fbpx PEMBE YALANLAR SİYAH BULUTLAR - 5 | Mamak Havadis

PEMBE YALANLAR SİYAH BULUTLAR - 5

Çocuklarda Yalan Gelişimlerini Nasıl Etkiler Bakalım?

Yalan: Başkalarını yanıltmak, hatayı gizlemek için gerçeğe uygun olmayan bir davranıştır. Küçük çocuklarda beş yaşına kadar sık karşılaşılır. Aileler tarafından hoş karşılanır. Bu kurgusal davranışlar çocuğun gelişimi için normaldir.

Çocuğun Yedi Yaşına kadar Söylediği Sözde Yalanlara Bakalım

Bu yaş döneminde çocuklar sık sık yalan söyler. Örneğin; düşürüp kırdığı bardağı kendisinin

 değil ,ağabeyinin kırdığını söylemesi gibi… Çocuğun olaylara ayrıntı katması ile   gerçeği farklı bir olay haline getirmesi yedi yaşına kadar sık görülen bir durumdur. Çocuklar psikolojik açlık nedeni ile gerçek dışı hayal kurar; söz ve fikir üretir. Bunu gerçekmiş gibi kabul eder.

Ebeveynlerin yada çocukla ilgilenen kişilerin bu durumda çocukla daha çok ilgilenip, çocuğun davranışlarında onu doğru yönlendirmesi gerekir.

Yalan Alışkanlık Haline Gelirse;

Çocuk gelişimsel olarak gerçekliği kavramaya başladığı dönemde yalan söylemeye devam ediyorsa; bunun altında çevreye olan olumsuz ilşkiler vardır. Bu tür yalanlar, bir takım bencilce sonuçlar elde etmek ve başkalarını aldatmak için söylenen yalanlardır. Örneğin:  Ebeveynin kişisel çıkarı için çocuğu yalan söylemeye teşvik etmesi;  çocuğun  her başının sıkıştığında kendini yalan söylemeye mecbur hissetmesini sağlar. Bu davranış da çocuk için kalıp yargıya dönüşür. İlerki yıllarda bu davranış çocuk için bir yaşam biçimi haline gelir. Bu tür yalancılık; kendini kontrol edememe ve aşırı bencilliği tetikler.Bu durum çocuk eğitiminde sosyalleşme  sürecinin gerektiği gibi olmadığını gösterir.

Sevgi ve ilgi ihtiyacı karşılanan çocuk; kendi ve çevresiyle barışık olur, yalana başvurmaz. Yalan söylemek çocuğun hayatına yerleşirse; ceza almamak için her türlü yalan onun için meziyet haline gelir.

UNUTMAYALIM!!!

Çocuklar; ebeveyninin davranışlarını kopyalar, benliklerine işler. Suyun yönünü nereye açarsanız  o yöne akar.

Çocuk Gelişim Uzmanı   Hava  KOCAASLAN