fbpx İNTİHARLAR PEŞ PEŞE! | Mamak Havadis

İNTİHARLAR PEŞ PEŞE!

1

Gün yok ki, ekonomik sıkıntıların yol açtığı bunalım dolayısıyla, bir veya birkaç kişinin intihar ettiğine dair haberler okumayalım. 

Buna karşı ülkeyi yönetenler ise ekonominin iyi olduğunu, herhangi bir kriz olmadığını söylüyorlar. İktidar ve yandaş ekonomistler ile kendilerine iktidarın istediği yazıyı yazsın diye köşe verilmiş olan kalemşorlar, her ne kadar, ekonomi iyi deselerde, son açıklanan işsizlik rakamı ülledeki ekonomik krizin gittikçe derinleştiğini ve kronikleştiğini gösteriyor. Bu nedenle insanlar işlerini kaybediyorlar. Üstelik nüfusu genç bir ülke olan Türkiye, uzun yılardır üretime dayalı yatırım yapılmadığı için yeni iş alanları açılmıyor. işsizlerin önemli bir kısmı ise iş bulma umudu kalmadığı için, iş aramıyor. Dolayısıyla işsizler ordusunda gözükmüyor. 

16 Şubat 2020 Konya'da Tır soförü Mevlut Çankaya'nın, borçlarından dolayı kendisini kullandığı arabaya asarak intihar ettiği haberi basında yer aldı. 17 Şubat 2020 İstanbul Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 4.Sınıf öğrencisi Hakan Taşdemir, intihar ederek yaşamına son verdi. Edinilen bilgiye göre Taşdemir bir süredir iş aryormuş ve bir haylide borcu varmış. 

17 Şubat 2020 Şırnak'ın Cizre ilçesinde kaymakamlık binasının 4. Katından atlayan 46 yaşındaki evli ve dört çocuk babası Nezir Kılıç hayatını kaybetti. Nezir Kılıç, kaymakam ile çevredeki yurttaşların ikna çabalarına rağmen, kaymakamlık binasının 4. katından atladı. 

Gördüğünüz gibi, ekomomik krizin bunalttığı yurttaşlar peş peşe çareyi hayatlarını sonlandırmakta buluyorlar. Yurdun her tarafından insanların intihar ettiği haberleri peşpeşe geliyorken, birkaç gün önce, "çocuklarım aç" diyerek, Hatay Valiliği önünde kendisini yakan ve yanık tedavisi için, Adana'ya sevk edilirken, yolda kriz geçirip hayatını kaybeden Adem Yarıcı adındaki yurttaş için, AKP'li il genel meclisi üyesi “Kimse açlıktan kendini yakmaz. Öyle ucuz siyasi manevraları kimse yemez" diyerek, insanların intiharını ucuz siyasi manevra olarak nitelendiriyordu. Yani İktidar yandaşlarına göre insanlar, iktidarın ekonomi politikasının yol açtığı derin ekonomik kriz nedeniyle, yaşadıkları mali sıkıntılardan dolayı değil, 
iktidarı yıpratmak için hayatlarına son veriyorlar. kalpsizliğin, zalimliğin, insafsızlığın bu kadarınada pes doğrusu. Körü körüne iktidar destekçiliği, bunları insanlıktan çıkarmış. 

Ne derseniz deyin ülke derin bir ekonomik krizde, insanlar işsiz, insanlar aç ve çaresiz, çareyi hayatlarını sonlandırmakta buluyorlar.

Kral çıplak ve toplum artık kralın çıplak olduğunu gayet iyi biliyor. Bunu yüksek söyleme cesaretini kendinde bulduğu anda hep bir ağızdan haykıracaktır.