fbpx HİRUDİN VE DİĞER SÜLÜK ENZİMLERİ İÇEREN KREMLER | Mamak Havadis

HİRUDİN VE DİĞER SÜLÜK ENZİMLERİ İÇEREN KREMLER

Bu makalenin amacı birçok insanın hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı sülük kremlerinin sağlık açısından faydalarını özetlemektir.

Sülük doku bilimi ile incelendiğinde, insan karaciğeri ile benzer hücre yapısına sahip olduğu tespit edilmiştir. 35'e yakın beyni, 270 civarında dişleri ve ağızlarında üçgen bıçakları mevcuttur. Vücudunda hiç kemik ve kıkırdak yoktur. Bu canlılar kısa bir süre içerisinde tuttuğu insanın vücudunun tomografisini, MR’ını, ultrasonunu, laboratuvar tahlilini yapacak potansiyele sahiptir. Bu sayede kişinin maddi ve manevi hastalıklarına uygun her biri tedavi edici özelliğe sahip olan yaklaşık 118 adet enzimlerini yavaş yavaş insan vücudunun içerisine verir.Sülük uygulamasından bazen korkulsa da tiksinti duyulsa da tuttuğu andan 5-10 dakika sonra vücutta salgılanan enzimlerle kaslarda sakinleşme olur ve rahatlama oluşur.

Hirudo medicinalis adı verilen bir tıbbi sülük türünden izole edilen bir trombin inhibitörü olan Hirudin, antikoagülan etkileri nedeniyle uzun zamandır bilinmektedir. 1990 yılında, Almanya’da Hirudo medicinalis özütü (Hirudin ve Eglin içeren) üzerinde, hematoma sahip olan veya olmayan morluklarda lokal kullanımının belirtildiğini belirten bir monograf yayınlanmıştır. Bu çift-kör, plasebo kontrollü klinik çalışmanın amacı, Hemaud içeren bir kremin (Hirudex kremi; Hirudo medicinalis özütü 280 UI / 100 g) hematomlu ya da içermeyen morluklardan etkilenen hastalarda etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmekti. Hematomlu veya tek taraflı akut kas-iskelet sistemi yaralanması (çürük) olan 18 ve 65 yaşları arasındaki 60 erkek ve kadın dâhil edildi. Her iki tedavi için dozaj çizelgesi ve uygulama yolu şöyleydi: tüm çalışma süresi boyunca toplam 15-20 uygulama için 5 gün boyunca 3-4 günlük uygulama. Hirudin grubunda, istatistiksel ve klinik olarak anlamlı bir iyileşme kaydedildi. Plasebo ile tedavi edilen hastalarda da istatistiksel bir iyileşme görülmesine rağmen, bu daha az belirgindi ve Hirudin lehine her bir takip vizitesinde her üç önemli etkinlik parametresi için son derece anlamlı bir grup arası fark kaydedildi. Hem hastalar hem de araştırmacı, çalışma sonunda genel etkinlik değerlendirmesinin Hirudin grubunda plasebo grubuna göre anlamlı olarak daha iyi (p <0.001) olduğunu düşünmüştür. Bu çalışmanın sonuçları, Hirudin'in hafif ila orta derecede morlukları olan hastalarda etkili bir bölgesel tedavi olduğunu göstermektedir.

Sülük kremleri, yara iyileştirici ve anti-alerjik eylem gösterir. Buna ek olarak, bir sülük ısırık bölgesinde istenmeyen yerel reaksiyonları giderir. Sülük kremleri, lokal doygunluk sağlaması nedeniyle etkin bir hirudoterapi seansı sağlar. Sülük uygulamasının uzun sürmesine ve yoğunlaşmasına sebep olarak uygulamanın etkinliğini arttırır.

Sülük kremleri, içerisinde sülük enzimi vardır. Cilt dengeleyici ve harmonize edicidir. Ciltteki yağ ve nem dengesini sağlamaya yardımcı olur. Sülük enzimi, akıllı bir kozmetik olduğu için cildin neye ihtiyacı varsa onu vererek dengesini sağlamaya yardımcı olur. Sülük kremleri içerisinde bulunan Hirüdin enzimi ve diğer sülük enzimleri doğal bir iyileştirme gücü sağlayarak cildin sağlığına olumlu etki eder, doğal olarak kendini iyileştirme gücünü ortaya çıkarır. Ayrıca sülük kremleri hem leke tedavisinde kullanılabilir hem de çok iyi bir yaşlanma karşıtı gece bakım kremi olabilir.

Sülük kremleri içerisinde doğal aktif bazlar bulunduğu için, ciltte deri altındaki yağ ve lekelerden bazı maddeler dışarı atma işlemi gerçekleştirebilir. Bu esnada öncelikle deri altındaki yağ ve lekelerden bazı maddeleri yüzeye çıkartır ve sonra iz bırakmadan iyileşmesini sağlar. Akıllı bir kozmetik olduğu için, cildin neye ihtiyacı varsa arayıp bulur, sülük hammaddesi protein olmasından dolayı dolaşımı olumlu yönde uyarır ve dengeler. Cilt iyileştirme özelliği vardır.

Son yıllarda faydası sıkça araştırılmaya başlanan sülük kremleri en az 3 ay (3-8 ay) düzenli olarak kullanıldığında;

-Sivilce lekeleri

-Gebelik lekeleri

-Güneş lekeleri

-Doğum lekeleri

-Yaşlanma lekeleri

-Yanık izleri

-Ameliyat izleri gibi pek çok leke ve izleri farkedilebilir derecede azaltmakta ve olumlu sonuç alınabilmektedir.

Sülük kremi alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken içerisinde eco sert sertifikalı bazların olmasıdır. Sülük hammaddesi ile ilgili helal sertifikasının ve doğal bulunmasına da dikkat edilmelidir.

Sülük kremi kullanımı kozmetik ürünlerde yaygınlık göstermektedir. Sülük kremini kullanmanın herhangi bir yan etkisi ve zararı yoktur. İlk defa kullanıyorsanız cildinizin küçük bir bölümüne uygulayıp herhangi bir kaşıntı, kızarıklık oluşmuyorsa kullanabilirsiniz. Küçük çocuklarda kullanmak isterseniz, öncelikle hekiminize danışıp onay almalısınız.

KAYNAKLAR

1. PK. Stamenova, T. Marchetti, I. Simeonov. Efficacy and Safety of Topical Hirudin (Hirudex): A Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Eur Rev Med Pharmacol Sci. Mar-Apr 2001;5(2):37-42.

2. Fritz Markwardt. Hirudin as Alternative Anticoagulant--A Historical Review. Semin Thromb Hemost. 2002 Oct;28(5):405-14.

3. Henriot JM, Chaillot B, Rochette L, Labrude P. The Medicinal Leech Hirudo Medicinalis: Clinical Use of the Animal and Therapeutic Prospects of Hirudin. J Pharm Belg. May-Jun 1990;45(3):207-18.

4. F. Markwardt. The Comeback of Hirudin--An Old-Established Anticoagulant Agent. Folia Haematol Int Mag Klin Morphol Blutforsch. 1988;115(1-2):10-23.

5. Götz Nowak. Pharmacology of Recombinant Hirudin. Semin Thromb Hemost. 2002 Oct;28(5):415-24. 

6. M. Orevi, A. Eldor, I. Giguzin, M. Rigbi. Jaw anatomy of the blood-sucking leeches, Hirudinea Limnatis nilotica and Hirudo medicinalis, and its relationship to their feeding habits. Journal of Zoology. January 2000, Volume 250, Issue 1.  pp. 121-127.

7. S. Bradbury. The botryoidal and vaso-fibrous tissue of the leech Hirudo medicinalis. Journal of Cell Science 1959 s3-100: 483-498.

8. S. Bradbury. A Cytological and Histochemical Study of the Connective Tissue Fibres of the Leech, Hirudo medicinalis. Journal of Cell Science 1958 s3-99: 131-142.

9. Gianluca Tettamanti, Annalisa Grimaldi, Liliana Rinaldi, Francesca Arnaboldi, Terenzio Congiu, Roberto Valvassori, Magda De Eguileor. The multifunctional role of fibroblasts during wound healing in Hirudo medicinalis (Annelida, Hirudinea). Biol Cell. 2004 Aug;96(6):443-55.

DOÇ. DR. CENK KILIÇ ANATOMİ UZMANI (TAMAMLAYICI TIP)