fbpx SONSUZA DEK YAŞA VAR OL CUMHURİYET | Mamak Havadis

SONSUZA DEK YAŞA VAR OL CUMHURİYET

Cumhuriyet, hepimizin de bildiği gibi halkın kendi kendini yönetmesidir. Cumhuriyet aynı zamanda da halkın, demokratik yoldan kendisini yönetecek kişileri seçimler vasıtasıyla seçerek, yönetimde söz sahibi olmalarını sağlamak anlamına da gelmektedir.
Cumhuriyeti sadece bu şekliyle tanımlamak ve daraltmak tabii ki doğru bir yaklaşım ve hareket tarzı değildir. Cumhuriyet aynı zamanda bir erdemdir, Cumhuriyet irfandır, Cumhuriyet fazilettir, Cumhuriyet, özgürlük ve bağımsızlık demektir. Cumhuriyet kimseye boyun eğmeden hür ve özgürce yaşamak demektir. Cumhuriyet, milli birlik ve beraberlik demektir, egemenlik demektir. Cumhuriyet, istikbaldir, gelecektir, teminattır, güvencedir. Cumhuriyet milletimiz için Büyük bir bayramdır. Cumhuriyet, Ulu Önderimizin ve Cumhuriyet kurucumuzun da buyurmuş olduğu üzere Kimsesizlerin Kimsesidir. Cumhuriyet, benim en büyük eserimdir dediği büyük bir maneviyattır. Atatürk, Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Demek suretiyle de, cumhuriyeti sonsuza dek emanet ettiği Türk gençliği sayesinde ayakta kalacağını vurguladığı bir ölümsüzlüktür, sonsuzluktur.
Ülkemiz ve milletimiz açısından çok büyük bir önemi sahip olan 29 Ekim Cumhuriyetin İlanının tarihi süreci irdelendiğinde, 23 Nisan 1920 tarihinde açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi, artık karar alma organının İstanbul Hükümeti değil, halkın seçtiği temsilcilerin yer aldığı meclisin olacağının yürürlüğe girmesi anlamına gelmekteydi. Kurtuluş Savaşı’nda önemli görevler üstlenen TBMM, halk tarafından her zaman benimsenmiş ve desteklenmiştir. 20 Ocak 1921 tarihinde, “ Teşkilat-ı Esasiye Kanunu ” adında bir yasa çıkaran TBMM, egemenliğin Kayıtsız ve şartsız olarak Türk Milleti’ne ait olduğunu kabul etmiş ve tüm dünyaya duyurmuştur.

TBMM tarafından, 1 Kasım 1922 tarihinde çıkarılan bir başka yasa ile de saltanat kaldırılmıştır. Türkiye’nin demokrasiye uygun şekilde yönetilmesi ve aynı zamanda halkın yönetimde söz sahibi olması adına gerekli yönetim biçiminin Cumhuriyet olduğuna karar verilmiştir. Bu konuda gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk TBMM’de yaptığı konuşmada; “ Efendiler! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz ” demiştir. 29 Ekim 1923 günü TBMM’de kabul edilen yasa teklifi ile cumhuriyet ilan edilmiş ve Başkent Ankara’da yapılan 101 pare top atışı ile cumhuriyetin ilanı tüm ülke sathında duyurulmuştur.

Takvim yaprakları 1933 yılını gösterdiğinde; ülke yönetimince 10 yaşına ulaşan Türkiye Cumhuriyeti’nin bunu, tüm dünyaya büyük kutlamalar ile göstermesi gerektiğine karar verilmiştir. Bu sebeple başlatılan konuyla ilgili çalışmalar Haziran ayından başlamış, Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. yılına özel olarak halen günümüzde bile büyük bir coşkuyla okunmakta olan “ 10. Yıl Marşı ” yazılmış ve bestelenmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin Kuruluş önemine binaen “ 10. Yıl Nutkunu ” kaleme almış ve 29 Ekim 1933 tarihinde okumuştur. Şehirlerin meydanlarında kutlamalar 3 gün süre ile gerçekleştirilmiştir, bu 3 günlük süre resmi tatil ilan edilmiştir. Şehir meydanlarına anıtlar dikilmiş, kutlamalar büyük bir coşku ile tamamlanmıştır.

O tarihten günümüze kadar olan süreçte ve günümüzde de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ülkemizin tamamında büyük bir sevinç ve coşku ile kutlanmaktadır. Atatürk’ün kabrinin yer aldığı Anıtkabir’in ziyaret edilmesi ve O’nun bıraktığı bu büyük mirasın aynı şekilde daha ileriye götürülmesi için çalışılacağının manevi huzurunda beyan edilmesi kutlamaların başlangıcını oluşturmaktadır. Bu önemli günde, resmigeçitler yapılmakta, devlet büyükleri de Cumhuriyet Bayramının önemine dair kabuller ve balolar düzenlemektedir.
Askeri resmigeçit törenleriyle de dosta güven, düşmana korku salınmaktadır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda resmi kutlamalar başta Başkent Ankara olmak üzere tüm şehirlerin idari ve mülki amirlerin takip ve kontrolünde, yetkililerin ve halkın katılımları ile gerçekleştirilmektedir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, bütün eğitim kurumlarında ve okullarda da büyük bir coşku ile kutlanılmaktadır.
Cumhuriyetimizin kuruluşu ve ilelebet yaşatılmasını tasvir eden, kutlama programlarında 29 Ekim’in ve Cumhuriyetin önemini anlatan konuşmalar yapılmaktadır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hakkında şiirler, özlü sözler ve güzel sözler okunmakta, gösteriler düzenlenmekte, halk oyunları sergilenmektedir. 29 Ekim’in önemini ortaya koyan filmler ve sinevizyon gösterimleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bando geçişleri ve bando konserleri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın şenlik olarak kutlanılmasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu konuda dinletiler, açık oturumlar ve bilgilendirici yapımlar ile herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hakkında bilgilenmesi sağlanmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yabancı ülke temsilciliklerinde de Cumhuriyet Bayramı düzenlenen kutlama programları ile coşkulu bir şekilde kutlanmaktadır.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın milli bir bayram olarak herkes tarafından benimsenmesi, günün anlam ve öneminin kavranması, bu büyük günün sevinç ve coşku ile karşılanması, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ana ve temel amacını oluşturmaktadır. Atamızın ve değerli silah arkadaşlarının kurmuş ve bizlere armağan etmiş olduğu Cumhuriyete sahip çıkmak ve ilelebet yaşatmak ülke olarak asli ve temel vazifemizdir. Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve tüm silah arkadaşları ile Cumhuriyet yolunda emekleri geçen tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş emektarlarımızı saygı, minnet ve şükranlarımla selamlıyor. Cumhuriyetimizin bekası için gecesini ve gündüzünü bizler için esirgemekten tereddüt etmeyen tüm gazilerimizi de şükran ve minnet duygularımla selamlıyorum. Nice yıllara ve sonsuzluklara Atamızın bizlere emaneti CUMHURİYET, Sonsuza dek yaşa var ol CUMHURİYET.

Milletimizin en büyük bayramı olan, Ulusal Bayramımız Cumhuriyet Bayramı tüm milletimize kutlu olsun.