fbpx KIDEM TAZMİNATI-2 | Mamak Havadis

KIDEM TAZMİNATI-2

Günümüzde yürürlükte olan iş kanununa  (4857) göre, "BELİRLİ süreli iş sözleşmeleri, süresi sonunda kendiliğinden sona erdiğinden ; KIDEM TAZMİNATI, ve İHBAR TAZMİNATI ödenmez. Ayrıca işçinin iş güvencesi de yoktur. İŞE İADE davası açamaz.
Kanuna göre , işverenler istedikleri yerde BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ kullanmaz. 
Belirli süreli iş sözleşmeleri ancak işin kendisinin BELİRLİ süreli olduğu , veya BELİRLİ BİR işin tamamlanmasına bağlı olduğu durumlarda kullanılabilir. Diğer yerlerde kullanılması yasaktır. 
Yine iş kanununa göre , bir işverenin bir işçiyi işten çıkarabilmesi için GECERLİ BİR SEBEP ileri sürmesi gerekiyor. Bu sebebin geçerliliğine  MAHKEME  KARAR VERİYOR.  Mahkeme " Geçerli sebep  olmadığına" KARAR VERİRSE , işçinin işe iadesini isteyebilir. İşveren bu talebi yerine getirmez, işçiyi işe alamaz ise ,KIDEM TAZMİNATI , İHBAR TAZMİNATI , na ilâve olarak , işçinin kıdemine göre 8 ila 12 aylık ücreti tutarında bir ek TAZMİNAT  ödemek zorunda kalır.
İŞVERENLER ,KT (kıdem tazminati) ,İT (ihbar tazminatı) ve İŞ GÜVENCESİNİ  ORTADAN KALDIRMAK İSTİYORLAR;
İşverenlere  bu imkânı  BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ veriyor.
KT FONU ,TES (tamamlayıcı emeklilik sistemi ) ne ilişkin hazırlanmış ve kamuoyuna sunulmuş bir KANUN TASLAĞI YOKTUR.
insanlar bu konu ile meşgul edilirken,  İŞ KANUNUNDA YAPILACAK küçücük bir değişiklikle  ; 
İlk aşamada 25 yaşın altında, ve 50yaşın üstünde ki işçiler için  BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMELERİNİN KULLANILMASININ ÖNÜNDEKİ ENGELLER kaldırılmak istenmektedir.
2016_15Temmuz BELLEGİMİZE KAZINMIŞTIR ;
- VATANIMIZ
- EMEGİMİZ
- NAMUSUMUZ 
Kırmızı çizgimizdir.
Deneyen sonuçlarına katlanır