fbpx Hepimiz Azerbaycanlıyız | Mamak Havadis

Hepimiz Azerbaycanlıyız

Öncelikle başlığa değinmekte fayda var.

Hrant Dink’ in cenaze töreninde (saygıyla anıyoruz) HDP/PKK ve sahte sol gruplar  “Hepimiz Ermeniyiz” pankartı açmış ve slogan atmışlardı. Bu tavırlarını daha sonra başka eylemlerde’ de sürdürdüler. O slogan kendi milletinden kopmuş, Türkiye cumhuriyeti düşmanlığı ve Ermeni hayranlığı üzerine üretilmiş, esas tezleri ise Türklerin “Ermeni soykırımı” yaptığıdır. Tabi o slogan emperyalist merkezlerde üretilmişti, hepimiz Azerbaycanlıyız ise Türkiye’ de üretilmiş yerli, milli ve devrimci slogandır. Tarihte olduğu gibi bu gün’ de, bundan sonra’ da emperyalizme karşı mazlum milletlerin safındayız.

Azerbaycan Türk olduğu için hepimiz Azerbaycanlıyız!

Gelelim asıl konumuza;

Ermenistan’ın Azerbaycan işgali üzerinden yaklaşık iki hafta geçti. Bugün Kafkaslarda mazlumlar dünyasını temsil eden Azerbaycan, anavatanına sahip çıkmak için hızla ilerliyor. Her gün işgal altındaki topraklarını bir, bir kurtarıyor. Yaklaşık 30 yıldır devam eden Dağlık Karabağ “sorunu” bugünlere kadar süregeldi. Bu bir savaştır. Azerbaycan vatan savaşı vermekle haklıdır, Ermenistan işgalci olmasından dolayı haksızdır. 1990’lı yıllarda Azerbaycan’a uygulanan çeşitli sindirme girişimleri, Hocalı Katliamı unutulmadı. Bu gün aynı zamanda bunların hesabı da soruluyor. Azerbaycan hem işgalciliğe karşı savaşta, hem uluslararası platformlarda, BM kararlarına göre, diplomaside her konuda meşru ve haklılığını ispatlamış durumdadır.

Tarihe baktığımızda Ermenistan’ın yüzyıl öncesinden benzer girişimleri olmuştur. 1915 olayları Ermenistan’ın Türkiye’ye saldırdığı tarihtir. Tabi bunu tersine çarpıtanlar var. Ermeniler o zamanda İngiliz, Fransız ve Çarlık Rusya’sının kışkırtmasıyla saldırıda bulundu, Türkler bu saldırılar karşısında vatanını savundu. Bu günde Ermenistan’ı ABD ve İsrail kışkırtmaktadır, Azerbaycan vatanını savunmaktadır. Ermenistan o günde emperyalistlerin piyonuydu, bu günde. Zaten Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ABD ve Soros destekli “Turuncu devrimi” yöntemiyle iktidara getirilmiştir.

Bugün Azerbaycan’ı savunmak Türkiye’yi savunmaktır. Kafkaslardan Ermenistan’ı üzerimize süren ABD- İsrail, Doğu Akdeniz’de Yunanistan- GKRY, Suriye ve Irak’ın kuzeyinden PKK/PYD- IŞİD gibi terör örgütlerini üzerimize sürmektedir. Dolayısıyla Türkiye bugün Azerbaycan’da da savaşmaktadır.

Zaten Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan ve Vatan Partisi Genel Başkanı Sayın Dr. Doğu Perinçek açıkladılar. Türkiye Kafkaslardan, Doğu Akdeniz’e kadar kuşatma altındadır. Türkiye Cumhuriyeti devlet ve millet olarak net ve kararlı bir biçimde Azerbaycan’ın yanında olduğunu kanıtlamıştır. Yine Cumhurbaşkanının, “Gerek saha’ da, gerek masa’ da Azerbaycan’ la birlikteyiz” tespiti bu stratejiye uygundur. Azerbaycan da ancak böyle savunulur. Türkiye ve Azerbaycan’ın doğru strateji izlemeleri sonucu Rusya ve İran daha net biçimde Azerbaycan’ın yanında olduğunu açıklamışlardır. En son Rusya devlet başkanı Putin’in “Savaş Ermenistan topraklarında olmuyor” açıklaması bunun kanıtıdır. Onun için bölgede de Azerbaycan son derece haklılığını ispatlamış ve güç oluşturma dengesini lehine çevirmiştir. Azerbaycan’da da yavaş, yavaş Astana benzeri bir süreç yürüyor.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümeti kurtuluş savaşından sonra ilk kez bu denli emperyalistlerle ve onun piyonları olan terör örgütleriyle savaşmaktadır. Koşullar uygunken Suriye ve Mısır ile de benzer adım atılarak barışırsak, düşmana büyük darbe indirilmiş olur.

Bu savaştan Azerbaycan ve Türkiye’nin zaferle çıkacağından şüphemiz yoktur. Ama bu zafer birilerini memnun etmeyecektir.

Muhalefet gelince; Azerbaycan’da aldığı tavrı Doğu Akdeniz’de, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde almalıdır. PKK/PYD’ye karşı Türk devletinin yanında olmalı, HDP ile ilişkisini kesmelidir. Aksi durumda Azerbaycan konusunda da samimi olamaz. Çünkü ittifak halinde olduğunuz HDP/PKK Ermenistan- ABD- İsrail’in yanında. Siz de ona göre safınızı belirleyeceksiniz.