fbpx Obeziteden Kurtulmanın Pratik yolları | Mamak Havadis

Obeziteden Kurtulmanın Pratik yolları

Günlük en az yarım saat yürüyüş yapacağız.

Günlük en az 2 lt su içeceğiz. Detox için sadece günlük 2 lt’den fazla su bile içseniz fayda görürsünüz, çünkü yağların biyokimyasal olarak yıkımı su ile gerçekleşmektedir.

Beslenmemizde enerji oranı düşük gıdalara öncelik verip, enerji oranı yüksek olan gıdaların tüketimini azaltacağız. Yani beslenmemizde enerji oranı düşük gıdalar et, balık, tavuk, süt ve süt ürünleri, yumurta, kuru baklagiller, sebze ve meyvelerin tüketimini arttıracağız. Enerji oranı yüksek gıdalar unlu, şekerli, tuzlu ve yağlı mamüller (ekmek, kek, poğaça, simit, börek, pasta, her türlü tatlı) tüketimini azaltacağız.

Yemeklerdeki ve salatadaki yağ oranını azaltacağız. Yağın enerji oranı karbonhidratlardan da yüksektir.

Cips, çikolata, bisküvi gibi ambalajlı ürünlerin tüketimini azaltacağız.

Sert kabuklu yemiş ve çerezlerin tüketimini azaltacağız.

Kadınlar bir araya gelip gün yaptıklarında unlu mamüller günü yerine, salata çeşitleri günü yapabilirler.

Bulgur pilavı, pirinç pilavı ve makarna yanında ekmek tüketmeyeceğiz.

Tatlı yerine meyve tüketeceğiz. Meyvelerden de yüksek kalori olanlar yerine düşük kalorili olanlara öncelik vereceğiz veya yüksek kalorili olanların tüketimini azaltacağız. Muz, kiraz, üzüm, vişne ve incirin kalorisi diğer meyvelere göre biraz fazladır.

Günlük 2 öğün yemek yemeyi öneriyoruz.

Akşam 20:00’den sonra su, çay, kahve gibi sıvı içecekler dışında katı gıda tüketimini önermiyoruz.

Ekmek tüketiminin azaltılması, tüketileceği zamanlarda un, tuz, şeker, yağ karışımı yapılan ekmek çeşitleri yerine un, tuz karışımı yufka ekmek benzeri ekmeklerin tüketimini öneriyoruz.(Enerji miktarı daha az olduğu için)

Poğaça, börek gibi yağ ve şeker oranı yüksek unlu mamüller yerine simit gibi yağ ve şeker oranı kısmen daha az olan gıdaların tüketimini öneriyoruz.

Mümkünse unlu mamüllerin tüketimi azaltılabildiği kadar azaltılmalı, tüketim durumlarında da yağ ve şekeri oranı daha az olan yani enerji miktarı kısmen düşük olan gıdalar tercih edilmelidir.

Yemek tabaklarını ve kaselerini lokanta tabaklarındaki gibi küçültün. Kaşıklarınızın haznesi standartların altında hacimde olsun. Bir tabak yediğinizde tabağınız büyükte olsa küçükte olsa bir tabak yediğinizi düşünürsünüz.

Yemeklerinizi bol bol çiğneyerek ve yavaş yavaş yiyin, hızlı yediğinizde doyduğunuzu fark etmeyip yemeğe devam edersiniz.

Sabah kahvaltısı geç saate bırakılmasa iyi olur, aksi takdirde gün boyunca psikolojik açlık olabilir.

Düzenli olarak spor salonuna gidin veya sevdiğiniz bir spor türüne zumba, jimnastik, yüzme vs. ara vermeden devam edin.