fbpx SAMSUNDAN DOĞAN GÜNEŞ ... | Mamak Havadis

SAMSUNDAN DOĞAN GÜNEŞ ...

Tam yüz bir  yıl önce Atatürk ve silah arkadaşları Anadolu’ya işgalin durumunu görmek ve  milli direnişi örgütlemek için yola çıktı.

Zorlu bir süreçti ama Anadoluda umut verici gelişmelerde vardı.İşgale boyun eğmeyen çete düzeyinde direnişler ,Halide Edip ADIVAR’ın İstanbul Mitingi ,Maraşta Sütçü İmam ayaklanması ,İzmir’de Hasan TAHSİN vb.  direnişler mücadeleye başlamanın fitilini ateşlemişti .

Tarihin verdiği emir ve Mustafa KEMAL’in bu emri doğru algılaması sonucu  ilk olarak Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyetini birleştirmek olmuştur . Bunu takiben tüm güçleri vatan savunmasına katarak milletin savunma mevzilerini inşaa etti. Bu süreç 30 Ağustos Zafer Bayramı ile taçlandı.

Zafer kazanmanın hükümet ve  düzenli ordu olmadan mümkün olmayacağın bilen ve bizlere öğreten Mustafa KEMAL , hükümeti kurma çalışmalarına başladı ve Ankara Hükümetini kurdu.Doğu cephasini Kazım KARABEKİR’e bırakarak kurduğu orduya ilk hedefiniz  Akdeniz demiştir.

Ankara hükümeti sadece emperlayist ülkelerle mücadele etmemiş gerici iç ayaklanmalrıda bastırmıştır .

Kurtuluş savaşı başarı ile tamamlanmış hükümet kurulmuş Cumhurriyet ilan edilmiş. Devrimler bir bir hayata geçirilmiştir.

Sonuç olarak Bandırma vapurunun yola çıkma amacına ulaşılmış Tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur , ‘’kuruluş ve kurtuluş’’  başarı ile sağlanmıştır . Cumhuriyet ilanı ile beraber  , Cumhuriyet devrimlerini  koruma ve geliştirilmesi için ‘’ fikri hür vicdanı hür’’ gençlerin yatişmesine olanak sağlanmıştır .

Çıktığınız haklı  yolda umutsuzluğa kapılmadan  mücadele azminizi bırakmadan  birleştirici ve vatansever duygularla hareket ederseniz zafer kaçınılmazdır.