelge‐kilifi‐113401.html 64MarmaraEDİRNE / Saros KörfeziMayıs.30 '2020RES - CEZASaros RES Projesi için İmar Değişikliği kararını beklemeden izinsiz çalışma yapan Borusan EnBW Enerjinin bağlı şirketi Boylam Enerji'ye 521 Bin 706 Lira 77 Kuruş ceza kesildi. 65Doğu AnadoluELAZIĞMayıs.30 '2020Ağaç Kesimi Prj.Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü, ağaç katliamı yapmak için özel olarak proje hazırlanmasını istedi. Kıyımın yapılacağı ormanlık alanın ağaç kesimi şartlarına uymadığının altını çizen köylüler dayanışma çağrısı yapıyohttp://www.etha15.com/haberdetay/agac‐kiyimi‐icin‐ozel‐talimat‐119281 66Doğu AnadoluERZURUM / NarmanMayıs.12 '2020SİTErzurum'un Narman İlçesindeki UNESCO'ya jeopark olarak önerilen kırmızı peri bacalarının bulunduğu vadinin girişine Narman Belediyesi tarafından iki katlı turistik tesis yapılıyor https://www.evrensel.net/haber/404656/erzurum-milyon-yillik-narman-kanyonu-onunde-beton-tesisyapiyorlar?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=haber&slide_order=04 67İç AnadoluESKİŞEHİRMart.25 '2020ES-JESEskişehir’de 9 adet Jeotermal kaynak arama sahası için ruhsat verileceği açıklandı.http://yeniyasamgazetesi1.com/jes-sirasi-9-saha-ile-eskisehirde/ 68İç AnadoluESKİŞEHİRMayıs.6 '2020TS DANIŞTAY RETDanıştay, Alpu Ovası'nda termik santral yapılmasının önünü açan Danıştay 13. Dairesinin kararını bozdu. Bu karar Eskişehir Alpu Ovasının termik santral belasından kurtuluşu anlamına geliyor.https://www.evrensel.net/haber/403992/alpu‐ovasi‐termik‐santral‐projesi‐danistaya‐takildi‐alpu‐termik‐belasindan‐kurtuldu 69İç AnadoluESKİŞEHİR / SivrihisarNisan.7 '2020MADENTMSF’nin daha önce el koyduğu  Koza Altın İşletmeleri, Eskişehir Sivrihisar’da yaşam alanlarının yakınına siyanürlü ikinci atık depolama tesisi yapılması için çalışmalara başladıhttps://ekolojibirligi.org/etiket/sivrihisar/ 70İç AnadoluESKİŞEHİR / SivrihisarNisan.30 '2020ÇED olumluÇevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sessiz sedasız TMSF yönetimindeki Koza Altın İşletmeleri, ’da yaşam alanlarının yakınına yapılması planlanan siyanürlü ikinci atık depolama tesisi projesi hakkında 30 Nisan’da “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu” kararı verdiği ortaya çıktı.http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kayyim-salgin-zamani-sessiz-sedasiz-izni-aldi-1738122 71İç AnadoluESKİŞEHİR / SivrihisarMayıs.14 '2020MADEN ATIK HAVUZUIKoza Altın İşletmeleri, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin Kaymaz ve Karakaya köyleri arasına ikinci Siyanürlü Atık Barajı yapımına başladı.https://www.evrensel.net/haber/404725/koza‐altin‐atik‐barajina‐basladi‐kanser‐tehlikesi‐kapida 72KaradenizGİRESUN / EspiyeMayıs.31 '2020AĞAÇ KESİMİTüm Köy Sen Giresun Temsilcisi Orhan Kara, Espiye ormanında kesim yapıldığını belirterek, "Espiye’de ne oluyor? Bu ormanlar neden kesiliyor?" diye sordu. https://www.evrensel.net/haber/406057/tum‐koy‐sen‐espiye‐ormanlarini‐kimler‐nedenkesiyor?a=efde4%3Futm_source%3Dpaylas 73AkdenizISPARTA / EğirdirNisan.12 '2020ES-HESKurumaya başlayan Eğirdir Gölü üzerine Çinli Gezhouba Group tarafından, bin MW gücünde HES kurulacağı duyuruldu. HES için göl suyunun kullanılacak olması gölün idam fermanı özelliği taşıyohttp://yeniyasamgazetesi1.com/egirdir-golunun-idam-fermani-verildi/ 74MarmaraİSTANBUL / Beykoz / RivaMayıs.26 '2020NEHİR KİRLİLİKBeykoz'da Riva Deresi'nin yaklaşık 30 kilometrelik bölümünde su yüzeyinde kabarcıklar görülürken, dereden zaman zaman koku da yükseliyor. Dere kenarındaki Öğümce Mahallesi ve Bozhane Mahallesi sakinleri tedirginhttps://www.birgun.net/haber/riva‐deresi‐kirlilikten‐siyah‐akiyor‐302267 75MarmaraİSTANBUL / Çatalca - GüngörenMayıs.26 '2020ÇEVRE - KAMUÇatalcaspor’un yıllardır mücadele ettiği sahası, Ziya Altınoğlu Stadyumu, geçtiğimiz hafta itibarıyla yıkılmaya başlandı.Stadın yerine millet bahçesi yapılacak. Aynı proje Güngören stadyumu içinde yapılmıştı https://www.evrensel.net/yazi/86418/gungorenreloaded?utm_source=anasayfa&utm_medium=manset&utm_campaign=yazi&slide_order=21 76MarmaraİSTANBUL / Fatih / YedikuleMayıs.4 '2020ÇEVREFatih’teki tarihi Yedikule Bostanları’nda bulunan ve tarihi 1735’li yıllara dayanan 7 bin 538 bin metrekarelik bostan arazisinin Fatih Belediyesi tarafından hobi bahçesine dönüştürüldüğü ortaya çıktı.https://yesilgazete.org/blog/2020/05/04/tarihi-yedikule-bostani-hobi-bahcesi-yapmak-icin-yikiliyor/ 77MarmaraİSTANBUL / Kanal İst.Mart.26 '2020ÇEVREİstanbul kanal projesi öncesi iki köprünün taşınmasıyla ilgili ihale yapıldı. http://www.diken.com.tr/kanal-istanbulun-etki-alaninda-kalan-iki-tarihi-koprunun-tasinmasi-icin-ihale-yapildi/ 78MarmaraİSTANBUL / Kanal İst.Mayıs.8 '2020ÇEVREKanal İstanbul projesi için verilen "ÇED Olumlu" kararma karşı HDP'nin açtığı davada İstanbul 10. İdare Mahkemesi, kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması hakkında karar verebilmek için bölgede "keşif ve bilirkişi incelemesi yapma" kararı aldhttps://halktv.com.tr/gundem/kanal-istanbulda-kritik-gelisme-hdpnin-basvurusu-uzerine-inceleme-karari-424770h
79MarmaraİSTANBUL / KartalMayıs.31 '2020DAVA - ÇEVRE
Kartal Karlıktepe Mahallesi’nde Topçamlar bölgesinde ilşkin bilirkişi 2274/408 parselde yapılan değişikliğin planlama ilke ve tekniklerine, şehircilik esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığını tespit etti. Bu tespit 60 dönümlük bu parselin deprem toplanma alanı, spor alanı, park ve sosyal donatı alanı olarak Kartal halkına ait olduğunun da tespitidir
https://www.kartalinsesi.org/guncel/bilirkisi-karliktepedeki-60-donumun-kartal-halkina-ait-oldugunu-tespitetti/?fbclid=IwAR2BBmMRnTgmJ0QOBykXSYewdKleXd3ll0fVxJnOkGpTQdkGCR_qwdxr1Lg
80MarmaraİSTANBUL / KilyosMayıs.22 '2020SİT - İMAR RANTIKonut alanı olarak belirlenmiş parsel, otel yapılacak şekilde düzenlendi. 4 bin 586 metrekarelik inşaat alanı, yaklaşık 5 kat arttırılarak 24 bin metrekareye çıkarıldıhttps://www.birgun.net/haber/tansu-ciller-in-oglunun-deniz-kiyisindaki-arazisine-ozel-imar-301885 81MarmaraİSTANBUL / Üsküdar / ValidebağMayıs.19 '2020ÇEVRE - İMAR Validebağ Korusu’nun Üsküdar Belediyesine tahsis edilmesine tepki gösteren Validebağ gönüllüleri, korunun temizliği için tahsise gerek olmadığını, bunun alanı ranta açmanın adımları olduğunu belirttihttps://www.evrensel.net/haber/405125/validebag-korusunun-uskudar-belediyesine-tahsisine-tepki 82MarmaraİSTANBUL / YeşilköyNisan.15 '2020ÇEVRE - İMAR Atatürk havalimanı pistleri yok edilerek sahra(!) hastanesi inşaatına başlandı.https://www.yenicaggazetesi.com.tr/ataturk-havalimanina-yapilacak-hastanenin-yeri-degistirilmis-275270h.htm 83MarmaraİSTANBUL / YeşilköyMayıs.4 '2020İMAR RANTIPistleri yok edilen Atatürk Havalimanı Milli Emlak’a devredildihttps://www.yesilodak.com/pistleri-yok-edilen-ataturk-havalimani-milli-emlak-adevredildi?fbclid=IwAR2VRthk6ZaP6f15KFJvH2ZX0K-fGO6PRd2uoUEswoRBZLAWgQ5ua7sswhk 84MarmaraİSTANBUL / YeşilköyMayıs.27 '2020SUÇ DUYURUSUTMMOB Mimarlar Odası, Atatürk Havalimanı’nın iki pistinin kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle kamu malına zarar verme suçlaması ve zarara neden olanlarla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu https://artigercek.com/haberler/iki-pisti-yok-edilen-ataturk-havalimani-ile-ilgili-mimarlar-odasi-ndan-sucduyurusu?fbclid=IwAR1ncDDtSKymfeUTkcsymGOn71o5N0gFkhnRhaKYpqVvnWKaBdCOy4ZB1cg 85EgeİZMİR / AliağaMayıs.13 '2020END.HAVA KİRLİLİĞİİzmir Aliağa'da kurulu Socar Holding’e ait PETKİM'in bacasından geçtiğimiz Şubat ayında gökyüzüne yayılan yoğun siyah dumanlar yine yayıldı.https://www.evrensel.net/haber/404693/socar-holding-aliaga-havasini-kirletmeye-devam-ediyor 86EgeİZMİR / Bayındır / Sarıyurt & Kızıloba köylerMart.14 '2020MADENCVK Madencilik kapasitesini arttırıyor..Çinko ve Kurşun çıkartacak.http://www.egedesonsoz.com/haber/O-sirket-kapasitesini-arttiriyor-Cinko-ve-kursun-cikartacak/1030863 87EgeİZMİR / BergamaMayıs.16 '2020ÇED İTİRAZ-ATIK DEPOLAMA Bergama İlçesinde Koza Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından yapılması planlanan Ovacık Altın Madeni Üçüncü Atık Depolama Tesisi Projesi ile ilgili olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED Olumlu Kararı’nın yürütülmesinin durdurulması ve yargılama sonunda iptaline karar verilmesi istemi ile Danıştay Başkanlığı’na iletilmek üzere " İzmir Tabip Odası, TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası ve EGEÇEP" temyiz dilekçesi verildi https://ekolojibirligi.org/bakircay-ovasi-siyanur-coplugune-donusmesin/ 88EgeİZMİR / BergamaMayıs.19 '2020MADENİzmir‘in Bergama ilçesinde, Aşağıcuma ve Hacıhamzalar mahallelerinde bulunan Aktaş Madencilik‘e ait granit ocağının faaliyet alanının genişletilmesi için gerekli ÇED süreci başlatıldı. Ocak, halihazırda 35 hektarlık alanda faaliyet gösteriyor, bu alanın 189 hektarlık alana çıkarılması isteniyor.https://yesilgazete.org/blog/2020/05/19/maden-sirketlerinden-kozak-yaylasina-rahat-yok/
Sayfa 2 / 4
89EgeİZMİR / ÇeşmeMayıs.13 '2020KAMULAŞTIRMA İPTAL
Tüm Türkiye’de tepki çeken Çeşme Projesi’ndeki acele kamulaştırmaların hepsi Cumhurbaşkanlığı kararı ile iptal edildi ama “Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” kararının iptal edilmemesi bölge ile ilgili endişelerin sürmesine yol açıyhttps://www.birgun.net/haber/cesme-de-acele-kamulastirmalar-iptal-edildi-300724 90EgeİZMİR / ÇeşmeMayıs.15 '2020BASIN AÇIKLAMASIİzmir’de siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları, Çeşme Projesi’ndeki acele kamulaştırmaların hepsi Cumhurbaşkanlığı kararı ile iptal edilmesi sonrası açıklama gerçekleştirdiler. Yapılan açıklamada, “Acele kamulaştırma kararının kaldırılması sadece göz boyamadır” denildihttps://www.birgun.net/haber/cesme-de-acele-kamulastirma-kararinin-kaldirilmasi-sadece-goz-boyama-301071 91EgeİZMİR / ÇeşmeMayıs.27 '2020BASIN AÇIKLAMATMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygulanacak olan Çeşme projesiyle ilgili olarak " Bu çılgın projeden vazgeçin" çağrısında bulundu. http://www.egedesonsoz.com/haber/Il-Koordinasyon-Kurulu-ndan-hukumete-Cesme-cagrisi-Cilgin-projelerdenvazgecin/1037998 92EgeİZMİR / KısmiMayıs.23 '2020SİT - İMARÇeşme Dalyan Burnu, Gediz Deltası, Bornova Karaçam, Doğanbey Burnu, Selçuk ve Şirince’nin de olduğu bölgelerde koruma statüsü 3’üncü dereceye düşürüldü. Böylece konut, ticaret alanları, turizm tesisleri, maden ve jeotermal aramasının önü açılhttps://www.yerelinsesi.com/canlar-izmir-icin-caliyor/
93EgeİZMİR / SelçukMayıs.30 '2020SİT - İMAR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Selçuk sınırları içerisinde yer alan 12. Grup Doğal Sit alanlarının koruma statülerini değiştirme kararının şok sonuçlara yol açtığı ortaya çıktı. Söz konusu kararlarla dünyaca ünlü Meryemana Tabiat Parkı’nın bir bölümünün sit kapsamından tamamen çıkarıldığı, büyük bölümünün ise birinci derece sit alanı özelliğinin “nitelikli doğal koruma alanı” şeklinde değiştirildiği belirtildi. Böylece yapılaşmanın önünün açıldığı vurgulandı.
https://www.egeligazete.com/guncel/selcukta-sok-karar-meryemana-tabiat-parki-sit-kapsamindan-cikarildiyapilasmanin-onu-acildi.html?fbclid=IwAR1cr8mEex2vByi_rlfR_32pnXtigO8HDne4hyYvPIGcX-GK3M7PtyqEUCM
94AkdenizK.MARAŞ / AfşinMart.31 '2020ÇED OlumluÇevre ve Şehircilik Bakanlığı Afşin'e üçüncü termik santrale ÇED Olumlu kararı verdi.https://www.evrensel.net/haber/401001/cevre-ve-sehircilik-bakanligi-afsine-ucuncu-termik-santrale-onay-verdi 95AkdenizK.MARAŞ / NurhakMart.19 '2020ÇED süreciNurhak ilçesinin Umutlu Mahallesi’nde Göksu Deresi ve yan kollarının üzerinde yapılması planlanan 3 ayrı regülatörden oluşacak 6,89 MWe kurulu gücündeki HES projesi için ÇED süreci başlatıldıhttps://www.elbistankaynarca.com/haber/3971100/nurhakta-planlanan-3-regulatorlu-hes-icin-ced-sureci-basladi
96AkdenizK.MARAŞ / Pazarcık / ÇöçelliMayıs.23 '2020MADEN
Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi, Çöçelli Mahallesi’nde çimento fabrikalarına doğal malzeme sağlayacak kalker ocağı ve kırma-eleme tesisleri için çevresel etki ve değerlendirme (ÇED) raporu kabul edildi. Evrensel’e konuşan avukatlar, ocağın doğal yapıya zarar vereceğini, tarım ve hayvancılığı da olumsuz etkileyeceğini söyledi 97KaradenizKASTAMONU / Cide / Loç VadisiNisan.4 '2020ÇED iptalKastamonu İdare Mahkemesi de çevre ve Küre Milli Parkı yaşam alanında ciddi olumsuz sonuçlar doğuracağına dikkat çekerek, Cide Regülatörü ve HES Projesine "Çevresel Etki Değerlendirme Olumlu" kararını hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal ethttps://artigercek.com/haberler/bilirkisi-ekolojik-dengeyi-bozacak-dedi-loc-vadisi-nde-hes-e-ikinci-iptal 98MarmaraKOCAELİ / DilovasıMayıs.27 '2020ÇEVRE - Ağaç Kesim - İmar Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in seçim beyannamesinde sözünü verdiği ‘tır parkı projesi’, halkın zeytinlik bölgesi olarak tarif ettiği 100 dönümlük alan üzerine inşa edilecek. Bölgenin en büyük lojistik merkezi olarak tanıtılan alanda Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin iş makinaları kazı çalışmalarına başladı https://www.evrensel.net/haber/405660/dilovasida-yesillik-alana-tir-parki?a=87912%3Futm_source%3Dpaylas 99MarmaraKOCAELİ / İzmitMayıs.11 '2020SANAYİ BÖLGESİTürkiye’nin en büyük kirletici sanayilerinin yer aldığı Kocaeli’ye 43 yeni tesisi için teşvik verildi. Projede demir-çelik tesisleri ve savunma sanayi gibi yatırımlar yer alıyor.http://yeniyasamgazetesi1.com/kocaeliye-43-yeni-sanayi-yatirimina-tesvik/ 100İç AnadoluKONYA / BeyşehirNisan.27 '2020SİT - İMARBeyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, Türkiye‘nin en büyük tatlı su gölü durumundaki Beyşehir Gölü‘nün kenarında bulunan 188 hektarlık bölgeye plaj, marina, kamping alanı, bungalovlar ve çadır kamplı tesisler yapılacağını açıkladhttps://artigercek.com/haberler/konyamizin-yazligi-olacak-dedi-beysehir-golu-imara-aciliyor 101EgeMANİSA / GördesNisan.8 '2020MADEN - ÇEVREGördes'teki Başlamış deresinin kırmızı akmasının nedeninin Nikel maden işletmesinin neden olduğu çevresel bir felaket olduğu belgeleriyle açıklandı.https://www.evrensel.net/haber/401679/kirmizi-derenin-ardindan-cevre-felaketi-cikti-nikel-madeni
102EgeMANİSA / TurgutluMayıs.22 '2020BİYOGAZ
Biyogaz projesi için yapılması gereken halkın bilgilendirmesi toplantısı yapılamamış ve gerçekleşmemiştir, proje hakkında gerekli prosüdür yerine getirilmiş gibi Ankara’da İDK toplantısı yapılmış. “Projenin durdurulması ve ÇED raporunun iptal edilmesi” talebi ile Mart ayı içinde dava sonuçlandı ve “bilirkişi keşfi” yapılmasına karar verdi. Ayrıca  İzzettin köyü civarında yeni bir biyogaz projesi için 18 Haziran’da ÇED toplantısı yapılması kararı verildiğini ortaya çıktı
https://ekolojibirligi.org/turcep-turgutlu-biyogaz-magduru-yapilmasin/?fbclid=IwAR1k0j75NKTFxjewSEtJTxE3zKIImQD1LbC7avHzs9XydWWs9SGHN7fKIw
103GüneydoğuMARDİNMayıs.21 '2020ÖZELLEŞTİRMEKayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin peş peşe satışa çıkardığı taşınmazlara itiraz eden TMMOB Mardin İKK, kayyımın satılığa çıkardığı taşınmazlar arasında okul, sağlık tesisi ve parklar için ayrılan alanların olduğunu açıklahttps://www.birgun.net/haber/mardin-e-atanan-kayyum-park-okul-ve-saglik-tesisi-alanlarini-satisa-cikardi-301768 104GüneydoğuMARDİN / Derik - Mazıdağı - KızıltepeMayıs.11 '2020ES-RESDerik, Mazıdağı ve Kızıltepe ilçelerini kapsayan RES projesinin ÇED raporu kabul edildi. Proje kapsamında kurulacak olan rüzgar türbinleri Roma döneminden kalan tarihi Rabat Kalesi ve tarihi GAP şelalesini tehdit edecekhttps://www.evrensel.net/haber/404407/mardinde-tarihi-bolgede-rese-onay-verildi 105AkdenizMERSİN / AKKUYUNisan.9 '2020NÜKLEERMersin Akkuyu Nükleer Santralı İnşaatında çalışanlar arasında Kovid-19 salgınına yakalanan olduğu görüldü ve Mersin NKP tarafından inşaatın durdurulması için basın açıklaması gerçekleştirild https://ilerihaber.org/icerik/mersin-nukleer-karsiti-platform-6-bin-iscinin-ve-bolge-halkinin-yasamlari-hice-sayiliyor111530.html 106AkdenizMERSİN / AKKUYUMayıs.27 '2020ÇEVREMersin Akkuyu'daki santralin inşaat sahası, yasa dışı bir şekilde genişletiliyor. Çıkan hafriyatlar köylülerin zeytinliklerine dökülüyor. Zeytin bahçeleri ve arazilerde şüpheli şekilde yangınlar çıkıyorhttps://www.youtube.com/watch?feature=share&v=JGid5ZA877g&app=desktop 107AkdenizMERSİN / KaraduvarMart.29 '2020OSB - ÇEVREMersin Karaduvar’da Poliproplien Fabrikası: Mersin’de doğayı kirleteceği iddiasıyla büyük tepkiye neden olmasına rağmen yapılmak istenen polipropilen tesisi için Toros Tarım AŞ’nin olduğu bölge Özel Endüstri Bölgesi ilan edildhttp://www.mersinhaberci.com/haber/21345/mersinin-kalbine-hanceri-sapladilar.html 108AkdenizMUĞLA / Bodrum - MilasMayıs.22 '2020ORMAN YANGINI Şüpheli Muğla’nın Bodrum ilçesinde başlayıp Milas’ın Kısırlar mahallesinde sona eren ve 55 hektarlık alanın kül olmasına neden olan yangının üç noktadan çıktığı ve sabotaj ihtimali üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi. https://anterhaber.com/bodrum-yangini-uc-noktadan-cikmis-sabotaj-suphesiarastiriliyor/6950/?fbclid=IwAR1MF6hwryQQpJfpniWvE1dYWhtwcLekwuQNx_GZ3M2rcPWa7FK5k5D-gIQ 109AkdenizMUĞLA / Bodrum - MilasMayıs.27 '2020KIYI YAĞMABodrum sınırlarında olan, fakat denetim yetkisi Milas Belediyesi'ne ait olan Boğaziçi'nde deniz betonla doldurularak havuz yapıldı.https://www.toplumsal.com.tr/yerel/ozel-i-bodrumda-cinayet-isleniyor-simdi-de-denize-beton-dokup-havuz-yaptilarh47795.html 110AkdenizMUĞLA / Bodrum / Yalıkavak / Tilkicik KoyuMayıs.25 '2020DENİZ DOLGUMuğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak mahallesi Gökçebel Mevkii’ndeki Tilkicik Koyu’ nda yaklaşık bir haftadır, tır ve kamyonlarla getirilen tonlarca mermer tozunun  plaj yapılmak üzere denize döküleceğini  ve deniz içerisinde beto bloklar yerleştirildiğini belirten çevreciler isyan etti. Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak mahallesi Gökçebel Mevkii’ndeki Tilkicik Koyu’ nda yaklaşık bir haftadır, tır ve kamyonlarla getirilen tonlarca mermer tozunun  plaj yapılmak üzere denize döküleceğini  ve deniz içerisinde beto bloklar yerleştirildiğini belirten çevreciler isyan et 111AkdenizMUĞLA / Dalaman-OrtacaSarıgermeMayıs.7 '2020 SİT - KESİN KORUMA ALANIDalaman-Ortaca-Sarıgerme Doğal Sit Alanı, Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edildi.https://www.ntv.com.tr/galeri/seyahat/muglada-3-bolge-kesin-korunacak-hassas-alan-ilanedildi,svmWZBtgx0m7fjfC3UOEXA/xeHiVHD1Q0S0RqyYtmlV-w
112AkdenizMUĞLA / Datça / Emecik / AlavaraMayıs.2 '2020SİT - MADEN - İMAR
Datça-Emecik-Alavara Mevkii’nde mutlak korunması gereken bir alanın sit statüsü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından, 34954 sayılı OLUR ile 18.02.2020 tarihli Resmi Gazetede ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak ilan edilerek yapılaşma ve madencilik faaliyetlerinin önü açıld
https://denizkartali.com/alavarada-betonlasmaya-hayir.html 113AkdenizMUĞLA / Fethiye / KayaköyNisan.29 '2020ES-JESEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca Muğla ili Fethiye ilçesi Kayaköy Mahallesi ve Ölüdeniz Mahallesi sınırlarında bulunan 2182 hektarlık alan sondaj yöntemi ile Jeotermal kaynaklar arama faaliyeti adı altında ihale edildi. Bu bölgede korunan alanlar bulunmakthttp://www.fethiyehaber.com/sira-hassas-koruma-bolgelerine-mi-geldi/ 114AkdenizMUĞLA / Milas / İkizköyNisan.17 '2020ES-TERMİK - ÇEVREMuğla’nın Milas ilçesinde İkizköy mevkiinde yer alan termik santralin su ihtiyacı giderilmesi amacıyla, İkizköy susuz bırakıldı.https://yesilgazete.org/blog/2020/04/17/termik-santral-tarafindan-sulari-kesilen-ikizkoylulerden-aciklama-korkuyoruz/ 115AkdenizMUĞLA / Milas / İkizköyMayıs.1 '2020Ağaç KesimiMuğla-İkizköy'de Şirket Yeniköy Termik Santralının kömür taşıma bandının yapımı için zeytinlikleri kesme girişiminde bulundu. Köylüler direndi ve kestirmedi. https://ekolojibirligi.org/ikizkoyluler-zeytinlerimizi-kestirmeyecegiz/ 116AkdenizMUĞLA / Ula / ÇıtlıkNisan.4 '2020Ağaç KesimiMuğla Ula’da Çıtlık’ta 30 hektar orman alanının kesim ihalesini çıkardılar ve kesime giriştiler. https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/muglada-orman-kesimi-basladi/

117İç AnadoluNİĞDE / Ulukışla / TepeköyMart.11 '2020MADENNiğde Ulukışla Tepeköy’de, Gümüştaş isimli maden firmasına ait atık havuzundan sızan siyanür komşu taşınmazlarda yüzeye çıktı. https://www.evrensel.net/haber/399180/tepekoydeki-altin-madeni-atik-havuzundan-siyanurlu-su-sizintisi-onlem-alanyok 118KaradenizORDU / Altınordu - GülyalıMayıs.26 '2020ÇEVRE-YARGI LEHTEORÇEV, Altınordu kıyı dolgusu ve Gülyalı’da çevre yolu için yapılmak istenen döner kavşak davasında bilirkişi heyetinin lehlerine karar verdiğini açıkladı. https://www.evrensel.net/haber/405618/orcev-altinordu-kiyi-dolgusu-ve-gulyali-cevre-yoluna-itirazlarina-bilirkisionayi?a=e9216%3Futm_source%3Dpaylas&fbclid=IwAR3G1n19erQEerSvFXMjbH_vdqbltFNTgj8kvYacVc0i2PrN0v q5nlq1nJ0 119KaradenizORDU / AltınorduMayıs.20 '2020YARGI KARARI İHLALİOrdu Büyükşehir Belediyesi Ordu İdare Mahkemesinin “yürütmeyi durdurma” kararı olan yerde kumsalda duvar genişletmesi yapıyor.http://www.orduolay.com/gundem/obb-yargi-kararina-uymuyor/55236

120KaradenizORDU / İlküvez / Kepçelik YaylasıMart.27 '2020EBESOrdu Büyükşehir Belediyesinin İlküvez Kepçelik Yaylası’nda kurulu olan çöp tesisine karşı çadır kurup direnen vatandaşlara gece 03.00 saatlerinde operasyon yapıldı, 25 kişi gözaltına alındhttps://www.evrensel.net/haber/400604/ordu-ilkuvezdeki-cop-tesisi-direnis-cadirina-operasyon-25-gozalti 121KaradenizORDU / FatsaMart.18 '2020MADEN - ÇEVREOrdu-Fatsa’da altın madeni için alan genişletme faaliyetleri tekrardan başladı. Yeraltı ve yerüstü suları zehirlendi. Tahliller yaptırıldı ve ortaya çıkan kirlilik değerleri kamuoyu ile paylaşıldı. Mücadele sürüyorhttp://www.orduolay.com/gundem/fatsanin-suyu-da-topragi-da-tehdit-altinda/54354 122KaradenizORDU / Fatsa, Gürgentepe, PerşembeNisan.7 '2020MADENOrdu ilinde Perşembe-Gürgentepe-Fatsa ilçelerini içinde 1.967.61 hektarlık alan için maden arama için ihale yapıldı, ruhsat verildi.http://karadenizisyandadir.net/persembe-siyanurle-zehirlenmek-istemiyor/ 123KaradenizORDU / Perşembe / Yason burnuMayıs.10 '2020SİTOrdu’nun önemli tarihi alanı, 1. derecede sit alanı olan Perşembe ilçesindeki Yason Burnu’na Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından doğal yapıyı bozan proje uygulaması başlatıldıhttps://sol.org.tr/haber/ordu-buyuksehir-belediyesi-hakkinda-yason-burnuna-zarar-vermekten-suc-duyurusu-4010
124KaradenizORDU / Perşembe / Yason burnuMayıs.11 '2020SUŞ DUYURUSU
 Yason Burnu’ndaki proje çevrecilerin tepkisi üzerine proje durdurulurken Ordu Çevre Derneği, Ordu Büyükşehir Belediyesi hakkında “Yason’a zarar vermekten dolayı” suç duyurusunda bulundu.İmza kampanyası başlattıklarını hatırlatan Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, üç kez yerinde inceleme yapmaya gittiklerini ve her gidişlerinde Yason’a verilen zararın büyüdüğünü gördüklerini ifade etti.
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yasona-zarar-verenler-hakkinda-suc-duyurusu-1738123
125KaradenizORDU/ Ünye / Erenyurt / SarıhalilMayıs.21 '2020ORMAN YANGINI Şüpheli
Ordu’daki altın madenine yaklaşık 500 metre mesafedeki bal ormanında çıkan yangın nedeniyle 150 dönümlük alan kül oldu. Altın işletmesi şirketinin alan genişletme için ÇED süreci başlatmıştı.https://www.birgun.net/haber/ordu-daki-altin-madeninin-yaninda-orman-yangini-sabotaj-olabilir-301847

126KaradenizRİZE / Güneysu / Gürgen köyüMart.27 '2020ES-HESRize Güneysu Gürgen köyünde halkın tepkisine rağmen HES projesini yürüten şirket, koronavirüs gündemini fırsat bilerek çalışmalarını hızlandırdı.https://www.evrensel.net/haber/400560/rize-guneysuda-hesci-sirket-koronavirusu-bile-firsat-bildi

127KaradenizRİZE / FındıklıMayıs.24 '2020İNŞAATRize’nin Fındıklı ilçesindeki Paçva Irmağı’nda yapılan skandal ‘ıslah’ çalışması büyük tepki topladı. Derenin tüm doğal yapısı bozuldu, beton üstünden akar hale getirildihttps://www.birgun.net/haber/dere-yatagina-islah-calismasi-diye-beton-doktuler-302112
128KaradenizSAMSUN / ÇARŞAMBANisan.18 '2020ES-BES
Samsun, Çarşamba Ovasının ortasında Çarşamba Biyokütle Enerji Santralı (BES) projesi hakkında Samsun 3. İdare Mahkemesinde görülen 3 ayrı davada nihai kararını verdi. Mahkeme tarafından BES için Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi ve Çarşamba İlçe Belediye Meclisinin oluşturduğu imar planları iptal edildi. Buna bağlı olarak Çarşamba Belediyesinin “depo” inşaatı adıyla verdiği sonradan “enerji tesisi” olarak değiştirdiği inşaat ruhsatı da yok hükmünde olduğu belirtildi. Ayrıca Samsun Valiliği Toprak koruma kurulunun BES ham madde depolama sahası için tarım dışı amaçlarla kullanılabilir kararını iptal ederek tarım topraklarının korunmasına hükmetti, Yine Samsun Valiliğinin BES için verdiği “ÇED Gerekli Değildir” kararını da iptal etti. Bütün bu kararlara rağmen mahkeme kararlı uygulanmamaktadır. Çarşamba BES inşaatı sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde bile kaçak ve kanunsuz olarak devam etmektedir.
https://ekolojibirligi.org/carsamba-ovasinin-cigligina-kulak-verin/
129KaradenizSAMSUN / ÇarşambaMayıs.12 '2020ES-BESSamsun idare mahkemeleri tarafından planları ve ruhsatı iptal edilmesine karşın faliyetlerine devam eden Oltan Köleoğlu Enerji’ye ait Çarşamba Biyokütle Enerji Santralı (BES), jandarma tarafından mühürlendihttp://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bakan-bekir-pakdemirliden-talimat-bir-muhur-daha-1738289
Sayfa 3 / 4
130KaradenizSAMSUN / KavakMart.20 '2020ÇED-MADEN
Samsun, Kavak ilçesi Karapınar, Köseli, Bekdemir, Emirli, Ilıca mahallelerini kırsal alanı içerisinde Oyak Beton San. TAŞ. Tarafından 1.000 dönümlük bir alanda taşocağı işletmeciliği için ÇED süreci başlatılmıştır. Sözkonusu bölgede OYAK’a ait çimento fabrikası için mevcut taşocaklarının ruhsatsız çalıştırılmasına devam edilmektedir. Bu yeni taş ocağı ile 5 mahallenin (köy) su kaynakları ve tarım, hayvancılık faaaliyetleri büyü zarar göreceği için köylüler çok tedirginler ancak. Korona salgın önlemleri nedeniyle herhangi bir eylemlilik yapılamamaktadır.,16 Mart 2020 günlü ve 31070 sayılı Resmi Gazetede “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair” söz konusu yönetmelik çıkarıldı
https://www.iklimhaber.org/korunan-alanlara-dair-yeni-yonetmelik-tanimlari-degistirdi/
131KaradenizSAMSUN / KavakMayıs.20 '2020PROTESTOSamsun’da bağlı Köseli ve Karapınar mahallelerine Oyak Çimento tarafından açılmak istenen taş ocağı protesto edildi. Çevre savunucuları mücadeleye destek çağrısı yaptıhttps://dokuz8haber.net/ekoloji‐cevre/samsunda‐tas‐ocagi‐protestosu‐mucadelemize‐destek‐bekliyoruz/

132KaradenizSAMSUN / KavakMayıs.5 '2020MADENSamsun, Kavak Şahin Dağlarında TÜPRAG Madencilik tarafından 12.000 hektarı kapsayan alanda toplam 6 adet saha için maden arama ruhsatı alınmış ve bu sahalardan ikisinde maden arama faaliyetleri kapsamında sondaj çalışmalarına hız verilmiş durumdadhttps://www.hedefhalk.com/yazarlar/cemil-cigerim/evdekal-sureci-firsata-donusturuldu/613609

133İç AnadoluSİVAS / GürünMayıs.5 '2020SİT - İMARGökpınar Gölü'nün doğal sit alanı olarak tescil edilmesi için çalışmalar devam ederken, Sivas Valiliği "Gökpınar Gölü Bungalov Evleri Yapım İşi" projesi için ihaleye çıktı.https://www.evrensel.net/haber/403906/sivas‐valiligi‐dogal‐sit‐alani‐olmayi‐bekleyen‐gokpinar‐golunu‐ihaleye‐acti 134GüneydoğuŞIRNAKMayıs.19 '2020AĞAÇ KESİMİŞırnak’ta kalekolların etrafında bulunan ağaçlar kesiliyor. Kıyım, kent merkezinden Uludere’ye kadar uzanıyor. İl Orman İşletme Müdürlüğü kıyımın kalekolların yol ve alanları için yapıldığını doğrularken, korucuların kesimine 2 aydır devam ettikleri binlerce ağacın farklı illere satıldığı öğrenildi.
135MarmaraTEKİRDAĞMayıs.11 '2020LİMAN - KİMYA
Tekirdağ‘da özelleştirilen Tekirdağ Uluslararası Limanı, şimdiki adıyla Ceyport Tekirdağ Uluslararası Limanı’nda kurulması planlanan likit tank çiftliği projesi kapsamındaki kimyasal depolama alanının temelleri deniz kıyısında atıldı. Kimyasalların depolanacağı alanın 500 metre ötesinden aktif fay hattının geçmesi nedeniyle projeye tepki gösteriliyor
https://www.yesilodak.com/fay-hattindaki-dolgu-alana-kimyasal-depo
136MarmaraTEKİRDAĞ / Malkara / ŞarköyMayıs.20 '2020BALIK ÖLÜM
Trakya Bölgesi’nin büyük bölümünün içme suyu ihtiyacını karşılamak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve 'Trakya’nın GAP’ı' olarak nitelendirilen, Malkara’nın Balabancık ve Çimendere mahalleleri güzergahından gelen Çokal Barajı’nda balık ölümleri meydana geldi.
https://www.evrensel.net/haber/405178/tekirdagin‐cokal‐barajinda‐balik‐olumleri‐yasandi
137KaradenizTOKAT -Yağmurlu - MercimekNisan.30 '2020ÇED gerekli değilTokat’ın Yağmurlu ve Mercimek Köyleri yakınında yapılmak istenen taş ocağı projesi için ÇED Gerekli Değildir Kararı verildi. Köylüler kararı dava etmeye hazırlanıyorhttps://www.cevremuhendisleri.net/konu/tokat-niksarda-tas-ocagina-koylulerden-tepki.18385/#post-178717

138KaradenizTRABZON - DüzköyMayıs.12 '2020Ağaç KesimiTrabzon’un Düzköy ilçesine bağlı Çayırbağı, Doğankaya ve Gülcana mahalle halkı ormanlarının kesilmesine karşı direnişe geçti. 3 Mahalle halkı bir araya gelerek iş makinalarını durdurdu ve kesimin yapılmasını engelledhttps://dalyannews.com/3-mahalle-halki-bir-araya-geldi-ve/3731/

139Doğu AnadoluTUNCELİNisan.23 '2020ÇEVRETunceli’de her geçen gün sayıları artan kum ve taş ocaklarının yerleşim ve yaşam alanlarına verimli tarım arazilerine, bağ bahçelere ürünlere ciddi zararlar vermesi nedeniyle DEDEF tarafından taş ve kum ocaklarına karşı kampanya başlatıldığı açıklandı. 22 nisahttps://artigercek.com/haberler/dedef-ced-raporu-alinmadan-tas-ocaklarina-izin-veriliyor

140Doğu AnadoluTUNCELİ - HalvoriMayıs.8 '2020SİT - İMARTunceli Halvori Gözeleri Millî Parkı’na bungalov ev tipi otel işletmeciliği için ihale yapılacağı öğrenildi.https://artigercek.com/haberler/tehdit-munzur-vadisi-ne-kadar-geldi-koruma-alanindaki-halvori-gozeleri-ne-otel-projesi

141Doğu AnadoluTUNCELİ / OvacıkMayıs.19 '2020ÖZELLEŞTİRMETunceli’nin Ovacık ilçesinde köylüler tarafından kullanılan araziler özel şirkete tahsis edildi. CHP’li Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Bu arazilerin şirketlere verilmesi halkın tarım ve hayvancılık faaliyetlerine zarar verecek” de https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/koylulerin-kullandigi-arazi-sirkete-verildi-topraklarini-terketmek-zorundakalacaklar-1739838

142Doğu AnadoluVAN / Erciş / Zilan DeresiMayıs.8 '2020ES-HESZilan Deresi'nde danıştayın durdurma kararına rağmen yeniden HES yapımına başlandı.https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2020/05/08/zilan-deresi-hes-tehdidi-altinda/

143KaradenizZONGULDAKMayıs.11 '2020ENDÜSTRİ BÖLGESİZonguldak Çevre Koruma Derneği Başkanı Ahmet Öztürk bir açıklama yaparak, “Ulaştırma Bakanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan ‘Endüstri Bölgesi Demiryolu-Karayolu İltisak Hattı Projesi’ nin getireceği olumsuz sonuçları açıkladhttp://www.pusulagazetesi.com.tr/termik‐santral‐itirafi‐145945‐haberler.html
144TÜRKİYE Kısmi
ADANA-ARTVİN-BOLUERZURUM-ESKİŞEHİRGİRESUN-K.MARAŞKASTAMONU-KONYAKÜTAHYA-TRABZON
Mart.4 '2020ÇEVRE
Cumhurbaşkanı kararıyla,  Adana’dan 9, Artvin’den 1, Bolu’dan 3, Erzurum’dan 7, Eskişehir’den 3, Giresun’dan 35, Kahramanmaraş’tan 20, Kastamonu’ndan 1, Konya’dan 35, Kütahya’dan 7 ve Trabzon’dan 5 alan bulunuyor. Toplamda 14 bin 92 dönümlük Alan, ‘Yayla Alanı’ Olmaktan Çıkarıldı
http://www.yapi.com.tr/haberler/14-milyon-metrekarelik-alan-yayla-alani-olmaktan-cikarildi_178927.html
145TÜRKİYE KısmiBURSA - KOCAELİMayıs.20 '2020RES ÇED GEREKMEZ
Ruzen Elektrik Üretim ve Tic. Ltd. Şti. tarafından, Kocaeli Karamürsel, Gölcük ilçeleri ve Bursa’nın İznik ilçesi sınırları içerisinde yapılması planlanan rüzgâr enerji santralı için ÇED gerekli değildir kararı verildi. Jet hızıyla ÇED gerekli değildir kararı alan şirket 5 Mayıs’ta başvuru yapmıştı.https://www.yesildirenis.com/2020/05/21/bir‐doga‐katliami‐projesi‐daha‐kus‐cennetine‐santral‐yapilacak/
146TÜRKİYE Kısmi
ERZİNCAN / Kemaliye - MALATYA / Arapgir - SİVAS / Divriği - TUNCELİ / Pülümür
Mayıs.31 '2020DUYURU
Anagold Altın Madeninin 2.Kapasite artışı için 23 Ocak'ta İliç Öğretmenevindeki yapılamayan (ÇED) Halkın Katılım toplantısının devamı başlıyor. CORONA Pandemi Virüsü nedeniyle Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından Durdurulan (İDK) ve Halkın katılım toplantılarının süresi bugün 31.05.2020. Tarihinde son buluyor. Yarından itibaren süreç kaldığı yerden devam ediyo
147TÜRKİYE Kısmi
GİRESUN - KAYSERİ - VAN - SİVASMayıs.13 '2020HASSAS ALAN İLANI
Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre, Kayseri'nin Yeşilhisar, Yahyalı ve Develi ilçe sınırlarında bulunan Sultan Sazlığı Sit Alanı, Van'ın Edremit ve Gevaş ilçe sınırlarındaki Dönemeç Sazlıkları Potansiyel Doğal Sit Alanı, Sivas'ın Hafik ilçesindeki Hafik (Büyük) Gölü Potansiyel Doğal Sit Alanı ve Giresun'un Yağlıdere ilçesindeki Gölyanı Yaylası Doğal Sit Alanı, koruma statülerinin yeniden değerlendirilmesiyle "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil ve ilan edildi http://bianet.org/bianet/ekoloji/224213‐4‐sehirde‐bazi‐alanlar‐kesin‐korunacak‐hassas‐alan‐ilan‐edildi
148TÜRKİYE  GenelTÜRKİYE  GenelMart.21 '2020NÜKLEEREÜAŞ International ICC, İngiliz şirketi Rolls-Royce ile kompakt nükleer güç santrallerinin teknik, ekonomik ve hukuki uygulanabilirliği ile birlikte üretim imkânlarını değerlendirmek üzere bir mutabakat zaptı imzaladhttps://www.enerjigunlugu.net/rolls-royce-ile-euas-mini-nukleer-santral-gelistirecek-36592h.htm

149TÜRKİYE  GenelTÜRKİYE  GenelMart.24 '2020MADEN Kapalı Yer Altı Madencilerine Maliyet Artışı Desteği verildi. 24 Mart günlü Resmi Gazetede, “Yer Altı Maden İşletmelerinde Meydan Gelen Maliyet Artışlarının Karşılanması Amacıyla Destek Verilmesine İlişkin Karar” yayımlandı. Bu karara göre, 12 Haziran 2019 ve 31 Aralık 2020 tarih aralığını kapsayan döneme ilişkin yeraltı maden işletmelerinde doğan zararların karşılanması amacıyla maden işleten kişilere ve çalışanlara destek verilecek. https://www.resmigazete.gov.tr/fihrist?tarih=2020-03-24

150TÜRKİYE  GenelTÜRKİYE  GenelMart.20 '2020SİT - MADENKorunan alanlar Yönetmeliği değiştirildi ve bununla beraber sit alanları entegre tesislere ve bütünüyle madencilere açılmaktadır. Nitelikli Doğal Koruma Alanları”nın ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kullanım Alanları”nın ve Anıt Ağaçların ayırt edici özellikleri ve tanımları değiştirildi.https://www.iklimhaber.org/korunan-alanlara-dair-yeni-yonetmelik-tanimlari-degistirdi/

151TÜRKİYE  GenelTÜRKİYE  GenelMart.18 '2020MADEN17 Ocak’ta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ihale edilen 305 maden alanının ihalesinin iptali için doğa koruma örgütleri dava açtı.https://www.evrensel.net/haber/399783/305-maden-sahasi-ihalesine-karsi-dava-acildi

152TÜRKİYE  GenelTÜRKİYE  GenelMayıs.21 '2020ÇÖPTürkiye’de plastik atık ithalatı son 15 yılda 173 kat arttı.Pandemi döneminde de devam ediyor.https://www.greenpeace.org/turkey/basin-bultenleri/turkiyede-plastik-atik-ithalati-son-15-yilda-173-kat-artti/ 153TÜRKİYE  GenelTÜRKİYE  GenelMayıs.10 '2020HAVA KİRLİLİĞİTMMOB Çevre Mühendisleri Odası, "Türkiye 2019 Hava Kirliliği Raporu" yayımladı. Rapor Türkiye'de, kent ölçeğinde en az 75 milyon kişinin kirli hava soluduğunu ortaya koydu.https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/turkiyede-75-milyon-kisi-kirli-hava-soluyor-5805887