fbpx Mini Mini Birler | Mamak Havadis

Mini Mini Birler

Öğretmenliğimde kendimi en verimli hissettiğim sınıftır 1. Sınıf. Düşünsenize meraklı, heyecanlı, ışıl ışıl gözlerle size bakan, sizi baştan ayağa inceleyen, her küçük ayrıntıyı yıllar sonra hatırlanmak üzere belleğine kaydeden küçük yürekler! 

       İnanın öğretmen olarak ben de onlar kadar heyecanlıyım. Onlar ilk defa okula başlayacaklar ya, sanki ben de bu yıl öğretmenliğe başlayacağım! Biliyorum ki bütün öğrencilerim merak içinde. Acaba nasıl bir öğretmenim var?
Aynı heyecan ve merak elbette ki bende de var. Acaba nasıl öğrencilerim var? Velilerim nasıl? Sanki öğretmenliğe yeni baştan başlıyorum her 1. Sınıf ile!
       Tabii ki bu yıl 1. Sınıfa başlayacak veli ve öğrencilerimizin çok fazla endişe içinde olduklarını da tahmin edebiliyorum. Pandemi sürecinden dolayı. 
     Bu yazıyı yazmamdaki bir amaç da bu aslında. Veli ve öğrencilerimizi bir nebze olsun rahatlatmak. Elbette ki zor bir dönemden geçiyoruz. Hepimiz hayatımızda ilk defa olarak karşılaştığımız deneyimler yaşıyoruz ve yaşayacağız. Bu dönemde şikayet ya da isyan etmek yerine, şartları nasıl uygun hale getirebileceğimize kafa yormalıyız. İdareci, öğretmen, veli, öğrenci işbirliği her zamankinden çok daha önemli bu süreçte. Herkes gerekiyorsa fedakarlık yapmalı ve taşın altına elini koymalı.
      Okullar açılır mı açılmaz mı ? Uzakta eğitimin 1. Sınıflara faydası olur mu olmaz mı? Bu tür soruları tartışarak zaman harcamayacağım.
     Bu yıl meslekte 23. yılımı çalışıyorum. 5 kere 1 . Sınıf okuttum. Hatta bu konuda EÇEV Vakfında yayınlanmış, aynı zamanda Ege Bölgesindeki çeşitli okullardan gelen öğretmenlere sunumunu da yapmış olduğum bir makalem var. 'Okuma Yazma Öğretiminde Farklı Yaklaşımlar' isimli. 
      Sadece bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Öncelikle şunu sakın aklınızdan çıkarmayın. Özel öğretim gören çocuklar da dahil olmak üzere HER ÇOCUK OKUMA YAZMA öğrenir. Sadece öğrenme süreçleri farklılık gösterir. Kimi zor öğrenir, kimi uzun sürede öğrenir. Ama emin olun öğrenir. 
     Biz öğretmenlerin bu süreçte yapması gereken en önemli şey, okuma yazmayı oyunlaştırarak öğretmektir. Çocuğu sıkmadan, strese sokmadan , oyun oynarken , ne olduğunu anlamadan okuma yazmayı bir çırpıda öğretivermek. Tabii ki bu önceden yani Pandemi Sürecinden önce çok daha kolaydı .
      Peki şimdi öğretmenler ve anne- babalar olarak neler yapmalıyız? Maalesef ki bu yıl 1. Sınıfı okuyacak öğrencilerimiz Pandemiden dolayı, geçen yıl ana sınıfını da yarım dönem gördüler. O yüzden şu aşamada minik öğrencilerimizin el kaslarını çalıştıracak ve güçlendirecek etkinlikler yaptırmalıyız. Oyun hamurlarıyla oynamak, makarnaları renk renk boyayıp belli bir kurala göre ipe dizmek, boyama yapmak, makas kullanarak kesme yapıştırma çalışmaları yapmak bunlardan bazıları. Bence Eylül ayı bu çalışmalarla geçmeli çocuklar okul ve pandemi sürecine adapte edilmelidir. Bundan sonraki süreci de bir sonraki yazımda paylaşacağım. Hayırlı sağlıklı bir eğitim-öğretim yılı diliyorum tüm anne- babalara ve öğrencilerimize.
Betül ÜNVeReN
03.09.2020