fbpx MİLLİ YÜKÜMLÜLÜKLER EMİRLERİ NEDİR? | Mamak Havadis

MİLLİ YÜKÜMLÜLÜKLER EMİRLERİ NEDİR?

MİLLİ YÜKÜMLÜLÜKLER (TEKALİF-İ MİLLİYE) EMİRLERİ NEDİR?

1

Sayın Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamada Kurtuluş Savaşı  başlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, " Tekalif-i Milliye"  denilen 10 maddelik emrini bu günle mukayese etti.  

2020 den 1921 çıkartıldığında 99 yıl önceki bir olay. Hiç bir şey yok. Çanakkale de çarıklarını yiyen İnönü' de  ve Sakarya Meydan Muharebesinde akşam karavanasında Gavurga ile sabah eden bir ordu vardı. 
Bu gün ise Maşallah ? 
 
Sayın Cumhurbaşkanının söylediği bu olay doğru. Beraber olmakta kesinlikte fayda görüyorum. Ancak bu kampanyadan önce ülkemizi gelişmişlikte dünyanın birinci sırasında sanıyordum.  Meğer değilmiş ik  ?  Oysa 20 yıl boyunca hep şunu duyduk ; 
-Şanlı Osmanlının Torunlarıyız……., 
-Gelecek on yılda Dünyada  en iyi on ekonomi içerisinde olacağız, 
-Millet bize oyunu verirse göreceksiniz ülkeyi uçuracağız, 
-Tek lider, Çekişmelerden uzak olduğunda ülke kalkınır,  
-Bu millet her zorluğun üstesinden Gelecek. Yeter ki bize oy verin.
-İtibardan Tasarruf olmaz,
-.........
Gibi bir sürü fakirin fukaranın gönlünü okşayan süslü laflar söylendi. Bizimde göğsümüz kabarmıştı.?  Birden halktan yardım toplama işi girince gerçek boyumuzu görmüş olduk. Meğer devletimiz fakirmiş ve bütçesini boşaltmışlar. 

Gelelim Kemiğin bıçağa dayandığı yere. Sakarya Meydan Muharebesine. Dünyada böyle bir savaş ve koşulu çok nadir belkide yok. O dönemi bu günle kıyaslaması abesle iştikal.!!!!
Bu millet koşullardan gelmiştir. Ancak Yinede aynı fedakarlığı yapar yeter ki liderine güvensin o zaman görürsün nelerin olacağını.  

TEKALİF-İ MİLLİYE EMİRLERİ NEDİR?

Milli Kurtuluş Savaşı her türlü zorluğa ve yokluğa rağmen gayret ve inançla devam ediyordu... 

İnönü muharebelerinde Yunan işgalcilere darbe vuran Türk ordusu Sakarya Savaşı’na hazırlanıyordu.  Mustafa Kemal Paşa 5 Ağustos 1921’de ‘Başkomutan’ sıfatıyla bizzat ordunun başına geçmişti. Büyük Millet Meclisi 3 aylık süreyle bütün yasama yetkilerini de Başkomutan sıfatıyla Mustafa Kemal Paşaya devretmişti. Başkomutan bu yetkilere dayanarak 7-8 Ağustos’ta Tekâlif-i Milliye (Milli Yükümlülükler) emirlerini yayımladı. Bu emirlerle birlikte Başkomutan Mustafa Kemal, ‘topyekun mücadele’ stratejisini de hayata geçiriyordu. Bu emirle ‘topyekun savaş’ stratejisini de hayata geçirmişti. ‘Millet fertleri, yalnız düşman karşısında bulunanlar değil, köyde, evinde, tarlasında bulunan herkes silâhla vuruşan savaşçı gibi, kendini vazifeli sayarak bütün varlığını yalnız mücadeleye verecekti...’ sözleriyle açıkladı.

İşte Atatürk’ün o emirleri:

1)Her ilçede bir tane Tekâlif-i Milliye Komisyonu kurulacak.
2)Halk, elindeki silah ve cephaneyi 3 gün içinde orduya teslim edecek.

3)Her aile bir askeri giydirecek.

4)Yiyecek ve giyecek maddelerinin %40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.

5)Ticaret adamlarının elindeki her türlü giyim eşyasının %40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.

6)Her türlü makineli aracın %40’ına el konacak.
7)Halkın elindeki binek hayvanlarının ve taşıt araçlarının %20'sine el konacak.

8)Sahipsiz bütün mallara el konacak.

9)Tüm demirci, dökümcü, nalbant, terzi ve marangoz gibi iş sahipleri ordunun emrinde çalışacak.

10)Halkın elindeki araçlar bir defa olmak üzere 100 km'lik mesafeye ücretsiz askeri ulaşım sağlayacak.
 
Bu gün böyle bir koşul yok herhalde.