fbpx Yıldız Kenter kimdir ? | Mamak Havadis

Yıldız Kenter kimdir ?

Yıldız Kenter ,11 Ekim 1928 'de İstanbul'da dünyaya geldi .Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi.Onbir yıl Ankara Denlet tiyatrosunda çalıştı.
"Rockefeller"bursu kazanarak ,Amerikan Theatre Wing ,Neigbou hood Play House ve Actor's Studio 'da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı.
       Kardeşi Müşfik Kenter ve Güngör ile Kent oyuncuları Topluluğunu kurdu .Daha sonraki yıllarda sürekli olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşmiş Krallık'ta "Değişen Eğitim Metodları "ve "Oyunculuk Metatları" üzerine çalışmalar yaptı .
        1962 yılında tiyatro hizmetlerinden ötürü Yılın kadını seçildi .Hayatı boyunca bir çok ödüle layık görüldü .1968'de İstanbul Kenter Tiyatrosunun binasının inşaatını tamamladı .Sinema oyuncusu olarak üç kez Altın Portakal ödülüne layık görüldü .1965 yılında Şükran Güngör ile evlenmiştir.Tiyatro ve Sinema oyuncusu olan Şükran Güngör 2002 yılında hayatını kaybetti.Leyla adında bir kızı vardır.
Eseri;Şiir:
   Bir Sana Tutkunum,Bir Sana Düşman

Denizde tuz gibi karıştı aklım
Bir sana tutkunum,bir sana düşman
Kalbim avucunda yok gizli saklım
Bir sana tutkunum,bir sana düşman
Dalgalara yenik düştük yüreğim
Yelkenler perişan yerde direğim
Gel gitlere boyun eğdi yüreğim
Bir sana tutkunum,bir sana düşman

Bir sevda zedeyim köhne kayıkta ,
gönül anaforda can kayalıkta 
Temmuz güneşisin sen aralıkta 

Bir sana tutkunum,bir sana düşman 

Yıldız Kenter 

Ölümü;
Ünlü Tiyatro oyuncusu Yıldız Kenter ,tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında hayatını kaybetti.Usta oyuncunun vefat haberini alan sevenleri büyük üzüntü yaşadı.
Mekanı cennet olsun !
19.11.2019

Yıldız Kenter