fbpx PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR. | Mamak Havadis

PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR.

 

Atalarımız binlerce can vererek Çanakkale'yi geçirtmedi. Ama  "parayı verenin düdüğü çaldığı" yeni Türkiye'de,parayı verenin satın alamayacağı birşey yok gibi.  

Sürekli birşeylerimizi sattın alan bu Katar Devleti;
Yüzölçümü    11.586 km2 olan,Bursa kadar bir toprağa sahip. 
Nüfusu    2.7 milyon (2018)
Nüfusun Etnik Dağılımı    %13 Katarlı Arap, %87 çoğu güney asyalı göçmen. Aslında göçmenlere Katar'ın modern köleleri de denebilir. 

3 Kasım 1916 tarihinde imzalanan antlaşma ile İngiltere'nin himayesi altına giren Katar, 3 Eylül 1971 tarihinde,İngiltere’nin bölgeden çekilmesi üzerine bağımsızlığını ilan etmiş bir ülke. 

Zengin doğalgaz ve petrol rezervine sahip olan Katar'ın kişi başına düşen yıllık milli geliri 90 bin Euro civarında bulunmaktadır ve bu da Katar’ı dünyanın kişi başına düşen milli gelir açısından en zengin ülkesi olarak adlandırılmasına yol açmakdadır. Ama bu bile göçmenleri köle gibi çalıştırmasına engel olmamaktadır. 

Bağımsızlık ilanından kısa bir süre sonra, 22 Şubat 1972’de, 1960 yılından bu yana emirliğin başında bulunan Ahmed bin Ali el-Sânî, bir saray darbesi ile görevinden uzaklaştırılmış ve yerine Halife bin Hamad el-Sânî geçmiştir. Halife 1995 yılına kadar iktidarda kalırken, 27 Haziran 1995’te yerine babasını iktidardan uzaklaştıran Hamad bin Halife el-Sânî geçmiştir. Şeyh Hamad’ın 25 Haziran 2013 tarihinde yerini oğluna bırakarak görevden çekilmesi ile devlet yönetiminin başına geçen Tamim bin Hamad el-Sânî halihazırda Katar Emiri olarak devlet başkanlığına devam etmektedir.
Peki bizim ülke ile ilişkisi nedir?

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin son Türkiye ziyaretinde 10 anlaşma daha imzalanıp, Borsa İstanbul'un yüzde 10 hissesinin de Katarlılara satılması ve üzerine yapılan ne olduğunu bilmediğimiz " su antlaşması" Katar'ı tekrar gündeme taşıdı. 

İşte şimdilik Katar'ın Türkiye'deki başlıca yatırımları:

*MEMORİAL SAĞLIK

Tüm hisseleri Aydın ailesi tarafından 2006'da satın alınan Memorial Sağlık Grubu'nun yüzde 40 hissesi Ağustos 2010'da İngiliz özel yatırım fonu Argus Capital ve Katar Yatırım Bankası'na (Qatar First Investment Bank) devredildi 

*BMC, STAR VE AKŞAM

BMC, Mayıs 2014'te yapılan ihaleyle Ethem Sancak'ın şirketi ES Mali Yatırım ve Danışmanlık'a satıldı.

O dönem Star ve Akşam gazetelerinin de patronu olan Sancak, BMC için 751 milyon lira ödediğinde şirketin sadece arsası bile 1,5 milyar lira ediyordu. Başlangıçta BMC'nin satışı için belirlenen muhammen bedel 935 milyon liraydı.

*FİNANSBANK


Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin'in 1987'de kurduğu Finansbank, 2005'te National Bank Of Greece'e (NBG) satılmıştı.

Bu satıştan tam 10 yıl sonra, Aralık 2015'te NBG'nin Finansbank'taki yüzde 99,81'lik payın tamamı 2,7 milyar euroya Qatar National Bank'a (QNB) satışı konusunda anlaşıldı. 

*TÜRKİYE'NİN EN PAHALI YALISI

2015'in bir başka önemli gelişmesi ise Türkiye'nin en pahalı yalısı iş insanı Abdülhadi Mana Ash Al-Hajri'ye satılmasıydı. Al-Hajri, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin kayınpederi.

*DİGİTÜRK DE KATAR'A

Digitürk, Haziran 2016'da Katarlı iş insanı Nasser Al-Khelaifi'nin şirketi BeIN Sports'a satıldı.

*KATARLILARIN GÖZDESİ KARADENİZ


Özellikle Katarlı yatırımcıların Karadeniz bölgesinde birçok arsa ve fındık bahçesi satın aldığı gündeme gelmişti.

*ERGO PORTFÖY

2006 yılı sonunda Ergo International AG'nin İsviçre Sigorta Grubunu satın almasıyla Ergo bünyesine katılan şirketin, İslami finans kuruluşları arasında yer alan Katarlı QInvest'e satılması ise 2016'da gerçekleşti.

*BANVİT'E BREZİLYALI-KATARLI PATRON

Banvit'in, yüzde 79,5 hissesinin Brezilya ve Katar ortaklı TBQ Foods'a devri ise Mayıs 2017'de gerçekleşti

*MUNAMAR OTEL
*KONTES BEACH OTEL

Katar Kraliyet Ailesi mensubu Şeyh Nasser Ahmed Ali Al-Sani, 2009'da mavi turda görüp beğendiği 15'i suit 180 odalı Munamar Oteli, 7 Ocak 2010'da sahibi olduğu Al Maselah İnşaat ve Sanayi Turizm Ticaret Şirketi aracılığıyla 15 milyon dolara satın almıştı.

Bu yatırımdan beş yıl sonra Al-Sani, Munamar Otel'e 100 metre mesafedeki 28 odalı, 5 kat ve iki bloktan oluşan Kontes Beach Otel'i 7 milyon euroya satın aldı.

*KANAL İSTANBUL GÜZERGÂHINDA ARAZİ

Katar Emiri'nin annesi Şeyha Moza'nın Başakşehir'de 100 bin lira sermayeli şirket kurup 1,5 ay kadar sonra Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm arazi satın aldığı iddiası da 2019'un son ayında gündeme oturmuştu.

*İSTANBUL'UN EN GÖZDE AVM'Sİ

Doğuş Holding, İstanbul'un en önemli alışveriş merkezleri arasında yer alan İstinyePark'ın yüzde 42’lik hissesini Katar devletinin şirketi Qatar Holding’e satmak için anlaştı.

*BORSA İSTANBUL'UN YÜZDE 10'U

Son olarak Katar Emiri El-Sani'nin Türkiye ziyaretinde 10 farklı anlaşmaya imza atılmıştı. Katar'ın Borsa İstanbul'un yüzde 10 hissesini de satın aldığı duyurulmuştu.

Parayı veren düdüğü çalıyorsa,parayı veren Katar'da istediğini alacaktır tabiki.Ne var ki bunda?. Hazır evin falan varsa,evde kal ve uyumaya devam et Türkiyem

*Evde Kal,Sağlıklı Kal TÜRKİYEM. 
*Karanlıklar Bitecek,Güneş Doğacak BİRGÜN

mustafaakgul06@gmail.com