fbpx Evde Alternatif Eğitim | Mamak Havadis

Evde Alternatif Eğitim

  Günlerimiz evlerimizde. Aklımız evleri dışında çalışmak zorunda bırakılan milyonlarca emekçide..
   Sosyal medyada, televizyon kanallarında, telefon konuşmalarında tek bir gündemin olduğu günlerden geçiyoruz. Bizler sağlık krizi ve peşinden gelmekte olan ekonomik krizde fazlasıyla etkileniyoruz. Çocuklarımızın bizlerden duyduğu/gördüğü tepkiler sonrası virüs, salgın, ölüm, vaka kelimelerini zihinlerinde kaygı, korku, huzursuzluk gibi duyguların olumsuz davranışlarla içselleştirmesini istemeyiz. Çocuklarımızla her gündemde olanı, her duyulanı paylaşmak yerine doğruluğu teyit edilmiş bilgileri konuşmak, felaket tellallığı yapmak yerine içsel bir güven ortamını yaratabiliriz. 
   Okulların uzun süreli uzaktan eğitim sürecine geçmesi öğrencinin akademik başarısını etkileyebilir. Akademik başarıyı; uzaktan eğitim sürecinin birkaç ay sonrasına planlama yaparak istenilen seviyeye getirebiliriz. Yüzyılımızın becerileri arasında olan matematik / fen okuryazarlığını birkaç ay geç öğretebiliriz. Peki zor günlerde, çocuklarımızın hayatta kalmasını sağlayabilecek becerileri öğretmemiz gerekmemiz mi? Çocuklarımızın karşılaştığı sorunları çözebilme becerisi, insiyatif alabilmesi, kendini yönlendirmesi, en önemlisi kendi gerçekliğini sağlayan bir birey olma becerisini kazandırmak iyi fikir değil mi? Bizler her zaman çocuklarımızın hayatında kolaylaştırıcı olamayacağız. Çocuklarımıza kazandıracağımız temel yaşam becerileri ise hayatlarının geri kalanını kolaylaştıracaktır. 
   İlkokul dönemi çocuğumuzun bir yumurtayı kırabilmesi, işbirliği yaparak ev işlerini paylaşması, oyundan sonra oyuncaklarını toplaması, seviyesine uygun sorunlara çözüm üretebilmesi, kendisinin kurallar yaratıp o kurallara uyması, bir konu/fotoğraf/resim üzerine yaratıcı düşünceler geliştirmesi gibi örnekler verebiliriz. Çocuklarımızın etkili bir özne olabilmesi Rudolf Steiner’in söylediği gibi mümkün olabilir.
   “Çocukları saygıyla kabul edin, sevgiyle eğitin, geleceğe özgürce yollayın’’