fbpx ENGELSİZ VE SAĞLIKLI YAŞAM | Mamak Havadis

ENGELSİZ VE SAĞLIKLI YAŞAM

Engelli olmak, doğuştan ya da yaşam dönemi içerisinde sonradan kaza veya hastalıklar neticesinde olabilen, fiziksel ve zihinsel engel durumu demektir.

Hiç kimse yaşamını sürdürdüğü bir dönem içerisinde sağlıklı haldeyken, iş kazası ya da trafik kazası geçirerek veya hastalık sonucu engelli olmak istemez. Böyle bir durumu kim ister ki, insan her işini kendi kendine yaparken ve kimseye muhtaç olmadan yürütmek varken, niye kendi işini yapamaz duruma veya başka kişilerin yapmasına muhtaç bir duruma düşsün. Böyle bir şeyi, tercih etmek ya da istemek eşyanın tabiatına, hayatında olağan akışına tamamıyla terstir, yani ne şekilde engelli olunursa olunsun, engelli olmak bir tercih değildir ve asla da böyle bir durum tercih sebebi olamaz. Engelli olmak, hayatın yaşam koşulları içerisinde karşısına çıkan bazı olumsuzluklar neticesinde istemeden oluşan bir durumdur. Yani engelli olmak bir mukadderattır. 

Önemli olan engelli olmak değildir, çünkü hepimiz yaşadığımız hayatın içerisinde her an bir engelli adayıyız. Hayata ve yaşama bu felsefe ile bakmalıyız, empati yapmalıyız. Çünkü insan olarak, biraz sonra başımıza ne gelebileceğini, neler yaşayabileceğimizi hiçbirimiz kesinlikle ve asla bilemeyiz. Önemli olan kişilerin ve insanların el, kol, bacak ya da zihinsel organlarının engelli olması değildir. Önemli olan, engelsiz olan zihinlerin, engelli olması, art niyetli ve kötü düşünmesi, beyin ve kalplerin engelli olmasıdır. Tanımış olduğum pek çok kişi hayatının geri kalan kısmını tekerlekli sandalyeye bağlı olarak, geçireceğini bilmesine rağmen oluşturduğu pozitif enerji, empati ve sinerji sayesinde çevresine çok yüksek enerji saçmakta mutluluk kaynağı olabilmektedir. Ailesi ve sosyal çevresi ile toplum içerisinde çok uyumlu ve mutlu hayat sürebilmektedir.

Engelli olmak demek, hayatın bitmesi anlamına gelmesi demek de asla değildir. Böyle vatandaşlarımızın ve kardeşlerimizin her zaman kendisini yaşamın her an içerisinde hissedebilmesi ve mutluluk yaşayabilmesi için sosyal yaşamın gereklerine, günlük meşgale ve uğraşı alanlarının içerisine girmesi, kendi imkân, kabiliyetleri ölçüsünde çalışması ve mücadele etmesi gerekmektedir. Kendilerini sosyal etkinliklere, kültürel etkinliklere, sportif ve sanatsal faaliyetlere yönlendirmelidir. Tabii ki, burada bizlere ve devletimize düşen sorumluluk ve görevlerimiz gereği, destek olmak ve yaşam şekillerini güçlendirmek, engellilerin devlet kurumlarınca sosyal hukuk devleti ilkeleri gereği tüm hak ve hukuklarının verilmesi, mağduriyetlerinin ve yaşadıkları olumsuzlukların tamamen kaldırılması gerekmektedir. Bu işler içinde hepimiz sosyal devlet ve sosyal yaşamın gereklerine göre hareket ederek üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz.

Ülkemizde engelin hiçbir şey tanımadığına en güzel örneklerden birini gösterecek olursak, Galatasaray SK bünyesinde, hizmet ve faaliyet gösteren Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkek takımının 6 kez Avrupa’da Şampiyon olması, 6 kez Dünya Kıtalararası Basketbol Şampiyonu olması, 3 kez Avrupa Basketbol Süper Kupa Şampiyonu olması, Uluslararası Pek çok kupa ve şampiyonluklarda Birincilikler kazanması ayrıca 13 kez de Türkiye Basketbol Liglerinde şampiyonluklar kazanmış olması bunun en güzel ispatıdır. Düşündüğünüzde inanç, azim ve karalılığın karşısında hiçbir engelin, engel oluşturamayacağını göstermeye ve ispatlamaya kafi gelmektedir. Ben kendi yaşamımdan da, örnek verecek olursam her şeye inanç, azim ve kararlığım sayesinde ulaşmış ve bunun mutluluğunun hiçbir şeyle değişilemeyeceğini söylemek isterim. Hiçbir engel, başarının karşısında duramaz, engel olamaz, onun için öncelikle zihin, kalp ve beyinlerdeki engelleri kaldırmalıyız. İyi ve temiz, dürüst düşünmeliyiz, çok çalışmalıyız, birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız, o zaman hiçbir engel karşımızda engel olmaya asla yetmez. Tüm engelleri aşmak, mutlu ve engelsiz, sağlıklı yaşamak temennilerimle ülkemizdeki tüm vatandaşlarımızın “ Engelliler Gününü ” kutlarım. Herkese ayrı ayrı sağlıklı, huzurlu, mutlu ve başarılı yaşamlar dilerim.