fbpx Z KUŞAĞI? | Mamak Havadis

Z KUŞAĞI?

O kadar çok duymuş olmalısınız ki başlıktaki soru işaretine bakıp Vah, Vah deyip üzülmüşsünüzdür.   Öyle ya Ankara Havadis gibi etkili bir internet gazetesinde yazan birisi için bu denli bilgisizlik ayıp değil mi aklınıza gelmiş olabilir. Ancak içiniz rahat olsun. Bildiğini bilen bilmediğini söyleyen ve mesleğini bu ilke odağında eylemiş bir insanım.  Ancak bilgi yerine konulan malumatlar hakkında fikir sahibi değilim. Öylesi durumlarda malumatın neliğini öğrenmek isterim. Z kuşağı malumatı da öyle! Bu malumat kaynağı hakkında öğrendim. Öğrendiklerimi siz okurlarla paylaşmak istiyorum.

İlk soru Z Kuşağı ifadesinin neden gündem kazandığın sorusudur.

Son iki gün içinde sosyal medya adı verilen ilkesiz bataklıkta görüntülü bir haber dolaşmaya başladı. Haber Sayın Cumhurbaşkanının Zoom aracılığı ile gençlerle yaptığı geniş katılımlı toplantıya dairdir. Bu etkinliğin hazırlanışında ve uygulanışındaki zamansızlığa, içerik ve uygulama yanlışına değinen gazeteci (Ö. G asıl nedenin katılan gençliğin Z kuşağı diye anılan öbekte bulunan gençler olması diye açıkladı. Hoşgörülü başöğretmen(!) edasında eksiği olmayan gülümsemesi ile gazeteci Ö.G, bu kuşağın ‘naturasının’ böyle etkenlikler için uygun olmadığını yineledi. Ö.G Sayın Cumhurbaşkanının bundan sonra bu kuşakla etkenlik düzenleyecekse kuşağın özelliklerini dikkate alması gerektiği şeklinde bir tavsiyede bulundu. Söyledikleri Z- Kuşağı gençlerinin kimlik bilgilerinde (paso, ehliyet, pasaport vs.) yer alacak kesinlikteydi.  Nedir özellikler? Önce yerli Google’a baktım. Z kuşağı akıllı telefonlar, değişik yazılımlar ve benzeri teknolojik ürünlere gelişmelerle anılan kuşaktır.  Bir gazetenin haberinde ise andığım teknolojik simgelerin Z kuşağını bilimsel ve sosyal bakımdan öne geçirdiği ifade edilmektedir. Yetmezmiş gibi bu kuşağın değişik eğitim sistemleri içinde harmanlanarak donanım sahibi olduğu gene aynı gazeteye aittir. Bildiğim kadarı ile gazeteci Ö.G de aynı gazetenin çalışanıdır!

Yabancı Google’a baktığımda farklı bir şeyle karşılaştım.  Kuşak derken istatistiksel bir grubun esas alındığını gördüm. Aynı nitelikleri sergilediği düşünülen istatistiksel gruplar kohort diye anılır. Kohort nitelikli çalışmalar pazarlama ve nüfus araştırmalarında kullanılan istatistiksel yöntemden ibarettir. Üstelik bu haberin yer aldığı sayfada ABD’de doğanları 1914-1918 den başlayarak ‘Kayıp, Sessiz, gelişmiş, Binyılın kuşağı diye ayrı ayrı adlandırmaktadır. Her grup için tanımlı doğum aralıkları vardır. 2020 ve sonraki doğumluların şimdiden aldığı isin Alfa Kuşağı’dır. Aynı sayfadan ayrılmadan bir uyarı dikkatimi çekti; Bu sayfadaki bilgiler genelleştirilemez! 

Sorularım:

Aynı adı taşıyan yaygın bir malumat kaynağının yerlisi ve yerli olmayan da farklı bilgilerin yer alması ne anlama gelmektedir?

Değişik isimlerle yalnızca doğum yılları açısından tanımlı ve yalnızca ABD’de kullanılan bir tanımlamanın Türkiye için kesinleşmiş bilgi gibi kullanılması ne ifade etmektedir? 

Büyük bir nüfus grubunu içine alacak biçimde kuşkulu ve karanlık tanımlamalar hangi amacı gütmektedir?

Çocuğun eğitimi için ilk adım içinde büyüdüğü ailedir. Ardından okul ardından toplum gelir. Üçü arasındaki devamlılık o ülkede yaşayan insanların toplumsal varoluşlarını bir anlamda öngörmektedir. Harf vererek anılan kuşak aileden okuldan ve toplumdan bağımsız bir insan grubu mu amaçlanmaktadır?

Z Kuşağı diye yerli Google’da tanımlananlara bakarsak el-severlik, büyüklere saygı gibi kültürümüze özgü kimi değerler böyle anılan kuşak için anlamsızdır.  

Bu sorularımın hepsinin yanıtına sahibim. Sorarken yanıtların belirgin olmasını istedim. Yanıtlara bakarak emperyalizm ülkemizdeki kültürü çürütmeye çalışıyor. Bunun için gençlerimizi ve gerisi boş tanımlamaları kullanıyor. Bunu yaparken bilginin yerine malumatı bilimin yerine teknolojiyi koymaktan utanmıyor, çekinmiyor. Bilhassa böyle yapıyor.