fbpx Tüp Mideli Hasta Oruç Tutabilir mi? | Mamak Havadis

Tüp Mideli Hasta Oruç Tutabilir mi?

             Ramazan ayı yaklaştı, tüp mideli hastalar oruç tutup tutmama konusunda kararsızlar. Bu soruya cevap verebilmek için sağlık ve oruç konusunda bilgilerimizi tazeleyelim.

             Bir insan hayatta kalabilmesi için günlük ihtiyacı olan su, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri sabah uyanıp gece yatıncaya kadar aralıklı olarak alır. Ramazan ayındaysa bu ihtiyaçlarını daha dar zamanda yani iftardan sahura kadar karşılar. Tüp mide ameliyatı olmayanlar mide hacmi azalmadığı için yeterli sıvı ve gıdayı bu zaman aralığında alabilirler.

              Tüp mide ameliyatı olanların ilk bir yıl mide hacmi az olduğu için iftardan sahura kadarki zamanda yeterli sıvı ve gıdaları alamayacaklarından oruç tutmalarını önermiyoruz.

              Tüp mide ameliyatının üzerinden bir yıldan daha fazla zaman geçtiyse mide genişleyip hacmi artmıştır. Burada hastalık yok, hasta vardır.  Her hastanın durumu birbirinden farklıdır. Eğer hasta iftardan sahura kadarki zamanda vücudun ihtiyacı olan su, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri yani yeterli sıvı ve gıdaları tüketebiliyorsa, gün içinde halsiz düşmüyorsa, titreme ve fenalık hissi olmuyorsa, baş dönmesi, göz kararması, tansiyon ve şeker düşmesi yaşamıyorsa, kısaca orucu tüp mide olmayanlar gibi tutabiliyorsa orucu tutar, yukarıdaki saydığım durumları yaşıyorsa orucu tutamaz.

            Tüp mide ameliyatından sonra ilk yılda ve tüp mide ameliyatının üzerinden bir yıldan daha fazla süre geçip orucu tolere edemeyenler için  Kur’an-ı Kerim’de ‘’ Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir yoksul doyumu fidye öder.’’ (Bakara Süresi, 2/184) buyrulmaktadır. Herkese iyi ramazanlar.