fbpx Üzüm Çekirdeği Yağı | Mamak Havadis

Üzüm Çekirdeği Yağı

Bu makalenin amacı birçok insanın hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı üzüm çekirdeği yağının sağlık açısından faydalarını özetlemektir. Üzüm çekirdeği genellikle tıp litaretüründe antioksidaz etkileriyle karşılımıza çıkmaktadır. Kozmetik sektöründe ise cilt bakımı, saç bakımı, dudak kremi gibi çok geniş bir kullanım yelpazesi bulunmaktadır. Çok yüksek bir E vitamine sahiptir. Zeytinyağının neredeyse iki katıdır. Bundan dolayıdır da oldukça etkili bir nemlendiriciye sahip olduğundan cildi besler. Kuruluk yaşadığınız her bölgeye kullanılabilir. Gözeneklerin tıkanmasını ve sivilce oluşumunu da engeller. Üzüm meyvesinin özellikle çekirdeğinde birçok vitamin vardır. Oldukça güçlü bir içeriğe sahip olan üzüm çekirdeği yağı, antioksidanlar, flavonoidler, E vitamini ve omega-6 gibi çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bu güçlü içeriği sayesinde birçok sağlık sorunu karşısında etkili çözüm imkânı sunar. Özellikle cilt bakımında yaygın olarak kullanılan üzüm çekirdeği yağı, cildin nemini dengeler ve birçok cilt problemine karşı koruma sağlar. Üzüm çekirdeği yağını doğrudan cildinize uygulayabileceğiniz gibi doğal bir nemlendiriciyle de karıştırıp kullanabilirsiniz. Hiçbir zararı bulunmayan yağı, kalp rahatsızlığı olan veya yüksek kolesterolü bulunan insanlar da kullanabilirler.

Son yıllarda faydası sıkça araştırılmaya başlanan üzüm çekirdeği yağının faydaları;

-İçerisinde bulunan “oligomerik proantosiyanidin” maddesi, kalp ve damar sistemi sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu madde kötü kolesterol olarak nitelendirilen LDL seviyesini düşürür ve kötü kolesterolün kalp damar sağlığına zarar vermesini engeller. LDL oranını düşürür, iyi kolesterol olarak tanımlanan HDL seviyesini yükseltir. Ayrıca kalp hastalığı ve ateroskleroz riskini azaltır. 

-İçerisinde bulunan oligomerik proantosiyanidin maddesinin faydalı olduğu konulardan bir diğeri ise hemoroid hastalığıdır. Bu madde hemoroide bağlı şişlik ve ağrıyı giderir. Ayrıca hemoroid kanamalarının hafiflemesine yardımcı olur.

- Damarlardaki anormal genişlemeyi önler. Kan dolaşımını arttırır. Varis ve örümcek damar gibi sağlık sorunlarına karşı koruma sağlar.

-Hücreleri doku hasarına karşı korur. Hasar görmüş kılcal damarları ve kan damarlarını onarmaya, güçlendirmeye yardım eder. Dolaşım sistemine yarar sağlar.

-Artrit nedeniyle ortaya çıkan ağrı ve şişmelere karşı rahatlama sağlar. Romatoid artrit gibi kemik hastalıklarına karşı faydalıdır.

-Üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidan maddeler birçok kanser türüne karşı da koruma sağlar. Bu yağ özleri kolon kanseri, prostat kanseri, mide, göğüs ve akciğer kanseri gibi kanser türlerine karşı korur.

-Astım ve alerji gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.

-Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar.

-İçeriğindeki linoleik asit sayesinde diyabete (şeker hastalığı) bağlı komplikasyonları önlemeye yardımcı olur. İçeriğindeki maddeler sayesinde kan dolaşımını arttıran üzüm çekirdeği yağı, kılcal damarları güçlendirerek diyabetik retinopatiyi önlemeye yardımcı olur.

-İçeriğindeki E vitamini, linoleik asit, proteinler ve mineraller sayesinde saçı ve saç derisini besler.

-Saçların çabuk ve kısa sürede uzamasını teşvik eder.

-Saçı nemlendirir ve yumuşatır.

-Saç dökülmelerini engeller.

-Saç derisinde kepek ve egzama oluşumunu engeller.

-Saçı ve saç köklerini güçlendirir. Saçların koparak dökülmesini engeller.

-Deriyi dıştan içe doğru besler, sıkılaştırır ve erken yaşlanmayı önler. Güzel, sağlıklı ve sağlıklı bir cilde kavuşmak için cildi nemlendirir ve canlandırır. Çevresel etkiler, oluşan kesik, yara ve hasarlara karşı korur. Yara izi ve diğer ufak cilt yaralarının tedavisine yardımcı olur.

-İçeriğindeki linoleik asit sayesinde orta dereceli sivilce ve akne tedavisinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda egzama gibi cilt hastalıklarına karşı da fayda sağlar.

-Cildin nem oranını dengeler.

-Kırışıklıkları azaltır.

-Güneş ve yaşlılık lekelerine iyi gelir.

-Yaşlılık belirtilerini geciktirir.

-Cildi rahatlatır, besler ve onarır.

-Gözaltı morluklarını giderir. Gözaltındaki koyu halkaları yok eder.

-Yaraları iyileştirici özelliği de vardır. Cilt ve hücre zarı için oldukça önemli olan linoleik asit yağ asidi seviyesi yüksektir.

-Vitamin ve mineral açısından zengin olduğu için cildi tahriş etmez. Cildi tazeler, yenilik kazandırır.

-Makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

-Cilt toniği olarak kullanılabilir.

-Cildi hafif sıkılaştırıcı ve antiseptik özelliğe sahip bir yağdır.

-Cilt tonunu eşitler.

-Cildi güneşin zararlı ışınlarından korur ve güneş yanığı riskini azaltır.

-Cildi nemlendirici özelliği vardır. Kuru cilde sahip olan kişilerin kullanabileceği bir yağdır.

Masaj yapmak için sık sık kullanılan bir yağdır.

-Antioksidan özelliği sayesinde gözeneklerin tıkanmasını önler.

Üzüm çekirdeği yağı alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken yağın soğuk sıkım olmasıdır. Ancak ambalajın üzerinde hangi yöntemle elde edildiği yazmıyorsa, bu yağın fabrikada üretilmiş, endüstriyel süreçten geçmiş ve içine zararlı kimyasallar geçmiş olabileceğini söyleyebiliriz. Cam şişede satılanı almalı ve kullanmalısınız.

Üzüm çekirdeği yağında; yüksek oranda E vitamini bulunur. Aynı zamanda iyi bir antioksidandır ve esansiyel yağ asitleri kaynağıdır. Omega 3, omega 6 ve omega 9 yağ asitlerini içerir. Üzüm Çekirdeği yağını kullanmanın herhangi bir yan etkisi ve zararı yoktur. İlk defa kullanıyorsanız cildinizin küçük bir bölümüne uygulayıp herhangi bir kaşıntı, kızarıklık oluşmuyorsa kullanabilirsiniz. Küçük çocuklarda kullanmak isterseniz, öncelikle hekiminize danışıp onay almalısınız.

Üzüm çekirdeği yağının saça uygulanması: Saçları güçlendirmersi ve saç uzamasını teşvik etmesi için gece yatmadan önce üzüm çekirdeği yağı ile saç diplerinize masaj yapın. Saçınızı bir havlu ile sarın ve gece bu şekilde uyuyun. Sabah saçınızı normal şekilde yıkayın. Bu şekilde saçlarınız güçlenecek ve parlak, canlı bir görünüm kazanacaktır.

KAYNAKLAR

Millan-Linares MC , Bermudez B , Martin ME , Muñoz E , Abia R , Millan F , Muriana FJG , Montserrat-de la Paz S. Unsaponifiable Fraction Isolated From Grape (Vitis Vinifera L.) Seed Oil Attenuates Oxidative and Inflammatory Responses in Human Primary Monocytes. Food Funct. 2018 Apr 25;9(4):2517-2523. 

Pérez C, Ruiz del Castillo ML, Gil C, Blanch GP, Flores G. Supercritical Fluid Extraction of Grape Seeds: Extract Chemical Composition, Antioxidant Activity and Inhibition of Nitrite Production in LPS-stimulated Raw 264.7 Cells. Food Funct. 2015 Aug;6(8):2607-13.

Adam SH, Giribabu N, Kassim N, Kumar KE, Brahmayya M, Arya A, Salleh N. Protective Effect of Aqueous Seed Extract of Vitis Vinifera Against Oxidative Stress, Inflammation and Apoptosis in the Pancreas of Adult Male Rats With Diabetes Mellitus. Biomed Pharmacother. 2016 Jul;81:439-452.

Lucarini M, Durazzo A, Romani A, Campo M, Lombardi-Boccia G, Cecchini F. Bio-Based Compounds From Grape Seeds: A Biorefinery Approach. Molecules. 2018 Jul 28;23(8):1888.

Nassiri-Asl M, Hosseinzadeh H. Review of the Pharmacological Effects of Vitis Vinifera (Grape) and Its Bioactive Compounds. Phytother Res. 2009 Sep;23(9):1197-204. 

Irandoost P, Ebrahimi-Mameghani M, Pirouzpanah S. Does Grape Seed Oil Improve Inflammation and Insulin Resistance in Overweight or Obese Women?. Int J Food Sci Nutr. 2013 Sep;64(6):706-10.

Beveridge TH, Girard B, Kopp T, Drover JC. Yield and Composition of Grape Seed Oils Extracted by Supercritical Carbon Dioxide and Petroleum Ether: Varietal Effects. J Agric Food Chem. 2005 Mar 9;53(5):1799-804. 

Stanković M, Tesević V, Vajs V, Todorović N, Milosavljević S, Godevac D. Antioxidant Properties of Grape Seed Extract on Human Lymphocyte Oxidative Defence. Planta Med. 2008 Jun;74(7):730-5.

Cádiz-Gurrea ML, Borrás-Linares I, Lozano-Sánchez J, Joven J, Fernández-Arroyo S, Segura-Carretero A. Cocoa and Grape Seed Byproducts as a Source of Antioxidant and Anti-Inflammatory Proanthocyanidins. Int J Mol Sci. 2017 Feb 10;18(2):376.

Harbeoui H, Dakhlaoui S, Wannes WA, Bourgou S, Hammami M, Akhtar Khan N, Saidani Tounsi M. Does Unsaponifiable Fraction of Grape Seed Oil Attenuate Nitric Oxide Production, Oxidant and Cytotoxicity Activities. J Food Biochem. 2019 Aug;43(8):e12940. 

Zhao L, Yagiz Y, Xu C, Lu J, Chung S, Marshall MR. Muscadine Grape Seed Oil as a Novel Source of Tocotrienols to Reduce Adipogenesis and Adipocyte Inflammation. Food Funct. 2015 Jul;6(7):2293-302.

Vitseva O, Varghese S, Chakrabarti S, Folts JD, Freedman JE. Grape Seed and Skin Extracts Inhibit Platelet Function and Release of Reactive Oxygen Intermediates. J Cardiovasc Pharmacol. 2005 Oct;46(4):445-51.

Da Porto C, Porretto E, Decorti D. Comparison of Ultrasound-Assisted Extraction With Conventional Extraction Methods of Oil and Polyphenols From Grape (Vitis Vinifera L.) Seeds. Ultrason Sonochem. 2013 Jul;20(4):1076-80. doi: 10.1016/j.ultsonch.2012.12.002. Epub 2012 Dec 25. 

de Souza RC, Machado BAS, Barreto GA, Leal IL, Anjos JPD, Umsza-Guez MA. Effect of Experimental Parameters on the Extraction of Grape Seed Oil Obtained by Low Pressure and Supercritical Fluid Extraction. Molecules. 2020 Apr 2;25(7):1634.

Mezzomo N, Mileo BR, Friedrich MT, Martínez J, Ferreira SR. Supercritical Fluid Extraction of Peach (Prunus Persica) Almond Oil: Process Yield and Extract Composition. Bioresour Technol. 2010 Jul;101(14):5622-32. 

Liang Z., Cheng L., Zhong G.-Y., Liu R.H. Antioxidant and antiproliferative activities of twenty-four Vitis vinifera grapes. PLoS ONE. 2014;9:e105146. 

Brenes A., Viveros A., Chamorro S., Arija I. Use of polyphenol-rich grape by-products in monogastric nutrition. A review. Anim. Feed Sci. Technol. 2016;211:1–17.

Lopes de Menezes M., Johann G., Diório A., Pereira N.C., da Silva E.A. Phenomenological determination of mass transfer parameters of oil extraction from grape biomass waste. J. Clean. Prod. 2018;176:130–139. 

Rombaut N., Savoire R., Thomasset B., Bélliard T., Castello J., Van Hecke É., Lanoisellé J.-L. Grape seed oil extraction: Interest of supercritical fluid extraction and gas-assisted mechanical extraction for enhancing polyphenol co-extraction in oil. Comptes Rendus Chim. 2014;17:284–292.

Coelho J.P., Filipe R.M., Robalo M.P., Stateva R.P. Recovering value from organic waste materials: Supercritical fluid extraction of oil from industrial grape seeds. J. Supercrit. Fluids. 2018;141:68–77. 

Glampedaki P., Dutschk V. Stability studies of cosmetic emulsions prepared from natural products such as wine, grape seed oil and mastic resin. Colloids Surf. A Physicochem. Eng. Asp. 2014;460:306–311.

Fernandes L., Casal S., Cruz R., Pereira J.A., Ramalhosa E. Seed oils of ten traditional Portuguese grape varieties with interesting chemical and antioxidant properties. Food Res. Int. 2013;50:161–166.

Mohamed B.H., Duba K.S., Fiori L., Abdelgawed H., Tlili I., Tounekti T., Zrig A. Bioactive compounds and antioxidant activities of different grape (Vitis vinifera L.) seed oils extracted by supercritical CO2 and organic solvent. LWT. 2016;74:557–562. 

Lachman J., Hejtmánková A., Táborský J., Kotíková Z., Pivec V., Střalková R., Vollmannová A., Bojňanská T., Dědina M. Evaluation of oil content and fatty acid composition in the seed of grapevine varieties. LWT-Food Sci. Technol. 2015;63:620–625. 

Freitas L.D.S., Jacques R.A., Richter M.F., da Silva A.L., Caramao E.B. Pressurized liquid extraction of vitamin E from Brazilian grape seed oil. J. Chromatogr. A. 2008;1200:80–83.

Jokić S., Bijuk M., Aladić K., Bilić M., Molnar M. Optimisation of supercritical CO2 extraction of grape seed oil using response surface methodology. Int. J. Food Sci. Technol. 2016;51:403–410.

Lutterodt H., Slavin M., Whent M., Turner E., Yu L. (Lucy) Fatty acid composition, oxidative stability, antioxidant and antiproliferative properties of selected cold-pressed grape seed oils and flours. Food Chem. 2011;128:391–399.

Da Porto C., Porretto E., Decorti D. Comparison of ultrasound-assisted extraction with conventional extraction methods of oil and polyphenols from grape (Vitis vinifera L.) seeds. Ultrason. Sonochem. 2013;20:1076–1080.

Baca-Bocanegra B., Nogales-Bueno J., Heredia F.J., Hernández-Hierro J.M. Estimation of Total Phenols, Flavanols and Extractability of Phenolic Compounds in Grape Seeds Using Vibrational Spectroscopy and Chemometric Tools. Sensors. 2018;18:2426.

Duba K., Fiori L. Supercritical CO2 extraction of grape seeds oil: Scale-up and economic analysis. Int. J. Food Sci. Technol. 2019;54:1306–1312.

Malićanin M., Rac V., Antić V., Antić M., Palade L.M., Kefalas P., Rakić V. Content of Antioxidants, Antioxidant Capacity and Oxidative Stability of Grape Seed Oil Obtained by Ultra Sound Assisted Extraction. J. Am. Oil Chem. Soc. 2014;91:989–999. 

Dos Santos Freitas L., Dariva C., Jacques R.A., Caramão E.B. Effect of experimental parameters in the pressurized liquid extraction of brazilian grape seed oil. Sep. Purif. Technol. 2013;116:313–318. 

Sabir A., Unver A., Kara Z. The fatty acid and tocopherol constituents of the seed oil extracted from 21 grape varieties (Vitis spp.) J. Sci. Food Agric. 2012;92:1982–1987. 

DOÇ. DR. CENK KILIÇ ANATOMİ UZMANI (DENEYSEL VE TAMAMLAYICI TIP)